Piwniczka niewybuchów? Znaleziono granaty i trotyl

  • 09.06.2021, 20:06 (aktualizacja 09.06.2021, 20:23)
  • red.
Piwniczka niewybuchów? Znaleziono granaty i trotyl eLuban.pl st. chor. sztab. Radosław Mazur

Podziel się:

Oceń:

W trakcie prac ziemnych w Nawojowie Śląskim pracownicy firmy kładącej światłowód natrafili na granat. Gdy na miejsce przyjechali saperzy okazało się, że nie będzie to typowa interwencja.

Kilka minut po 19. czytelnicy poinformowali redakcję o zamkniętej drodze powiatowej biegnącej przez Nawojów Śląski na wysokości bloków.

Na miejscu pracują saperzy, a policja blokuje drogę, ponoć znaleziono kilka niewybuchów. - usłyszeliśmy w telefonie.

Po przyjeździe na miejsce udało się nam porozmawiać z dowódcą patrolu saperskiego, który potwierdził informacje od czytelników. Okazało się, że zamiast typowej interwencji saperzy trafili na coś więcej.

Firma kładąca światłowód zgłosiła przedmiot przypominający granat. Po naszym przybyciu okazało się, że faktycznie jest to granat F1 produkcji radzieckiej z czasów z II wojny światowej. Obecnie już drugą godzinę trwają czynności sprawdzenia samego wykopu gdzie go znaleziono. Z racji tego, że w wykopie znajdujemy dużo śmieci w tym kawałków metalu prace przebiegają powoli, a musimy być skrupulatni, bo w wykopie znaleźliśmy kolejne niewybuchy. - mówi st. chor. sztab. Radosław Mazur, dowódca patrolu saperskiego z 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu.

W trakcie dwóch godzin pracy saperzy znaleźli kolejny granat F1, dwa granaty RPG41 produkcji radzieckiej, korpus karabinu pepesza, korpus strzelby i.... 400-gramową kostkę trotylu.

Całe szczęście, że nie znajdujemy zapalników. W tej chwili prace trwają bardzo powoli, nie wiemy czy tam była jakaś piwniczka czy to był dół zasypany śmieciami. Wychodzą butelki, gruz, generalnie wychodzi wszystko, bo znajdujemy nawet stare przewody miedziane. - usłyszeliśmy.

Dowódca patrolu saperskiego z Bolesławca zwraca uwagę, że na pochwałę zasługują pracownicy firmy prowadzącej roboty ziemne. - Dobrze, że to zgłosili a nie zakopali jak to czasem bywa, a bywa różnie. Przy okazji poinstruowaliśmy firmę jak zachowywać się w takich przypadkach, bo będą podobne prace prowadzić w jeszcze kilku miejscowościach powiatu lubańskiego.

W tej chwili droga w miejscu znaleziska została zamknięta, a mieszkańcy poinstruowani, aby się nie zbliżali w pobliże wykopu i nie opuszczali budynków. W przypadku gdyby saperzy znaleźli coś większego wówczas zarządzona zostanie ewakuacja pobliskich domów. Jeżeli prace będą przebiegały bez większych niespodzianek saperzy swoje działania powinni zakończyć około 21:30.

red.

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe