Ile osób wejdzie do kościoła? Premier ugina się po liście arcybiskupa

  • 09.06.2021, 15:03 (aktualizacja 09.06.2021, 15:04)
  • News4Media
Ile osób wejdzie do kościoła? Premier ugina się po liście arcybiskupa News4Media Mateusz Morawiecki

Podziel się:

Oceń:

Będą zmiany limitów liczby osób uczestniczących w mszach. Tak premier odpowiada na list abp. Gądeckiego, który wyrażał stanowczy sprzeciw wobec obecnych zasad.

Podjęliśmy decyzję, żeby w kościołach od przyszłego tygodnia było więcej wiernych; chcemy, żeby mogła być wypełniona połowa miejsc; szczegóły w czwartek przedstawi minister zdrowia.” – ogłosił na konferencji prasowej w Turku premier Mateusz Morawiecki.

Właśnie tam był pytany przez dziennikarzy o list, jaki wystosował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Duchowny pisał i apelował do szefa rządu o zluzowanie zasad dotyczących wiernych na mszach i w innych miejscach kultu. "W kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys." – pisał ksiądz i wspominał o "paradoksach", wskazując że 150 osób może bawić się na weselu, ale tylko część z nich jest dopuszczona do wzięcia udziału w ślubie w kościele. Arcybiskup wyraził też „stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary”.

Premier podczas konferencji dodał, że rząd jest w kontakcie z Episkopatem i prowadzone są rozmowy na temat zwiększenia limitu osób w kościołach. "W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni, podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby - podobnie jak to jest w innych miejscach - te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia, dotyczy właśnie również kościołów." – mówił Morawiecki i zaznaczył, że już w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi szczegóły kolejnego etapu znoszenia obostrzeń.

"Chciałbym uwolnić wszystkie miejsca, czy chciałbym móc doprowadzić do uwolnienia wszystkich miejsc zarówno związanych z życiem społecznym, gospodarczym jak i sakralnym - z religijnymi miejscami, ale cały czas jeszcze musimy pewien poziom ograniczeń utrzymywać." – przyznał szef rządu.

News4Media

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 10.06.2021, 09:17
Chrześcijański Kościół rzymsko katolicki nie zostawił żadnej rzeczy nie tkniętej swym zepsuciem, uczynił z każdej wartości - bezwartość, z każdej prawdy – kłamstwo, z każdej rzetelności – duchową nikczemność. Jest mi on największym zepsuciem, jakie pomyśleć sobie można, wola jego dąży do ostatecznego, jakie może tylko być zepsucia.
Friedrich Nietzsche
To nie jest krytyka wiary, do której każdy ma prawo, TO JEST ŚWIADECTWO PRAKTYK I CECHA URZĘDNIKÓW TEJ RELIGII.
A tak między prawdą a ich bogiem to największym na Ziemi (tej Ziemi) absurdem religijnym, są trzy największe w obecnym czasie sekty religijne, Judaistyczna, Chrześcijańska i Islamska. Wierzą w tego samego boga, w pierwszego założyciela i ojca narodu żydowskiego Abrahama i prawodawcę Mojżesza i Mahometa. To tak w skrócie. I te trzy religie, wierzące w tego samego boga, zwalczały się i zwalczają jak wściekłe wilki żądne krwi. Czy gdyby ten bóg żydowski naprawdę istniał, to jako bóg miłosierny i wszechmogący, dopuścił by, żeby jego wyznawcy i czciciele, nawzajem przez tyle wieków się mordowali i mordują się w jego imieniu? Religie w obecnym stanie to są biznesy usakralnionych cwaniaków dla zarabiania i wyłudzania MAMONY...
Najważniejsi potentaci tego religijnego zbrodniczego biznesu, podzielili świat na sfery komercjalnych wpływów. Ich główne “biura podróży” (w JEDNA STRONĘ) znajdują się w Teharanie, Mekce, Watykanie i Jerozolimie. Do dziś jesteśmy świadkami walki o zmonopolizowanie światowego rynku religijnego: w Afryce, na Bałkanach, na Bliskim Wschodzie, Afganistanie , Kaszmirze... gdzie zainteresowane strony w jednym ręku, trzymają swoje jedynie słuszne i podyktowane przez (oczywiście) tego ich prawdziwego boga „świętą księgę” a w drugiej kałasznikowa lub bombę atomową.
Ludzie, którzy twierdzą, że Biblia jest ich duchowym i moralnym drogowskazem, chyba nigdy tej urojonej, pełnej fałszu, obłudy, hipokryzji i apoteozy ludobójstwa baśni nie czytali.
Nie mogę pozbyć się myśli, że Europa – co nasi apologeci często podkreślają – ma chrześcijańskie korzenie ale tylko dlatego, że Kościół rzymski wyrżnął wszystkich, którzy się z nim nie zgadzali. To nie triumf idei, ale tępej przemocy i usakralnionej zbrodni. Takie są niestety nasze korzenie.

Lud_miła
Lud_miła 10.06.2021, 09:10
Oni bez listów biskupów nie tylko się uginają ale i klękają na oba kolana. No ale trzymanie władzy kosztuje....
Cezary Cezary
Cezary Cezary 09.06.2021, 18:10
Premier boi się pingwina, ten naród to jedna wielka kpina. Może mu worek kur podesłać to się do dymisji poda ze strachu.
***** ***
***** *** 09.06.2021, 17:43
Niedługo czarni ******** sami zostaną w swoich kościołach.

Pozostałe