Czesi otwierają się na turystów

  • 08.06.2021, 12:53 (aktualizacja 08.06.2021, 13:10)
  • Źródło: lwowecki.info
Czesi otwierają się na turystów

Podziel się:

Oceń:

Czesi luzują obostrzenia i można już przebywać na terytorium naszego południowego sąsiada w celach turystycznych, ale nieprzerwanie tylko do 24 godzin. Na dłuższy pobyt Czesi wymagają certyfikatu zaszczepienia przeciwko covid-19, bądź testów.

Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech powyżej 24 godzin wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa (szczegóły poniżej).

Wyjazdy w celach turystycznych powyżej 24 godzin są możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech.

Wjazdy w celach turystycznych do 24 godzin bez ograniczeń.

Przyjazd do Czech na okres powyżej 24h wymaga wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego do 24h przed wjazdem (https://www.mvcr.cz/imgDetail.aspx?docid=22314928).

Osoby z uregulowanym pobytem na terytorium Czech, powracające do tego kraju transportem indywidualnym, nie mają obowiązku testowania się przed wjazdem, jednak muszą wykonać test PCR (antygenowy przy podróżach z krajów o średnim ryzyku zakażenia) do 5 dni od powrotu: https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of-countries-according-to-the-level-of-risk/

Wyjątkiem od powyższych zasad, tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19, zostali objęci m. in.:

  • osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12 h;
  • podróżujący do Czech na okres nieprzekraczający 24 h, także w celach turystycznych;
  • pracownicy transportu międzynarodowego (wzór formularza dla pracownika: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx),
  • pracownicy transgraniczni (wzór formularza dla pendlera: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx), uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym;
  • dzieci do lat 5;
  • ozdrowieńcy (osoby, które przechorowały COVID-19, nie mają oznak zachorowania i posiadają przetłumaczone zaświadczenie od lekarza, o ile nie upłynęło więcej niż 90 dni od pierwszego pozytywnego testu PCR);
  • osoby zaszczepione na terytorium: Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier lub Słowenii co najmniej pierwszą dawką, posiadające certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID w tym kraju, o ile od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 22 dni i nie więcej niż 3 miesiące.

Szczegóły dotyczące przekraczania granicy z Czechami dostępne są na stronie:https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy

Źródło: lwowecki.info

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Morawy zawsze Słowackie
Morawy zawsze Słowackie 09.06.2021, 13:29
Po co tam jechać Czech nic ciekawego tylko Turów im przeszkadza cwaniaczki
Teo
Teo 09.06.2021, 12:08
Natychmiat złożyć wniosek w TSUE o zamknięcie 4 czeaskich kopalmi węgiel brunatnego!!!! A nasi turyści powinni raz w końcu się zmobilizować i omijać szerokim łukiem Czechy!!! Natomiast Polcja nasza powinna czeskich kierowców bardzo skrupulatnnie kontrolowac żeby im się odechciało jeżdżenia po naszym pięknym kraju. Za tą zdradę na rzecz Niemiec.
marc55
marc55 08.06.2021, 23:18
Za wniosek do TSUE w sprawie Turowa, nie zobaczycie mnie szybko u siebie knedelki.
Hubal
Hubal 08.06.2021, 16:18
Gonić Czechów za Turów nie kupować u nich nic i nie wpuszczać do nas
Ja
Ja 08.06.2021, 15:44
Niech spadają w promieniu 100 km od granicy ludzie bez pracy zosta i jeszcze im do kurszeni ladowac ! Podkopali nas jak krecik !
Papa
Papa 08.06.2021, 23:40
*** jesteś

Pozostałe