Pięć mln dziennej kary za nierespektowanie wyroku TSUE

  • 08.06.2021, 10:23 (aktualizacja 08.06.2021, 10:36)
  • red.
Pięć mln dziennej kary za nierespektowanie wyroku TSUE Zdjęcie: Zinfo.pl

Podziel się:

Oceń:

Dwa tygodnie temu premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że w sprawie Kopalni Turów trwają rozmowy z Czechami, które powinny zakończyć się porozumieniem i wycofaniem przez nich wniosku z TSUE. Okazuje się, że rozmowy trwają, ale nie wyklucza to kary.

Wczoraj wieczorem pojawiła się informacja, że czeski rząd zgodził się, aby dwaj jego ministrowie - środowiska i spraw zagranicznych negocjowali z Polską umowę dotyczącą sporu o wydobycie w Kopalni Turów. Jednocześnie czeski rząd polecił swojemu reprezentantowi przed TSUE by wystąpił o nałożenie na Polskę kary 5 mln euro dziennie za nie zastosowanie się do nałożonego środka tymczasowego o natychmiastowym zaprzestaniu wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów. Pozew ma być złożony w najbliższych dniach.

Obie strony równolegle podejmują te kroki prawne, które należy w tego rodzaju sytuacjach podejmować – oświadczył dziś rano w Radiu Zet Michał Dworczyk, szef KPRM. - My ze swojej strony również podejmujemy kroki prawne, które na forum Unii Europejskiej będziemy mogli wykorzystać w tej sytuacji, natomiast przede wszystkim zarówno my, jak i nasi partnerzy czescy chcemy zakończyć jak najszybciej ten spór, zawierając porozumienie. - dodał szef KPRM.

Michał Dworczyk wyjaśniał, że porozumienie jest procedowanie i właściwi ministrowie są w bezpośrednim kontakcie. Odbyło się spotkanie w trakcie którego zostały wypracowane pewne założenia, na podstawie których strona czeska przygotowała dokument nad którym będą teraz pracować polscy i czescy eksperci.

W rozmowie padło pytanie czy rząd jest gotowy na sytuację, w której w związku z Turowem Polska będzie musiała płacić 5 mln euro? - Bardzo liczę na to, że do tego nie dojdzie, że porozumienie zakończy nasz spór, który nie służy nikomu - oświadczył szef KPRM.

red.

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prawda kole
Prawda kole 13.06.2021, 16:59
Kiedy notoryczny kłamca (prawomocny wyrok sądowy) Morawiecki prowadzi rozmowy a tak naprawdę nic nie robi tylko kłamali to 5mln euro kary dziennie mamy jak w banku. A tak apropo dla Bełchatowa rząd (oszusci i złodzieje z Morawieckim włacznie) przewidzieli od 2032 kasę, dlaczego region Bogatyni nie jest ujety w KPO!!!!!!!!!
??
?? 09.06.2021, 05:25
Bo reprezentuje nas CZŁOWIEK ZBUNTOWANY co spał 21 grudnia do południa. Tu też przespali
Henry
Henry 08.06.2021, 21:49
Słuchajcie dalej TVP Info i naszego premiera to będziecie takie głupoty dalej pisać.
Waleryjan
Waleryjan 08.06.2021, 21:44
Brawo TSUE! Takie są skutki arogancji pis-władzy i lekceważenia europejskich norm. Jak chce się z Unii doić i wspierać parasolem NATO to trzeba przestrzegać nakazanych decyzji.
Reju
Reju 08.06.2021, 21:28
Ani centa czeskim pepiczkom, jak będziemy płacić i zamkną kopalnie to będzie koniec dobry pepiczek w Polsce.
Wiktor
Wiktor 09.06.2021, 08:54
Nałożone kary przekazuje się do kasy Unii - ośle dardanelski - a nie dla Czechów. Do nauk! Nie słuchaj TVP Info...
Żaba
Żaba 08.06.2021, 18:57
TUSe działa bez pewnie czesi mogą nas w d pocałować razem platforma. I cdu
😉
😉 09.06.2021, 09:59
Tereska wyluzuj. Idź lepiej się pomódl
Ja.
Ja. 08.06.2021, 18:21
A może Czesi oddadzą mam ziemię, którą zagarneli sobie po wojnie....Niech poczują na własnej skórze.....też z tym Polacy iść do TSUE
Sąsiad
Sąsiad 08.06.2021, 22:58
Nie wiem kto Cię minusuje ale taka jest prawda że Czesi do dziś są winni nam ziemie na zasadzie wymiany i umów, tyle że my dotrzymaliśmy ich a oni nie.. Były o tym artykuły kilka lat temu i łatwo je wyszukać w necie.
Frantisek
Frantisek 08.06.2021, 21:51
I widzisz jakie sie ciebie głupoty pod czaszką trzymają! Przecież oni nam chrzest razem z Dubravką nadali. Sami się tej czarnej zarazy pozbyli.
ja
ja 08.06.2021, 15:20
Czeski film. Ciąg dalszy. Niby chcą się dogadać a wygląda na to, że chodzi im wyłącznie na zamknięciu Turowa. Polski Rząd powinien natychmiast ostro zareagować łącznie z zawieszeniem stosunków dyplomatycznych z tym krajem rządzonym przez domniemanych przestępców od poziomu kraju libereckiego do najwyższych funkcji w Państwie.
??
?? 09.06.2021, 05:21
Rzont bo z rządem on ma mało wspólnego bo nikt z nimi się nie liczy na świecie. Robią okrzyk Czesi wycofują a tu ***.
Przygarneli amerykańskie wojska płacą im za to a tu pieniędzy brak na pielęgniarki
To jest rząd?
Franka
Franka 08.06.2021, 21:46
Aleś ty durnowaty. Czesi już od 6 lat pertraktuje ale ich argumenty jak grochem o ścianę. No tośmy się doczekali. Mamy im wojnę wypowiedzieć?
xyz
xyz 08.06.2021, 17:18
Przecież już od ponad roku nie ma w Pradze polskiego ambasadora (chyba poszło o aborcję). Profesjonalizm i efektywność piss-owskiej dyplomacji porównywalna z breakdancem słonia w składzie porcelany. Z tym, że mniej zabawne. Najgorsze, że chyba obywatele RP poniosą koszty dyplomatycznego buractwa i zarozumialstwa rządzących.
ABC
ABC 08.06.2021, 21:54
xyz prezentujesz typowy przykład Ojkofobi. A może to Czesi wykazują zero profesjonalizmu i to ich dyplomacja szwankuje. U nich niebawem wybory i chcą pokazać wyborcom swoją siłę, że coś wywalczą. Może to Czesi jedno mówią w rozmowach z Polską a drugie robią aby zadowolić swoich obywateli?.
Dlaczego to niby cała wina ma być po Polskiej stronie?.
Znasz szczegóły sprawy?, że takie twierdzenia przedstawiasz?.
xyz
xyz 09.06.2021, 17:57
Mam wrażenie, że nadinterpretujesz w stosunku do mnie pojęcia ojkofobii. To, że mam złe zadanie o obecnych polskich władzach, wcale nie jest równoznaczne z negowaniem ojczystej kultury. Prawdę mówiąc, to pisząc o polskiej dyplomacji, to na myśli miałem jej całokształt od czasu rządów obecnej władzy (z tego co mi na szybko przychodzi do głowy - 27:1 w Brukseli, sprawa w Jerozolimie, Prezydent RP podpisujący na stojąco umowę przed siedzącym Trampem, próba 'nawrócenia' Czech na antyaborcję, wobec wyjeżdżających tam Polek. Dobra dyplomacja w moim rozumieniu, to skuteczna dyplomacja dla realnego, a nie wyimaginowanego, dobra swojego kraju. Czesi wykazują zero profesjonalizmu w dyplomacji? Kto skutecznie dla siebie rozgrywa sprawę przed TSUE? To oni odesłali naszego ambasadora z Pragi czy nasze władze nie obsadzają tam nikogo od ponad roku? TSUE nie działa, na szczęście, jak nasz obecny sejm, i obie strony mają równe prawo przedstawić tam wypowiedzieć się. Możliwe, że coś przeoczyłem, ale jakoś nigdzie w mediach nie rzuciła mi się w oczy udokumentowana odpowiedz naszych władz na zarzuty Czechów o Turoszów przed TSUE (pomijam propagandę i aroganckie słowne wypowiedzi polityków). Jeśli się mylę, wskaż mi proszę link, gdzie mogę w internecie znaleźć taką odpowiedz. Chętnie się zapoznam. O ile wogóle w swojej arogancji nasze władze przygotowały jakąś odpowiedz dla TSUE, przed wydaniem wyroku, to czemu nie jest to upublicznione? Cóż może być tam tak tajnego, by prosty lud nie mógł tego sobie poczytać? Szczegółów sprawy nie znam, ale sądząc po faktach, jest wielce prawdopodobne, że nasze władze nie mają co pokazywać, bo w swej bucie i arogancji nie przedstawiły przed TSUE żadnej odpowiedzi i jakichś swoich RZECZOWYCH kontrargumentów wobec zarzutów Czechów. I to jest dla mnie brak profesjonalizmu polskiej dyplomacji, a buńczuczne wypowiedzi o nierespektowaniu postanowień trybunału, to objaw buractwa.
ABC
ABC 09.06.2021, 22:00
No to "objaw buractwa" czyli nierespektowanie postanowień TSUE prezentuje wile państw w UE.
polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2738730,Czy-mozna-nie-wykonac-wyroku-TSUE-Jest-wiele-takich-przypadkow
Cyk
Cyk 08.06.2021, 13:35
Nie płaci tej bandzie ani zł czy euro TUSe działa nielegalnie więc i opinia jakieś pani z eurokołchoz kogo obchodzi no pewnie sługusa budkę i holownię
😮
😮 08.06.2021, 11:50
Morawiecki kłamał? Niemożliwe
Zapas
Zapas 08.06.2021, 10:45
I teraz niby ja mam za to płacić? Z moich podatków? Jeszcze się nikt nie nauczył że Morawiecki kłamie? Parodia
Pegie
Pegie 08.06.2021, 11:02
I tak będzie, zapłacą za to przeciętni ludzie. A "kopalniki" będą dalej przytulać 13stki, 14stki, Barbórki, wyprawki, bony żywieniowe, bezpłatny transport do pracy, kredyty bez oprocentowania, szybszą emeryturę, odprawy itd. Choć kopalni z prawdziwego znaczenia na oczy nie widzieli. Chyba że zaliczają sobie staż jak oglądali Bercika że Śląska w tv, nie do pomyślenia co się dzieje w tym kraju.
Ttt
Ttt 08.06.2021, 22:40
Idz w wigilie do pracy na poobiedzie albo w sylwestra na nocke to wtedy pisz bzdety sidzisz za burkiem likedy wolne a gornik musi isc do pracy tylko 1 likent ma wolne w miesiacu i wszyscy mu zazdroszcza
Lili
Lili 08.06.2021, 15:09
Ty co eko burak z cdu czy czeski kret
Marek
Marek 08.06.2021, 14:40
Tak się dzieje od komuny, zmieniają się rządy a przywileje prominentów zamiast ograniczać to to się poszerza.
Jaśko
Jaśko 08.06.2021, 14:15
Typowy Po.....k - zazdrośnik? Nigdzie n świecie nikt nie zazdrości, tyle co Polak, Polakowi i jeszcze szczuje n niego.
Pegie
Pegie 08.06.2021, 17:30
Jaśko, niestety ale przez takich ludzi jak Ty. Tak a nie inaczej żyje się w tym chorym kraju. Każda branża, każdy biznes, musi się dostosowywać do rynku, zmniejszać koszty, redukować zatrudnienia, automatyzować linie produkcyjne itp. Bo rynek jest zmienny. Coś się zaczyna i coś się kończy.
Nie dotyczy to tylko przemysłu wydobywczego, sprawdź sobie ile każdy mieszkaniec Polskiej ziemi musi do tego dopłacać. Jak wzrosły koszty wydobycia, koszty utrzymania pracowników, w stosunku chociażby do ilości wydobytego węgla. Jak wzrosły wynagrodzenia tych ludzi. Jak rosną koszty emisyjne. Może wtedy zrozumiesz że pracujesz na utrzymanie pracowników którzy po 20 latach pracy siedzą na emeryturze i opowiadają bajki jak ciężko pracowało się w kopalni. Każdego roku spółki węglowe wraz ze strona społeczną, i związkami zawodowymi żądają podwyżek. Czy słyszałeś żeby kiedyś nie dostali tego o co walczyli ? Bo ja nie. I nie jest tutaj kwestia tego czy ja komuś zazdroszczę czy nie, tylko tego że ja nie zgadzam się na utrzymywanie nie rentownych kolosów w których zarabiają krocie i do których trzeba ciągle dokładać z kieszenie podatników.

Pozostałe