Białe kitle na ulicach. Dziś wielki protest

 • 07.06.2021, 09:19 (aktualizacja 07.06.2021, 10:48)
 • News4Media
Białe kitle na ulicach. Dziś wielki protest iStock

Podziel się:

Oceń:

Dziś po polskich ulicach przetoczy się fala strajków. W sumie w strajku ostrzegawczym wezmą udział pracownice i pracownicy z około 40 szpitali w Polsce.

Głównym powodem akcji strajkowej i protestów jest procedowana obecnie w Sejmie i Senacie tzw. ustawa Niedzielskiego, tj. ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, pomimo licznych sygnałów od członków naszej organizacji związkowej dotyczących rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego. - tłumaczy dzisiejszą akcję protestacyjną Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Właśnie dziś odbędzie się strajk ostrzegawczy, który ma zmusić rządzących do ustępstw i zmian w przepisach. W wielu polskich miastach pielęgniarki zorganizują pikiety czy manifestacje. Dodatkowo każdy z wojewodów otrzyma list otwarty od organizacji związkowych, działających w poszczególnych regionach. Jak dodaje związek, będą protestować pracownice i pracownicy z około 40 szpitali w całej Polsce.

Gdzie będzie protest? OZZPiP podał częściową listę miast i wskazał miejsce i godziny protestów.

 • Warszawa – 10.00-12.00 Plac Bankowy,
 • Białystok – 11.00-13.00 przed Ratuszem,
 • Bydgoszcz – 11.00-13.00 przed Urzędem Wojewódzkim,
 • Katowice – 11.00-13.00 przed Spodkiem od strony Ronda,
 • Kielce – 9.00-11.00 przed Urzędem Wojewódzkim,
 • Kraków – 12.00-14.00 Rynek Starego Miasta,
 • Lublin – 12.00-14.00 przed Urzędem Marszałkowskim,
 • Łódź – 11.00-13.00 przed Urzędem Wojewódzkim,
 • Olsztyn – 11.00-13.00 przed Urzędem Wojewódzkim,
 • Opole – 12.00-14.00 Plac Wolności, Pomnik Śląski,
 • Rzeszów – 10.00-12.00 rondo Dmowskiego obok Pomnika Czynu Rewolucyjnego
 • Szczecin – 12.00-14.00 przed Urzędem Wojewódzkim,
 • Olsztyn - 9.30-11.00 na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, a następnie 11.00-13.00 pod Urzędem Wojewódzkim.
News4Media

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rzetelny
rzetelny 08.06.2021, 09:50
Toto protestujące jak nauczyciele już przyzwyczaili się do żebrania na ulicach choć żebrakami nie są!!! Pielęgniara na dzień dobry dostaje 3 tyś zł. na rękę o wieloletnich nie mówię nawet! Ja na budowie dostaję na rękę 2,5 tyś zł. jako wieloletni pracownik! Protestujące na ulicach pielęgniary i medycy jako i nauczyciele wstydu nie mają!!!
Czynią się na oczach Polaków i nie tylko żebrakami zawodowymi ciągle wyciągający łapy kasiorę! Bezwstydne i pazerne protestujące toto!
Oby jak w bajce o rybaku i złotej rybce - nie powrócili do pękniętego koryta!!!
Człek
Człek 07.06.2021, 16:39
Jeju ciagle im mało ludzie zapierniczaja na 3 zm i dostaja najmniejsza krajowa i jakos nie robia strajkow powiem tak jak cos sie im nie podoba to niech nie pracoja proste.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 07.06.2021, 11:37
Jeśli ktoś narzeka na złodziejstwo i hipokryzję polityków, a sam wynosi materiały z pracy, płaci za prywatne wydatki służbową kartą i wpisuje sobie fikcyjne nadgodziny, też, tak jak PiS czy Konfederacja i Kukiz, przykłada rękę do tego, że jest u nas coraz bardziej jak w Rosji zamiast Szwecji. Jeśli ktoś nie sprząta kup po psie i unika płacenia podatków – moim zdaniem nie jest patriotą, choćby siedział w kościele, biegał od rana do wieczora szlakami "Żołnierzy wyklętych" i śpiewał hymn polski.
Do Polaków powinno wreszcie dotrzeć że patriotyzm to nie marsze, flagi i krzyże. Również te przy drodze. Patriotyzm to sprzątanie po sobie i szanowanie prawa. Patriotyzm To żyć jak inni - nie z innych, patriotyzm to płacić podatki, patriotyzm to dotrzymywać słowa, patriotyzm to nie wykorzystywać słabszych, patriotyzm to nie kłamać, patriotyzm to przestrzegać tego czego się naucza, patriotyzm to świecić przykładem, patriotyzm to wykonywać porządnie i uczciwie swoją pracę, patriotyzm to nie mamić ludzi bo "głupi naród to kupi".
NIL
NIL 07.06.2021, 19:40
Szwecja odnotowuje najwięcej ofiar śmiertelnych w wyniku strzelanin w Europie na milion mieszkańców. To także jedyny kraj na kontynencie, w którym wskaźnik ten rośnie od 2000 r. – wynika z najnowszego raportu Szwedzkiej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (BRA).


Strzelanina pod Sztokholmem. Ewakuowano centrum handlowe
Strzały w centrum handlowym na przedmieściach stolicy Szwecji, Sztokholmu. Policja złapała jednego z dwóch napastników i prowadzi postępowanie w...

zobacz więcej
– Widzimy wyraźnie, że wzrostu śmiertelnej przemocy z użyciem broni palnej nie można zaobserwować nigdzie indziej w Europie – wskazała na prezentacji autorka opracowania Klara Hradilova Selin.

Z analizy BRA wynika, że o ile w latach 2000-03 Szwecja była na 18. miejscu w Europie pod względem liczby śmiertelnych strzelanin na milion mieszkańców, to w latach 2004-17 kraj ten „awansował” na drugą pozycję, ustępując jedynie Chorwacji. Po 2018 r. Szwecja osiągnęła najwyższy poziom ofiar śmiertelnych strzelanin, choć jak zaznaczono, z uwagi na brak danych porównano mniejszą liczbę państw.

Skąd tyle strzelanin?

Według ekspertów 8 na 10 śmiertelnych strzelanin w Szwecji ma związek ze środowiskiem kryminalnym. – Trend ten jest porównywalny z Holandią, ale tam zaczął on spadać – podkreśliła Hradilova Selin.

Jako czynniki ryzyka wpływające na wzrost strzelanin wskazano: nielegalny obrót narkotykami, wojny gangów i niskie zaufanie do policji (w tym niechęć świadków do zeznań) na niektórych obszarach. – Ale takie sytuacje występują też w innych europejskich krajach, a państwa te nie mają takiego rozwoju śmiertelnej przemocy jak Szwecja – zauważyła.

Gangsterskie porachunki w Szwecji? Wielu rannych w strzelaninie
Strzelanina w centrum miasta Trelleborg w południowej Szwecji. Media donoszą, że co najmniej siedem osób zostało rannych. Policja wskazuje, że...

zobacz więcej
Hradilova Selin pytana przez dziennikarzy o przyczynę tak dużego wzrostu liczby strzelanin w Szwecji odpowiedziała, że „nie wie”. Wskazała ogólnie, że „dostęp do broni staje się coraz łatwiejszy, a jedna strzelanina często wywołuje kolejną”.

– Jednocześnie wzrost śmiertelnej przemocy ograniczona jest do młodych mężczyzn ze środowisk przestępczych na tzw. obszarach szczególnie wrażliwych – stwierdziła.

Strzelaniny a imigranci

Ekspertka BRA nie wspomniała, że problem może dotyczyć imigrantów, którzy osiedlają się w tych samych dzielnicach na przedmieściach miast. W statystykach ofiary walk gangów w większości pochodzą z innych krajów niż Szwecja.

– Mamy migrację, która była za duża, i niemogącą jej sprostać integrację – skomentował raport BRA Johan Forssell, polityk opozycyjnej centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.

Lider prawicowego ugrupowania Szwedzcy Demokraci Jimmie Akesson zaprezentowane statystyki nazwał „skandalem”. – Rząd skapitulował i oddał władzę – stwierdził.

Strzelanina na przedmieściach Rio de Janeiro. Są dziesiątki ofiar
Co najmniej 25 osób – w tym policjant – zginęło w czwartek na przedmieściu Rio de Janeiro, Jacarezinho, w strzelaninie, która wywiązała się podczas...

zobacz więcej
Socjaldemokratyczny rząd zapowiada zaostrzenie kar za przestępstwa i wzrost nakładów finansowych na policję. – Możliwe jest odwrócenie tego trendu. Ofensywa przeciwko gangom będzie kontynuowana – stwierdził minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

Pierwsze miesiące tego roku wskazują spadek liczby strzelanin w Szwecji, ale jak wskazują komentatorzy, może to być przyczyną sukcesu francuskiej policji, która rozszyfrowała tajny komunikator przestępców Encrochat. Zapisy rozmów umożliwiły aresztowanie wielu członków gangów. Trwają ich procesy.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w Szwecji w 2021 r. do połowy maja miały miejsce 84 strzelaniny, w ich wyniku 12 osób zmarło, a 25 odniosło obrażenia. Sytuacja poprawiła się w Malmö, ale wciąż jest trudna w Sztokholmie.

W rekordowym pod tym względem 2020 r. odnotowano 366 strzelanin, 47 ofiar śmiertelnych i 117 rannych.

Raport BRA powstał na zamówienie szwedzkiego rządu.TEGO CHCESZ MĄDRALO?
Redemptor
Redemptor 07.06.2021, 11:26
Z punktu widzenia Kremla, to ten projekt w Polsce (rządy PiS) jest optymalny. To istotna siła która rozwala Unię Europejską i destabilizuje demokrację. Jednak w gruncie rzeczy sami jesteśmy sobie winni, bo sami ją wybraliśmy, a teraz nie umiemy dać jej czerwonej kartki. Istotna część społeczeństwa zapragnęła zmiany poprzez oddanie steru państwa w ręce ludzi z PiS. Ja mogę nad tym boleć, ale to jest cena demokracji. Gdybym był szefem KGB to codziennie dawałbym na mszę żeby Kaczyński się nie przeziębił.
NIL
NIL 07.06.2021, 20:05
Bardzo mądre spostrzeżenia,tylko czy ta nie Tuska ruscy nazywali -NASZ CZŁOWIEK W WARSZAWIE-A może zaczniesz myśleć albo przestań brać hajs od ruskich..PIS to pierwszy Polski rząd,który stanowczo sprzeciwił się polityce Kremla.NS2,FORT TRAMP,BALTIK PIPE ITD. ITP

Pozostałe