Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

  • 31.05.2021, 11:19 (aktualizacja 31.05.2021, 12:06)
  • News4Media
Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych! iStock, graf.: Policja

Podziel się:

Oceń:

1 czerwca wchodzą w życie 3 ważne zmiany dotycząca Prawa o ruchu drogowym. Będą one dotyczyć zarówno kierowców jak i pieszych.

Ochrona pieszego na pasach, zakaz jazdy zbyt blisko poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu i zrównanie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym – to trzy zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 czerwca.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoba wchodząca na przejście dla pieszych będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu lub wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia. W dalszym ciągu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię albo torowisko.

Limit prędkości

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu aut przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Zakaz jazdy na zderzaku

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - samochodu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

News4Media

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tom
Tom 01.06.2021, 06:24
No to teraz na przejściach bez sygnalizacji świetlnej znajdujących się bezpośrednio na skrzyżowaniach np.warszawska w rejonie składu opałowego,będzie armagedon.Blacharze już zacierają ręce,na chirurgii dostawiają dodatkowe łóżka,zakłady pogrzebowe......
Anna
Anna 31.05.2021, 22:19
Ja wczoraj jechałam rowerem, starsze panie wyszły z kościoła, szły chodnikiem, minęły przejście i spory kawałek za przejściem weszły sobie na jezdnię i nawet nie popatrzyły, czy coś aby nie jedzie. Trochę musiałam wyhamować, na szczęście nie jechałam szybko......
Lucek
Lucek 31.05.2021, 22:09
Przy okazji pikoludy i innej maści społeczne piractwo czyli badziewie! W 2021 r. wysokość opłaty za brak ważnej polisy OC dla samochodów osobowych wynosi 5 600 zł. Taką kwotę trzeba zapłacić, gdy przerwa w ubezpieczeniu przekracza czternaście dni. Brak OC oznacza też obowiązek pokrycia szkód z własnej kieszeni. W przypadku wypadków z ciężkimi obrażeniami i śmiertelnych są to miliony złotych.
Hogsofwar
Hogsofwar 31.05.2021, 18:17
A ja wam mówię że będą ginąć ludzie !!! Normalny człowiek wyniósł z domu bądź szkoły by przed pasami się zatrzymać , porozglądać i dopiero przejść - jeżeli to możliwe . A Janusze w naszej Januszolandii będą na pałę wchodzić na pasy ponieważ prawo jest po ich stronie . Januszu pamiętaj prawo twoje ale co ci po nim jak masz połamane nogi/kręgosłup lub nie żyjesz , a domniemywam że masz dla kogo ŻYĆ !! Pozdrawiam
fv3
fv3 31.05.2021, 14:00
A kiedyś pieszy nie miał pierwszeństwa na pasach?
Zszokowany
Zszokowany 31.05.2021, 13:19
Nareszcie wprowadmy teraz przepisy ktore sa od dekad są czyms normalnym w krajach starej UE. W koncu janusze i nosacze beda musieli nauczyc sie kultury na drodze . Najbardziej szokuje mnie to ze te zmiany dopiero wprowadza zjednoczona prawica i pis niby tylko radio maryja i ciemnogrod ale chca nam naprawde europejskie standardy wprowadzic . W szoku jestem kiedy emigrowalem z Polski o takim przebiegunowaniu nie snilem.
Nie zszokowany.
Nie zszokowany. 31.05.2021, 15:12
Zszokowany, pozostań na emigracji. Będzie dla Nas wszystkich lepiej.
Stary emigrant
Stary emigrant 31.05.2021, 15:10
A gdzieś Ty widział takie nasycenie pasami ,jak w polsce?
Frank
Frank 31.05.2021, 12:59
To się bedzie działo, oddział chirurgi zapelniony. Jakie prawa a co placa podatek drogowy ile procent z nich pchaja sie swiete krowy, zobaczymy na jesien jak jeden z drugim wchodzą po zmroku na nie oswietlonym przejsciu, wylaniajac sie za drzewa na czarno ubrani a w glowie kisiel. Np kolo ogulniaka.
Jwp
Jwp 31.05.2021, 19:42
A gdzie ten ogulniak?
Twardziszon
Twardziszon 31.05.2021, 12:18
Kolejne przepisy z dpy wzięte które nie będzie jak egzekwować albo będą polem do popisu na nadużycia milicjantów. No bo jak zmierzyć te 50 metrów przy 100 km na godz. albo jak domyśleć się że stara baba przy pasach zastanawia się czy wyłączyła żelazko w domu czy może jednak sobie przejdę przez pasy a może jednak nie itp.

Pozostałe