25 mln zł na dodatkowe zajęcia dla uczniów z dolnośląskich podstawówek

  • 20.05.2021, 13:36 (aktualizacja 20.05.2021, 13:45)
  • UMWD
25 mln zł na dodatkowe zajęcia dla uczniów z dolnośląskich podstawówek Zdjęcie: pixabay.com

Podziel się:

Oceń:

Samorząd województwa chce pomóc najmłodszym Dolnoślązakom w powrocie do normalnego funkcjonowania po pandemii. O dofinansowanie będą mogły starać się wszystkie szkoły podstawowe z regionu.

Nabór wniosków rusza 7 lipca br. Placówki, które otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu, wykorzystają środki w przyszłym roku szkolnym. Pieniądze przeznaczyć będzie można na wybrane cele związane z ułatwieniem uczniom powrotu do nauczania stacjonarnego, integracją, budowaniem relacji oraz zmniejszaniem negatywnych skutków pandemii koronawirusa, które najmłodsi Dolnoślązacy odczuli szczególnie mocno.

W ostatnich miesiącach dzieci nie miały osobistego kontaktu ze szkołą, rówieśnikami i nauczycielami, dlatego tym programem chcemy im to w pewien sposób wynagrodzić. Jestem przekonany, że to wsparcie finansowe pomoże w przygotowaniu ciekawej oferty edukacyjnej dla naszych najmłodszych. W ten sposób zadbamy także o kształtowanie i wzmacnianie tożsamości regionalnej, ponieważ planujemy zaangażować we wspólne działania nasze jednostki kultury – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Miliony dla dolnośląskich szkół

Wnioski o dofinansowanie mogą składać organy prowadzące daną szkołę. Całkowita wartość konkursu to aż 25 mln zł, a pieniądze pochodzić będą ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Samorząd województwa w realizację działań planuje zaangażować podlegające mu instytucje kultury, które przygotują na ten cel specjalną ofertę dla dzieci oraz Koleje Dolnośląskie, które realizowałyby przewozy w ciekawe miejsca w naszym regionie.

Po wielu miesiącach izolacji musimy zmierzyć się z wyzwaniem powrotu dzieci do szkół. Ostatni czas nie sprzyjał efektywnej pracy, a także tak ważnym w rozwoju kontaktom interpersonalnym. Dlatego chcemy pomóc we wzbogaceniu oferty edukacyjnej, a także niezwykle istotnego w obecnej sytuacji wsparcia psychologicznego dla najmłodszych – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Na co przeznaczyć pieniądze?

O wykorzystaniu przyznanego dofinansowania zdecydują dyrektorzy i grono pedagogiczne danej szkoły. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki.

Placówki zgłoszone do projektu otrzymają środki finansowe między innymi na organizację wycieczek poza teren szkoły, a także ciekawych warsztatów, laboratoriów czy kółek zainteresowań. Pandemia koronawirusa i wynikająca z niej konieczność izolacji negatywnie wpłynęła na wszystkich uczniów, ale zwłaszcza tych najmłodszych. Należy temu przeciwdziałać i wesprzeć ich w powrocie do nauczania stacjonarnego. Pieniądze z naszego programu będzie można więc także wykorzystać na opiekę psychologiczną oraz zajęcia wyrównawcze i indywidualne – mówi Teresa Zembik, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Autorzy projektu mają nadzieję, że dodatkowe pieniądze zainspirują grona pedagogiczne do organizacji zajęć i wycieczek po Dolnym Śląsku, aby uczniowie zmienili nieco otoczenie i mieli szansę obcowania z przyrodą.

UMWD

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe