Wybuch gazu propan-butan w Biedrzychowicach. Relacja strażaków

  • 12.05.2021, 09:11 (aktualizacja 13.05.2021, 19:12)
  • Lech Lewandowski
Wybuch gazu propan-butan w Biedrzychowicach. Relacja strażaków Zdjęcie główne - KP PSP Lubań. Pozostałe materiały - eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Dzięki relacji strażaków, możemy poznać szczegóły wybuchu, do którego doszło późnym wieczorem 10 maja w Biedrzychowicach.

O tym wybuchu gazu propan – butan w Biedrzychowicch pow. lubański, służba dyżurna Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubaniu została powiadomiona o godz. 22.10. Wedle relacji świadka kilka minut wcześniej rozległa się potężna detonacja. Eksplozja nastąpiła w przybudówce o wymiarach 3x6 m, przylegającej do budynku mieszkalnego. Na szczęście w chwili eksplozji mieszkańcy – kobieta i mężczyzna, znajdowali się w pomieszczeniach po przeciwległej stronie ich jednorodzinnego domu. Dzięki temu, mimo znacznych zniszczeń nikt nie doznał obrażeń.

Osiem minut później pierwsze strażackie zastępy były już na miejscu zdarzenia. Ogółem do zdarzenia zadysponowano 27 strażaków PSP i OSP oraz siedem samochodów pożarniczych. Jak ustalono w trakcie rozpoznania przybudówka służyła mieszkańcom jako kuchnia letnia. Dla potrzeb gospodarczych znajdowały się tu dwie butle gazu propan – butan, każda po pojemności 11 kg. Jedna była podłączona do kuchenki gazowej, a druga do piecyka gazowego, którym ogrzewana była woda w domku.

Na skutek wybuchu przybudówka została całkowicie zniszczona, natomiast nie doszło do powstania pożaru. Poważnemu uszkodzeniu uległa ściana nośna budynku, do którego przylegała przybudówka. Popękały też inne ściany i stropy, uszkodzone lub zniszczone zostały okna i drzwi. Na terenie posesji znajdował się również budynek warsztatowy oraz budynek gospodarczy. Stał tam także zaparkowany samochód. Wszędzie odnotowano poważne zniszczenia.

W trakcie prowadzonych działań udzielono KPP kobiecie, która była mocno wystraszona i przez dłuższy czas nie mogła wrócić do równowagi. Strażacy zabezpieczyli też teren, oświetlili miejsce akcji, a także sprawdzili miernikiem wielogazowym czy nie występuje zagrożenie wybuchem. Przybyłe pogotowie energetyczne odłączyło zasilanie. Ze zniszczonej przybudówki usunięto przysypane gruzem butle z gazem, które przetransportowano w bezpieczne miejsce.

Akcja zakończyła się po północy o godz. 00.18. Na miejsce zdarzenia przybył komendant powiatowy KP PSP w Lubaniu mł. bryg. Zbigniew Szyszło.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Lech Lewandowski

Zdjęcia (6)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Osp Olszyna
Osp Olszyna 13.05.2021, 23:13
Je blo to je blo po co drążyć temat
OSP powiatu lubańskiego
OSP powiatu lubańskiego 12.05.2021, 20:50
Jednostki OSP dostały alarm o 21:59. To w jaki sposób JRG Lubań mogła zostać powiadomiona o 22:10 skoro to SK KP PSP wysyła nam (OSP) wszystkie wezwania.
Wicek
Wicek 12.05.2021, 09:32
I nadal nie wiadomo co zainicjowało wybuch gazu, który niewątpliwie ulatniał się z którejś z butli.

Pozostałe