Zmiany w mandatach - wyższe kwoty i powiązanie kar ze składką OC. Minister wyjaśnia

  • 20.04.2021, 12:45 (aktualizacja 20.04.2021, 12:52)
  • News4Media
Zmiany w mandatach - wyższe kwoty i powiązanie kar ze składką OC. Minister… iStock

Podziel się:

Oceń:

"Wizja zabicia człowieka nie przemawia do wyobraźni tak, jak uszczuplenie portfela” - dość drastycznie ocenia jeden z polskich dziennikarzy na Twitterze. Wiceminister spraw wewnętrznych potwierdza, że będą zmiany, które uderzą kierowców po kieszeniach i że temat właśnie "dopinają z Ministerstwem Infrastruktury".

To się dzieje naprawdę

Od wielu lat spekuluje się, czy kary za przewinienia kierowców mogą zostać podniesione. Tym razem MSWiA potwierdza, że prace nad tymi zmianami trwają, a ich efekty będziemy mogli poznać już niedługo. „Wszystko w trakcie, zaraz dopniemy z Ministerstwem Infrastruktury. Nawet Pan nie wie, jak bardzo przeszkadza nam w takich sprawach pandemia” – pisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, pytany o podwyżki mandatów przez brd24.pl.

Nie tylko mandaty

Chociaż mówi się głównie o podwyższeniu kar finansowych za wykroczenia, rządzący prawdopodobnie nie poprzestaną jedynie na tej kwestii. Planowane jest również m.in. powiązanie punktów karnych ze składkami OC. Kierowcy, którzy regularnie „punktują” u policjantów za łamanie przepisów, mają w przyszłości odczuć konsekwencje swoich występków nie tylko płacąc wyższe mandaty. Odbije się to również na wysokości ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej auta. Jej wartość ma rosnąć proporcjonalnie do ilości zgromadzonych punktów.

To historyczna rewolucja

Takich zmian w taryfikatorze mandatów nie było od 1997 r. Wówczas najwyższą karę dla kierowców w Polsce określono kwotą 500 zł. Dziennikarz portalu brd24.pl Łukasz Zboralski, w rozmowie z OKO.press, zwrócił uwagę na to, że przez ponad 20 lat wzrosły nasze zarobki, ceny produktów spożywczych czy papierosów, a wysokość mandatów pozostaje na takim samym poziomie. Potrzebna jest zatem waloryzacja, aby karanie piratów drogowych było bardziej dotkliwe. To miałoby zmniejszyć zagrożenia komunikacyjne bo, jak podkreśla Zboralski, „wizja zabicia człowieka nie przemawia do wyobraźni tak, jak uszczuplenie portfela”.

News4Media

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kierowca
Kierowca 20.04.2021, 21:50
Czym prędzej tym lepiej. Mamy dość ignorancji cwaniactwa i chamstwa na drogach. Ludzie którzy mieszkają w pobliżu dróg są notorycznie niszczeni przez bandę cwaniaków za kierownicą. Nie mają chwili spokoju cały dzień i noc hałas smród.
Eleonora II
Eleonora II 21.04.2021, 11:04
Nie rozumiesz zagadnienia, uważasz że wyższe kary spowolnią ruch koło twojego domu.
Kto ci każe mieszkać przy drodze,kup wagon i pod las się wypracować.
hans
hans 20.04.2021, 14:39
Nic nie przemawia do wyobrażni jak możliwość dojenia kierowców na skalę dotąd niespotykaną.
Polak
Polak 20.04.2021, 21:52
Hans wiesz ile płaci się w innych krajach za wykroczenia?
Eleonora Ii
Eleonora Ii 20.04.2021, 13:42
Zamiast pomóc narodowi w tych trudnych czasach , to rząd medytuje jak i na czym najbardziej u........ć karami finansowymi rodaków.
Kiedy to się skończy?😡
megafaka
megafaka 20.04.2021, 21:09
.. z czegoś dla siebie czy na 500+ muszą brać nie ??
Hogsofwar
Hogsofwar 20.04.2021, 19:49
Jak POPiS nie będzie przy władzy

Pozostałe