Bądź czujny. Oszuści grasują na OLX

  • 23.03.2021, 12:03 (aktualizacja 23.03.2021, 13:42)
  • Źródło: KPP Lwówek Śląski
Bądź czujny. Oszuści grasują na OLX KPP Lwówek Śląski

Podziel się:

Oceń:

Robisz zakupy na portalach aukcyjnych, np. OLX? Uważaj żeby oszust nie wyczyścił twojego konta.

Sprzedając coś poprzez OLX lub inny internetowy portal aukcyjny powinieneś zachować szczególną ostrożność. Policjanci ostrzegają, że oszuści opracowali nowy sposób na czyszczenie kont. Wykorzystują karty i aplikacje płatnicze Google Pay lub Apple Pay.

Na dołączonym zrzucie ekranu telefonu widnieją informacje dotyczące zapłaty poprzez portal olx z błędnym adresem strony.

Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX - UWAŻAJ! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie gdy wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp czy Messenger - przestrzegają funkcjonariusze.

Jak to wygląda?

Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. - „Oszust  zastawia na Ciebie pułapkę”.

Następnie oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. - „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”.

Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. - „Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie”.

Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

Jak uniknąć oszustwa? Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.


Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.-
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
  •  Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Jeśli dałeś się oszukać koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię. Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay. O zdarzeniu poinformuj także policję.

Źródło: KPP Lwówek Śląski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe