Zobacz nowoczesną pracownię informatyczną

  • 22.03.2021, 10:25 (aktualizacja 30.03.2021, 13:27)
  • IP
Zobacz nowoczesną pracownię informatyczną ZSET Rakowice Wielkie

Podziel się:

Informatyk to zawód z przyszłością, jednak żeby zostać dobrym fachowcem trzeba mieć solidne podstawy. Te zapewnia nowoczesna pracownia oraz znakomita kadra pedagogiczna w ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Dobrze płatny zawód

Informatyka to bardzo nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy. Wykorzystywana jest niemal we wszystkich sferach naszego życia od nauki poprzez przemysł skończywszy na rozrywce kończąc. Zarobki fachowców w naszym kraju liczy się w dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie. I co najważniejsze pracy dla nich nie brakuje. Dlatego informatyka to także jeden z chętniej wybieranych przez młodych ludzi kierunków nauczania. Wybierając technikum informatyczne możesz mieć pewność, że wybierasz zawód przyszłości, niosący wiele wyzwań i możliwości samorealizacji.

Nowoczesna pracownia informatyczna

Pamiętać jednak trzeba, że tak jak budując dom należy zadbać o solidne fundamenty, tak wybierając szkołę warto zwrócić uwagę na wyposażenie pracowni, bo tego fachu nie da się uczyć na przestarzałym i niewydolnym sprzęcie. Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich mocno inwestuje tak w najnowsze wyposażenie, jak i szkolenie kadry, dlatego w szkole powstały nowoczesne pracownie informatyczne. Na ich doposażenie wydano blisko 650 tysięcy złotych!

 To jest jedna z nowocześniejszych pracowni na Dolnym Śląsku. Mamy najnowocześniejszy sprzęt, żaden sprzęt u nas nie przekracza czterech lat. Teraz doszły nam dwie w pełni wyposażone pracownie elektronicznie - od komputerów po nowe serwery, łącznie z macierzami serwerowymi. Mamy najnowszy sprzęt, na którym możemy pracować, możemy wykorzystywać te nowoczesne technologie i ich uczyć przede wszystkim – tłumaczy Gracjan Heba.

Zwiększyliśmy nasze możliwości wydolnościowe. Uczniowie mają możliwość zdalnego łączenia się do maszyn wirtualnych i pracy w domu, czyli kontynuacji tego, co się rozpoczęło na lekcji. Żadne prędkości nas nie ograniczają, jesteśmy w stanie prowadzić zajęcia nawet z 60 uczniami z technikum informatycznego bez żadnych zakłóceń i problemów w trybie ciągłym. – wyjaśnia nauczyciel .

Uczniowie mają do dyspozycji pracownię z 20 nowymi laptopami, dodatkowo dochodzi nam 45 nowych komputerów z monitorami 24 calowymi. Nauczyciele zostali wyposażeni w nowe laptopy, które też dają dodatkowe możliwości, mamy nową drukarkę sieciową, która spełnia wszelkie wymagania na potrzeby naszych nowych pracowni. 
Spawarka światłowodowa, światłowody, okablowanie, kserokopiarki, monitor interaktywny czy projektor interaktywny to nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu tak kadra rakowickiej szkoły, jak i uczniowie będą mieli znakomite warunki do pracy.

Rozwiązania korporacyjne, spawanie światłowodów …

W programie nauczania technikum informatycznego jest budowanie stron internetowych, baz danych, rozbieranie, składanie komputerów, rozbieranie i składanie peryferiów od drukarek po myszki i klawiatury. Dzięki temu każdy uczeń ma możliwość dowiedzieć się co jest w środku, z czego dane urządzenie jest zbudowane. Jednak nowoczesna pracowania w ZSE-T daje znacznie większe możliwości:

Na zajęciach będziemy sprawdzać jak jest obciążany ruch sieciowy. Co daje nam możliwości rozwiązań korporacyjnych, czyli jak np. 300-400 urządzeń korzysta z Internetu. Sterowanie takim ruchem sieciowym to nie jest sterowanie ruchem sieciowym w domu, gdzie wystarczy nam zwykły router od operatora. Dysponujemy również spawarką, czyli możemy uczyć np. spawania światłowodów, co jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem i z przyszłością, ponieważ sieć światłowodowa bardzo się rozbudowuje. – przyznaje Gracjan Heba.

Co to jest Internet rzeczy?

Dyrekcja i nauczyciele ZSE-T nie opierają się tylko na podstawach programowych, ale patrzą w przyszłość:

Takim novum to jest „Internet rzeczy”, o którym warto wspomnieć. To jest dodatkowa umiejętność przekazywana uczniom w ramach informatyki. – mówi Marek Łukasik, wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich. - To jest przyszłość. Specjaliści od „Internetu rzeczy” będą bardzo potrzebni. Za parę lat to będzie normą w naszym życiu. Przygotujemy młodzież tak żeby weszli na rynek pracy i już sobie z tym poradzili. Pojawił się pomysł, żeby coś takiego zrobić i pojawiła się okazja, żeby poczynić zakupy w tym kierunku, więc rozszerzymy umiejętności uczniów z dziedziny informatyki. 

Wkrótce uczniowie rakowickiej szkoły będą mogli skorzystać z dodatkowych kursów podnoszących ich kwalifikacje, również w kursie szkolącym w „Internecie rzeczy”, czyli jak budować sieci z „Internetem rzeczy” i jak nimi zarządzać i jak urządzenia te są sterowane.

A co z praktykami?

Praktyki zawodowe, to tak naprawdę pierwsze kroki w pracy. To nauka samodzielności, ale i możliwość wykazania się wiedzą, doświadczeniem, kreatywnością. Ze znalezieniem firmy, w której uczeń będzie odbywał praktyki w ZSE-T nie ma problemów:

Praktyki zewnętrzne są u pracodawców w działach informatycznych. Jeżeli uczeń dysponuje i zna pracodawcę, u którego chciałby się uczyć to sam wybiera go na miejsce praktyki. Jeżeli nie zna, to my pomagamy znaleźć pracodawcę. Dysponujemy bazą pracodawców naszych lokalnych. Współpracujemy z Kopalnią Nowy Ląd, ART, lokalnymi serwisami typu Multisalon, czy serwis GRAMA oraz z naszymi urzędami od Starostwa po Urząd Gminy, czy Powiatowe Centrum Zdrowia. Natomiast, jeżeli uczeń nie jest z regionu Lwówka, to szukamy mu pracodawcy w miejscu jego zamieszkania. Informatycy wyjeżdżają również na praktyki zagraniczne. Na przykład w poprzednim roku szkolnym byli w Grecji. – tłumaczy Gracjan Heba.

Płatne staże zawodowe

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich mogą skorzystać z płatnych staży zawodowych. Te odbywają zazwyczaj u tych pracodawców, u których mają praktyki.

Nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w stażach. Młodzież za staż dostaje stypendium w wysokości 1800-2000 zł. Uczeń określa, u którego pracodawcy chciałby mieć taki staż zawodowy, podpisujemy umowę i u tego pracodawcy odbywa 150 godzin stażu. – tłumaczy Mariola Wasilewska, nauczycielka ekonomii w ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Marek Łukasik, wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich przyznaje, że w ostatnich latach szkoła nie miała problemów z otworzeniem klas informatycznych. To zasługa nie tylko znakomitego wyposażenia, na którym młodzi ludzie mogą praktykować, ale także doświadczonej kadry, która oprócz prowadzenia zajęć w szkole prowadzi także własne działalności związane właśnie z informatyką:

Myślę, że to zasługa nie tylko sprzętu, ale i informatyków. To są ludzie na takim poziomie, że nie ukrywam, że nam zazdroszczą, że chcą nam podbierać takich informatyków. Z roku na rok zwiększa nam się zainteresowanie kierunkiem informatycznym. – przyznaje Wicedyrektor.

 

IP

Zdjęcia (6)Pozostałe