Wideo. Kryzys klimatyczny? No i ch*j! – wielki transparent Greenpeace w Turowie 

  • 18.03.2021, 11:49 (aktualizacja 18.03.2021, 12:08)
  • red.
Wideo. Kryzys klimatyczny? No i ch*j! – wielki transparent Greenpeace… Greenpeace Polska

Podziel się:

Oceń:

Wczoraj około 20 aktywistów Greenpace Polska wtargnęło na teren kopalni węgla brunatnego w Turowie. Mimo starań ochrony na jednej z maszyn górniczych udało się im wywiesić baner z logiem PGE i wymownym hasłem „ Kryzys klimatyczny No i ch*j”. W ten sposób zwracają uwagę, że to jedyna wcielana w Polsce strategia przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.

Tuż przed szczytem klimatycznym w Katowicach w 2018 roku Instytut Sztuki i Rozwoju zwrócił uwagę na to, że jedyną wcieloną w życie w Polsce strategią dotyczącą przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu jest zaprezentowana przez Instytut strategia “No i ch*j”.

Ponad dwa lata później Instytut wraz z Greenpeace przypominają, że mimo upływu czasu jest to nadal jedyna strategia realizowana przez prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, a także Jacka Sasina – ministra aktywów państwowych sprawującego pieczę nad koncernem.

Kryzys klimatyczny pogłębia się, a działanie PGE sprowadza się do wzruszania ramionami i mówienia „no i ch*j”. To skandal, że największa spółka energetyczna w kraju nie ma planu prawdziwej transformacji, który obejmowałby odejście od węgla. PGE dużo mówi o ekologii, ale wciąż planuje kolejne inwestycje węglowe, w tym przedłużenie działania elektrowni i kopalni węgla brunatnego Turów nawet do 2044 roku – mówi Joanna Flisowska, koordynatorka zespołu klimat i energia w Greenpeace.

Koncern PGE jest największym trucicielem klimatu w Polsce i trzecim emitentem gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. W 2020 roku energetyczny gigant przedstawił plany na najbliższe lata. Wynika z nich, że żadna realna zmiana nie nastąpi.

Według naukowców elektrownia Turów i emitowane przez nią zanieczyszczenia tylko w naszym regionie są odpowiedzialne za za 2100 ataków astmy i 60 przypadków zapaleń płuc i 120 zgonów rocznie.

Obejrzyjcie wideo z akcji Polskich ekologów.

Transformacja sektora energetycznego i zaplanowanie odejścia od węgla jest jednym z największych wyzwań obecnej władzy. Zadanie to powierzono Jackowi Sasinowi, który znany jest z przedsięwzięć zakończonych spektakularnymi porażkami. Czas, jaki mamy, by uniknąć katastrofy klimatycznej ucieka, a ogromne fundusze na transformację sektora mogą zostać zmarnowane. W tym czasie minister aktywów państwowych, podobnie jak PGE woli zasłaniać oczy rękoma i udawać, że wszystko jest w porządku. Tym samym mówi nam wszystkim „no i ch*j” – dodaje Joanna Flisowska.

Nie trzeba było długo czekać, jeszcze wczoraj na stronach PGE pojawił się komunikat dotyczący „Nielegalnych działań Greenpace”. Na następnej stronie cytujemy jego treść w całości.

red.

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ziomeczek
Ziomeczek 18.03.2021, 20:19
Dlaczego ten cały Greenpeace odpuscił rosyjskie .
platformy wiertniczy czyżby zaczeły już spelniac wszelki standardy ekologi ale po co daleko szukac jak *** do Wisły płyneło to było to tez bardzo ekologiczne a oni sie czepiają naszej kopalni która daje utrzymanie dla wielu rodzin . Najlepiej zniszczyć to co nasze Polskie i kupować juz ekologiczyny węgiel z Niemiec lub Czech
Dawid
Dawid 22.03.2021, 16:53
Dokładnie gdzie byli wszyscy pseudo ekoloczy jak gów-no z warszawy lało się do wisły? Idą tam gdzie kasa
ToBeOrNotToBe
ToBeOrNotToBe 18.03.2021, 15:15
......dlaczego nie przykują się do rurociągu Czajki w Warszawce ?.......oto jest pytanie.......cwaniaczki.........a najlepiej niech pojadą do Chin i wywieszą ten transparent na instytucie wirusologii w Wuhan !!!
xyz
xyz 18.03.2021, 16:27
A co a jedno do drugiego? Czajka w Warszawie o była awaria, kopalnia Turów, to świadome, zaplanowane działanie.
Znajdź lepszy przykład.
Turow
Turow 18.03.2021, 12:51
Gdzie ochrona trzeba bylo pozrzucac dziadów
Zdziwiony
Zdziwiony 18.03.2021, 12:29
Bez wulgaryzmów to nie da rady?. Społeczeństwo się lempartuje na całego. Kiedyś każdy przyzwoity człowiek by się wstydził z takim transparentem paradować, przyzwoitość i kultura osobista by mu na to nie pozwoliła. Takie słowa to tylko używali smakosze spod budki z piwem. Obecnie ludzie schamieli i nawet tego nie widzą, uważają to za normalkę. Knajacki język wchodzi na salony. Żenada.
PGE
PGE 18.03.2021, 12:21
Kopalnia Turów jest jedyną kopalnią w regionie, która jest celem tak intensywnych ataków organizacji ekologicznych. W Czechach, w odległości około 85 km od granicy z Polską działają kopalnie węgla brunatnego znacznie większe niż w Turowie, a w Niemczech w odległości około 60 km od granicy z Polską w Łużyckim Zagłębiu Węgla Brunatnego. Czeskie kopalnie są pięciokrotnie większe niż kopalnia Turów, a niemieckie kopalnie wydobywają prawie dziesięciokrotnie więcej węgla brunatnego niż Polska. W Zagłębiu Łużyckim Czesi eksploatują cztery elektrownie, uznawane za istotnych emitentów zanieczyszczeń do atmosfery. W najbliższym czasie ma zostać otwarta zupełnie nowa kopalnia odkrywkowa w Basenie Łużyckim.

Pozostałe