Lubań. Finał sprawy sportowca bez maseczki

  • 16.03.2021, 14:35 (aktualizacja 16.03.2021, 17:59)
  • red.
Lubań. Finał sprawy sportowca bez maseczki

Podziel się:

Oceń:

W październiku ubiegłego roku jeden z lubańskich przedsiębiorców poskarżył się w mediach społecznościowych, że został spisany przez policję, gdy w środku lasu uprawiał sport na nartorolkach bez maseczki. Sprawa trafiła do sądu. Dziś poznaliśmy wyrok.

Wczoraj, kiedy uprawiałem na nartorolkach sport w Lubańskim Wielkim Lesie, 8 km od Lubania, policjanci skierowali sprawę do sądu za brak maseczki. - wyjaśniał nam w październiku ubiegłego roku Pan Sebastian.

Mężczyzna zdecydowaną większość interwencji nagrał i opublikował w mediach społecznościowych. Nagranie rozeszło się w sieci, wywołując sporo komentarzy.

Funkcjonariusze (…) na terenie miasta zauważyli mężczyznę poruszającego się pasem ruchu na nartorolkach. Ponadto mężczyzna nie stosował się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Z uwagi na fakt, iż policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące pilnej interwencji wobec mężczyzny nie podjęto czynności. Po skończonej interwencji funkcjonariusze udali się w rejon służbowy – droga powiatowa 2422D- gdzie napotkano ponownie mężczyznę. - wyjaśniała nam pytana o sprawę oficer prasowa KPP w Lubaniu.

Ostatecznie policjanci spisali Pana Sebastiana i skierowali sprawę do sądu wnosząc o jego ukaranie. Zarzucając mu niestosowanie się do Rozporządzenia Rady Ministrów z 09.10.2020r., polegającego na niestosowaniu się do zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych.

O sprawie pisaliśmy w tekście - Wideo. Wniosek do sądu za uprawianie sportu bez maseczki? Czy słusznie?

Dziś mężczyzna poinformował nas, że Sąd Rejonowy w Lubaniu postanowił odmówić wszczęcia postępowania w jego sprawie.

Sąd w uzasadnieniu wskazał, że profilaktyka polegająca na zakrywaniu ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych byłaby możliwa w stanie nadzwyczajnym, a taki nie został w Polsce wprowadzony. W „zwyczajnym” stanie epidemii obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy „osób chorych i podejrzanych o zachorowanie”, a za takie uważa się osoby w izolacji (domowej/szpitalnej) oraz w kwarantannie. Pan Sebastian w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów nie był osobą chorą ani podejrzaną o zachorowanie, dlatego wniosek o ukaranie do sądu okazał się bezpodstawny.

Dodać należy, ze obecnie przepisy już kilkukrotnie się zmieniły i wyrok sądu w podobnej sprawie może być już zupełnie inny.

red.

Komentarze (69)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

.
. 19.03.2021, 19:21
Szkoda, że nie piszecie o tym, za co dokładnie pan S. został ukarany, bo powodem mandatu akurat nie był tylko brak maseczki. Przy kolejnych sprawach mam nadzieję, że panu S. już nie będzie tak kolorowo. Mobbing, zastraszanie pracowników?! No tak. - "Mam kasę, mogę wszystko". Ale karma na szczęście wraca.
A redakcji radzę się najpierw doinformować dokladniej, a dopiero później pisać artykuły.
Gosia
Gosia 17.03.2021, 22:10
Mamy popieprzone prawo. Żal mi tylko tych biednych policjantów. Kiedyś mundur wzbudzał szacunek, teraz pluje się na nich. Dziwicie się, że tak mało jest chętnych na policjanta,? Póki prawo się nie zmieni, do munduru nie będą chcieli iść młodzi ludzie, mimo nirzlych zarobków. Ja i moja rodzina mamy ony szacunek dla policji. Kochani, przetrwajcie te rządy
Xx
Xx 17.03.2021, 12:21
Wysoka znajomość przepisów przez policję.
.
. 19.03.2021, 19:03
Na pewno mają większą znajomość niż większość udzielających się tutaj osób.
PWM
PWM 17.03.2021, 11:59
Prokuratura Krajowa oskarżyła bydgoskiego sędziego Jakuba K. o zgwałcenie i naruszenie czynności narządu ciała sędzi.

Czytaj więcej na wydarzenia.interia.pl
Covid-19
Covid-19 17.03.2021, 09:19
Obecnie przepisy już się zmieniły i nakaz zakrywania ust i nosa reguluje USTAWA. Teraz sąd wydałby wyrok skazujący. Dlatego antycovidowcy nie noszący maseczek niech nie myślą że też w ich przypadku kary nie będzie.

Ustawa z dnia 28 października 2020 r.
o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom
kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-191)

"Art. 15. W ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu
zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845) wprowadza się
następujące zmiany:
.......c) w pkt 12 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje pkt 13 w brzmieniu:
„13) nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach,
miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze
sposobem realizacji tego nakazu.”;
3) po art. 46ba dodaje się art. 46bb w brzmieniu:
„Art. 46bb. Nieprzestrzeganie obowiązku, o którym mowa w art. 46b
pkt 13, stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży, o której mowa
w art. 135 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2019 r.
poz. 821, z późn. zm.2)
Herod Antypis
Herod Antypis 18.03.2021, 23:24
Dopóki w rozporzadzeniu nie bedzie doprecyzowane kto komu ma zakrywać to wy covidianie pustogłowi możecie nas cmoknąć w poślady... sprawdz jak sformulowany jest nakaz a potem pisz bzdury. Nie zalozylem i nie zaloze maseczki dopoki nie bedzie realnego zagrozenia. Bo jakby byla ebola a nie zwykla grypa to bym założył maseczke dla dobra innych.
covid1984
covid1984 18.03.2021, 09:24
Guzik prawda. Możesz bazować na kłamstwie i strachu ale względem ***i. Ustawa reguluje na starych zasadach i można łazić gdzie się chce i jak się chce. Nadal wszystko jest nielegalne. Czołem covidowcu...
Gucio-s
Gucio-s 17.03.2021, 11:01
Może byś dopisał kogo ten obowiązek po zmianach zasłaniania ust i nosa będzie dotyczył? Bo w rozporządzeniu konkretnie tego nie ma.
Arek
Arek 17.03.2021, 09:33
wyłącz TV i zmądrzej
Covid-19
Covid-19 17.03.2021, 12:28
Gucio-s i Arek. Podałem Wam na tacy obowiązujące przepisy. Czy będziecie je ignorować czy nie to już Wasza sprawa. Jak jeden z drugim wyłapiesz kilka stówek kary to nie miej do nikogo pretensji. Pozdrawiam.
Covid
Covid 17.03.2021, 08:43
Ciekawe jak ten sędzia będzie leżał pod tlenem w szpitalu co powie burak
997
997 17.03.2021, 08:30
Każdy obywatel ma prawo nie przyjmować mandatu ! , sądy umażają tego typu sprawy z automatu ! Jak nie to wystarczy się odwołać do wyższej instancji , nie trzeba adwokatów , nie trzeba kasy , rozporządzenia są nielegalne i podrzędne nad nimi mamy Konstytucje Rp, która zapewnia nam prawo i wolności do oddychania świeżym powietrzem .
Kasta won
Kasta won 17.03.2021, 06:47
I tu widać czym jest kasta cwaniak i kasa to nie winy a jak by to był biedak to dostał by wyrok tak to wygląda
kasta in
kasta in 17.03.2021, 09:02
Kasta i cwaniak bo co? Bo stać go było na nartorolki, a zwykły pisowski zjadacz chleba tylko 20-letnim golfem?
Cukierek
Cukierek 17.03.2021, 14:37
Zjadacz cukierka haaaaa
Jam jest z tego miasta
Jam jest z tego miasta 16.03.2021, 23:18
Ha ha ha brawo, a przepisy g... o się zmieniły, dalej wychodzą rozporządzenia które są pod ustawą i nie ma stanu wyjątkowego 🤣🤣 ja chodzę bez kagańca i mam w poważaniu te mandaty, szkoda tylko tych policjantów bo wyszli teraz na błaznów, ludzie obódźcie się w końcu.
Covid-19
Covid-19 17.03.2021, 09:23
Możesz się mocno zdziwić,😁 bo przepisy się zmieniły i już Ustawa nakazuje noszenie "kagańców". 😷
Przeczytaj sobie Dz.U. 2020 poz. 2112 , a nie pisz bredni że nie zmieniono przepisów.
z Lubania
z Lubania 17.03.2021, 08:04
Ja być może przez takiego tępaka właśnie zachorowałem z rodziną.
covid1984
covid1984 18.03.2021, 09:26
To nie wychodż z domu i zgnij tam na wieki. W domu nikt cię nie zarazi. Pretensje do siebie bo się szlajasz zamiast siedzieć w domu i się bać.
Jam jest z tego miasta
Jam jest z tego miasta 17.03.2021, 09:01
Sam jesteś tępak jak nie potrafisz się wysilić chociażby na przeczytanie instrukcji czy taka maska chroni przed wirusami, tobie wystarczy telewizor z pisu pewnie żeby tą wiedzę mieć, zanim kogoś obrazisz to wyedukuj się trochę bo nie masz argumentów tępaku.
Ja
Ja 17.03.2021, 10:49
Ja nie jestem pisowcem wręcz przeciwnie,a uważam że jakieś paskustwo jest .Nazwijmy to covid,grypa,co kolwiek ale przez to chorują i umierają ludzie.Jezeli te cholerne właściwe maseczki coś dają to je nośmy ,a jeżeli ktoś uważa że to kaganiec no cóż?można mieć maskę i być wolnym człowiekiem dbającym o swoje zdrowie,a można nie nosić "kagańca",i być niewolnikiem ....
Jam jest z tego miasta
Jam jest z tego miasta 17.03.2021, 15:27
To jednak jesteś pisowcem bo nie przyjmujesz do wiadomości że nie ma pandemii a umieralność na to =0.02 % w skali kraju, prędzej dostaniesz meteorem w łeb więc jeżeli tego nie wiesz to wiedza twoja jest z TV PiS. Jeżeli jesteś do tego zdolny to łatwo możesz sobie statystyki w internecie znaleźć na stronach twojego rządu, i nie pierdziel mi o jakiś niewolnikach bo właśnie nim jesteś człowieku, zrobisz wszystko co ci nierząd będzie kazał.
ferfeckizłazów
ferfeckizłazów 17.03.2021, 08:55
właśnie tępaki tak myślą bo nie mają mózgu,że to przez kogoś, a zachorować może każdy .tylko covidianie tacy jak ty chorują już ze samego strachu przed zachorowaniem.
Były mieszkaniec
Były mieszkaniec 16.03.2021, 21:03
Nowobogacki przedsiębiorca lubański....trochę kasy i nietykalność level 5 ( z ang. Poziom) "...... bo JA co mi mogą zrobić....." Szkoda komentować zachowania tego PANA.
Wyrazy współczucia dla Policjantów, źe z takimi mieszkańcami przyszło im pracować. Lubań to specyficzne miasto więc z niego dawno wyjechałem i źyję spokojniej.
Pozdrawiam lubańską Policję.
.
. 19.03.2021, 19:06
Na całe szczęście ten PAN już nie ma czego tutaj szukać ze względu na stratę pracy. Więc liczymy na jego szybki powrót do Krakowa.
xDDDD
xDDDD 17.03.2021, 19:31
Szkoda twojej matki, że musi się wstydzić takiego ***a syna.
Kondzio
Kondzio 17.03.2021, 07:43
*** się w ten swój pusty orzeszek.
Anonim
Anonim 16.03.2021, 20:01
I co na to pani rzecznik dwojga nazwisk lubańskiej pis-licji ?
😂
😂 17.03.2021, 08:33
A poważanie to policja tu jest najmniej winna. Dostają takie polecenia to robią czynności. Kiedyś gdzies na fb krążyła opinia chyba z Głównej że wszystko jest zgodnie z prawem. Sądy widzą jednak to inaczej a oni robią to co góra każe. Gdyby po tych wyrokach góra powiedziała nie dawajcie mandatów bo nie ma wyroki są jednoznaczne to nie czepiali by się. Pozatym SN w składzie 7 sędziów powinien podjąć uchwałę dla stosowania jednakowego orzecznictwa. Ale tego nie zrobią bo są upolitycznienie i wiedzą że to niezgodne z prawem a z drugiej strony przy takiej opinii narażą się władzy.
Igor
Igor 16.03.2021, 19:53
I brawa dla sedziego...
Jan
Jan 16.03.2021, 19:47
A moim zdaniem skoro policja czepia sie niewinnych ludzi uprawiajacych sport na drodze, gdzie nikogo nie ma powinni przejsc sie przez mias np.i rozejrzec sie ile osob jest - w skupisku - bez maseczek. No..chyba, ze sie boja, ze sie czyms zarażą...szkoda bylo tylko narazac tego czlowieka na ten caly stres...
.
. 17.03.2021, 09:31
Stres? To mógł siedzieć w tym swoim Krakowie, wtedy nie byłby narażony na "stres". A i może nie zostałby zwolniony z pracy 😂
Covid-19
Covid-19 17.03.2021, 09:29
Ten człowiek sam się naraził na ten cały stres. Dobrze wiedział że nie nosząc maseczki i nie przyjmując mandatu sprawa skończy się w sądzie. Ciekawe czy nadal nie nosi maseczki?. Po zmianie przepisów już sąd ma podstawę prawną do ukarania.
AD
AD 16.03.2021, 18:55
Wniosek taki : Stać Cię na dobrego adwokata - możesz wszystko....
Covid-19
Covid-19 17.03.2021, 09:31
Już nie, nic tu nawet najlepszy papuga nie pomoże, zmieniono Ustawę i już tam jest nakaz "kagańcowania się".
megafaka
megafaka 16.03.2021, 18:38
Dodać należy, ze obecnie przepisy już kilkukrotnie się zmieniły i wyrok sądu w podobnej sprawie może być już zupełnie inny.

I po co ta propaganda że wyroki mogą się zmienić ??
Sami tych ludzi otumaniacie ..
Tomek
Tomek 16.03.2021, 21:07
No tak. Dla niektórych ludzi, jak pani, może być szokiem że sądy wydają wyroki na podstawie obowiązującego prawa. Sąd dokładnie wyjaśnił dlaczego odrzucił postępowanie, na podstawie których przepisów to zrobił i zaznaczył że jeżeli przepisy się zmienią to wyrok może być inny. Czego nie rozumie?
Obserwaor
Obserwaor 16.03.2021, 18:01
A moim zdaniem to nie wina policji, tylko tych którzy ten akt niby prawny sporzadzili...
Poza tym policjia i inne sluzby sa od egzekwowania przepisow, a nie dochodzenia czy dany przepis jest prawny czy nie. Jezeli taki przepis ujrzy światło dzienne to winien być zgodny z aktualnym stanem prawnym.
W mojej ocenie to nie policjant powinien sie zastanawiac czy przepis jest zgodny z prawem czy tez nie.
To tak jakby pracownik produkcji mial wykonac swoja pracę bez zapewnionej linii produkcyjnej przez pracodawce.

Zle sie dzieje. Malo tego tym ruchem pIs zniszczyl wizerunek Policji.
ChybaZdowy
ChybaZdowy 16.03.2021, 21:20
Masz dużo racji,ale tu ewidentne chodziło o udowodnienie czegoś.Najgorsze jest to że w takich sytuacjach funkcjonariusze krótko i na temat.Ale np jest kradzież,jest nagranie to już problem,bo trzeba za tym polatać,papierologia itd.A ewidentne jest kradzież,sprawca itd.Tylko są rzeczy ważne i ważniejsze 😉
patriota
patriota 16.03.2021, 18:48
Pozycję i szacunek , jakie Policja budowała od 1990 PiS zniszczył, zdeptał jak wszystko. Dramat tego kraju.
nil
nil 16.03.2021, 22:07
A kiedy Policja budowała ten szcunek?Wtedy kiedy strzelali do górników a może wtedy kiedy katowali przechodniów podczs marszu Narodowców.Ty może i jesteś Patriota, tylko jakiego kraju?
Xd
Xd 16.03.2021, 20:51
Dramate sa tacy tepi jak ty
Polak
Polak 16.03.2021, 17:11
Do wszystkich covidian ludzie opamiętajcie się w końcu rozumiecie że wykonujecie przepisy, które nie mają żadnej mocy prawnej niedługo przez tą waszą pseudopandemię staniemy się niewolnikami obudźcie się w końcu ludzie
Covid-19
Covid-19 17.03.2021, 09:38
Ty się pewnie obudzisz dopiero pod respiratorem. Już niejeden płaskoziemca zaskoczył dopiero w szpitalu pod tlenem że jednak jest pandemia. Niektórzy już tak mają, uwierzą dopiero jak sami się sparzą, jak dzieci.
gal_anonim
gal_anonim 16.03.2021, 16:38
Koszty sądowe powinien ponieść ten pseudo "stróż prawa" - za głupotę trzeba płacić ( ale nie pieniędzmi podatników )
Precz z ażurami i foliarzami!
Precz z ażurami i foliarzami! 16.03.2021, 16:19
A jaki z niego pan? 😄 Zwykły burak. Skoro już się tak zaprzyjaźnił z lubańskim sądem, to zamierzam dostarczać wielu okazji do ponownego spotkania. Będę wzywać policję za każdym razem, gdy tylko zobaczę go albo jego ***owatego kumpla uważającego się za trenera, bez maseczki.
d8 octan
d8 octan 16.03.2021, 15:47
a żeby mu tak mandat wyebali za wejscie do lasu

Pozostałe