Od poniedziałku masz prawo żądać stacjonarnej wizyty u lekarza

  • 09.03.2021, 10:10 (aktualizacja 09.03.2021, 10:41)
  • red.
Od poniedziałku masz prawo żądać stacjonarnej wizyty u lekarza pixabay

Podziel się:

Oceń:

Od poniedziałku pacjenci mogą odmówić teleporady i żądać wizyty stacjonarnej. Jeżeli choruje dziecko do 6 roku życia, bądź pierwszy raz udajemy się do lekarza, albo chorujemy przewlekle – wtedy teleporada w ogóle nie może być stosowana. Jak dostosują się do nowego rozporządzenia lubańskie przychodnie?

Wracają wizyty stacjonarne w POZ

Wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie teleporad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Rozporządzenie daje pacjentom możliwość żądania wizyty stacjonarnej w określonych wypadkach, a nie jak do tej pory liczyć jedynie na telefon z przychodni. Nowelizacja zakłada kilka sytuacji, kiedy teleporada w ogóle nie może być stosowana.

  • w przypadku gdy pacjent albo jego opiekun ustawowy nie wyraził zgody na realizację świadczenia w formie teleporady
  • podczas pierwszej wizyty realizowanej przez lekarza, pielęgniarkę lub położną POZ, wskazanych w deklaracji wyboru,
  • w związku z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów, 
  • w związku z podejrzeniem choroby nowotworowej, 
  • dzieciom do 6. roku życia poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego

Nadal poprzez teleporadę uzyskamy w przychodni receptę czy zaświadczenie, również kontrola efektów dotychczasowego leczenia odbędzie się przez system teleinformatyczny. Nowością jest zapis zobowiązujący placówki podstawowej opieki zdrowotnej do przekazywania NFZ informacji o udzielonej teleporadzie.

Czy rozporządzenie ministra rzeczywiście przyniesie zmiany w lubańskich przychodniach - czas pokaże. Do sprawy z pewnością wrócimy.

red.

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MalaMi
MalaMi 14.03.2021, 19:11
A mnie teleporady pasuja. Ja od lekarza potrzebuje przy przeziebieniu tylko zwolnienie. Wylecze sie sama.
Medyk
Medyk 09.03.2021, 20:04
Już widzę panikę w lubanskim Medyku 😂 strażniczka drzwi w covidianskim stroju straci posadę cerbera😂 dziwne, bo na szczepienia dodzwaniasz się do Medyka za pierwszym strzałem, a do lekarza po 3 dniach- o ile panie nie odłożą słuchawki...co do czego idziesz prywatnie, a te pasożyty doją kasę za nic!
Anua6
Anua6 09.03.2021, 13:45
Juz dawno trzeba bylo pozbawić ich pensji. To darmizjady żyją jak pasozyty RP. A te rozpasłe pielegniarki wyslać do szpitali cowidowych. I oni nazywaja sie "lekarami pierwszego kontaktu ?? To skandal- za pozno rzad bieze sie za nich.
Pacjent
Pacjent 09.03.2021, 12:31
Czyli koniec sielanki, piłowania pazurów i popijania kawą - czas do roboty bo za to płaci Narodowy Fundusz Zdrowia ...
emeryt
emeryt 09.03.2021, 14:27
najpierw rząd wprowadził teleporady , a teraz jest cacy bo je odwołuje...może pomyśl pacjencie, myślenia nie boli...
M.K.
M.K. 09.03.2021, 14:40
I rząd wprowadził zakaz wykonywania szczepień przez lubańskie przychodnie? I rząd nakazał być bezdusznym i w d... mieć pacjentów w Lubaniu? Pacjencie właśnie zacznij myśleć jak pozbawić cud lekarzy dochodów z NFZ, które dostają za każdego za
Xyz
Xyz 09.03.2021, 11:58
Pięknie... Po odebraniu telefonu przez poradnie pierwsza rzeczą jaką usłyszą, będzie "nie wyrażam zgody na realizację świadczenia w ramach teleporady - żądam wyznaczenia godziny przyjęcia przez lekarza i informuje, że rozmowa jest nagrywana".... Jestem ciekaw co powiedzą pielęgniarki po drugiej stronie słuchawki...
...
... 09.03.2021, 12:51
Rozłączą się :D o ile w ogóle będą odbierali telefon
xyz
xyz 09.03.2021, 14:35
a niech się rozłączają.... im więcej skarg będzie do nfztu tym bardziej się darmozjady przyłożą do pracy....
M.K.
M.K. 09.03.2021, 10:56
Nareszcie !!! To co wyrabiały lubańskie przychodnie to kpina. Do szczepienia się byli pierwsi ale żeby zadbać o swoich pacjentów to już nie było nikogo. A teleporady to jedna wilka porażka zwłaszcza dla starszych i schorowanych osób co widzimy codziennie na nekrologach.

Pozostałe