Oszustwo wykryte dzięki analizie JPK

  • 04.03.2021, 09:51 (aktualizacja 04.03.2021, 10:05)
  • KAS
Oszustwo wykryte dzięki analizie JPK KAS

Podziel się:

Oceń:

Dzięki analizie danych przesyłanych elektronicznie do Urzędów Skarbowych dolnośląska KAS wykryła oszustwo podatkowe VAT. Wrocławska spółka sprzedawała sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny wykorzystując mechanizm „crossinvoicingu". Teraz musi zwrócić do Skarbu Państwa blisko 8,4 mln zł.

Dolnośląska KAS wykryła, że spółka zmniejszała podatek, stosowała tzw. crossinvoicing w odwrotnym kierunku. Przyjmowała fikcyjne faktury zakupu z podatkiem 23% i wystawiała kolejne fikcyjne faktury ich sprzedaży z podatkiem 0% do spółki zagranicznej, co znacząco wpływało na zmniejszenie podatku do zapłaty.

Mechanizm był wykorzystywany, aby uniknąć procedury występowania do urzędu skarbowego o zwrot podatku, jaki pojawia się zwykle przy sprzedaży zagranicznej. Spółka zarabiała na „marży" za przefakturowanie, a organizatorzy oszustwa odzyskiwali VAT, którego nikt nigdy nie wpłacił.

Dzięki kontroli, spółka utraciła prawo do odliczenia podatku z nierzetelnych faktur zakupu oraz musi wpłacić 8,4 mln zł podatku wykazanego na fikcyjnych fakturach sprzedaży wraz z sankcjami, które wynikają z ustawy o VAT.

Oszustwo zostało wykryte dzięki analizie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Wykorzystano również narzędzia wymiany informacji z innymi krajami oraz system opłat za autostrady (viaTOLL).

Sprawa jest objęta śledztwem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

KAS

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe