Quiz. Czy potrafisz dobrze segregować śmieci?

  • 17.02.2021, 14:19 (aktualizacja 25.02.2021, 18:01)
  • red.
Quiz. Czy potrafisz dobrze segregować śmieci? pixabay

Podziel się:

Oceń:

Karton po soku czy mleku wyrzucić do papieru, czy pojemnika z metalem? Przecież składa się z jednego i drugiego surowca! Gdzie wyrzucić stłuczony słoik, albo opakowania po lekach? Kości do odpadków BIO czy zmieszanych? I co z czerstwym lub niedojedzonym pieczywem? Zapraszamy do udziału w quizu dzięki któremu dowiecie się jak radzicie sobie z segregacją śmieci.

W 2020 roku odpadem, o który najczęściej pytano wyrażając wątpliwości, gdzie go wyrzucić był... karton po mleku. Podobnie jak karton po soku, składa się zarówno z papieru jak i aluminium. Do jakiego więc pojemnika go wyrzucić? Tu niektórych możemy zaskoczyć, bo opakowanie po mleku wyrzucamy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu obsługuje 15 gmin czyli około 140 tys. mieszkańców. Aby odzyskać jak najwięcej surowców wtórnych mieszkańcy segregują odpady na pięć frakcji, które po ich przetworzeniu trafiają na powrót do produkcji, pozostałe lądują na śmietnisku i to ich utylizacja obciążona jest najwyższymi opłatami.

Dlaczego tak ważna jest prawidłowa segregacja surowców wtórnych?

Przyjęcie na śmietnisko jednej tony szkła do to koszt 160 zł. Jeżeli ta sama tona trafi do odpadów zmieszanych zapłacimy za nią już 668 zł, czyli 508 zł więcej. Oczywiście kosztami tymi obciążeni zostaną wszyscy mieszkańcy gminy, która akurat nie radzi sobie z prawidłową segregacją.

Niektórych może to zaskoczyć, ale lista odpadów podlegających recyklingowi nie do końca jest stała. O tym, które odpady należy segregować w dużej mierze decyduje rynek zbytu. Jeszcze dwa lata temu CUOGŁ rekomendowało wrzucanie kubeczków po śmietanie i jogurtach do żółtych worków na odpady plastikowe. Dziś, gdy skończył się na nie zbyt, zaleca się ich wyrzucanie do odpadów zmieszanych. Dlatego ważne jest, przynajmniej co jakiś czas, odświeżenie swojej wiedzy dotyczącej segregacji odpadów.

Nie zmienia to faktu, że z pewnymi odpadami wciąż mamy problem i nagminnie trafiają nie tam gdzie powinny.

Bo co zrobić z potłuczonym słoikiem, butelką lub ceramiką? Ręcznik papierowy to...papier, czy raczej śmieć wyrzucany do pojemnika na odpady zmieszane? Co zrobić z resztkami z obiadu czy skoszoną trawą? Gdzie trafić powinny igły ze zużytych strzykawek? Zapraszamy do udziału w quizie przygotowanym we współpracy z Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu. Poprosiliśmy o przykłady odpadów, które przysparzają mieszkańcom regionu najwięcej problemów.

Pewni jesteśmy, że większość z Was doskonale wie, jak segregować śmieci. Sprawdźcie się jednak w quizie!

 

Początkowo odpowiednia segregacja śmieci może wydawać się dość skomplikowana to jednak łatwo jest się wszystkiego nauczyć. Aktualną ulotkę dotyczącą segregacji odpadów znajdziecie w plikach do pobrania. Wcześniej jednak rozwiążcie quiz :)

 

red.

Załączone pliki do pobrania (1)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Smieciarz
Smieciarz 20.02.2021, 21:10
Wszystko trafia do Smiecia
Krzysiek
Krzysiek 20.02.2021, 10:51
Przestańmy robić ludziom wodę z mózgu! Należy tępić producentów, którzy na opakowaniach wytwarzanych przez siebie produktów, nie publikują jednoznacznej informacji, gdzie powinny one docelowo trafić. Znaczki ala "recykling", mogą sobie wsadzić głęboko.
Z okolic Lubania
Z okolic Lubania 18.02.2021, 19:39
Ja popiół wyrzucam do kompostownika, bo palę pelletem drzewnym. Brak prawidłowej odpowiedzi w ankiecie/teście.
;)
Lubaniakkkkkkk
Lubaniakkkkkkk 17.02.2021, 18:52
Proponuję jak ktos dobrze rozwiąże zapłaci mniej za śmieci... A nie wszystko już człowiek segreguje a płaci takie pieniądze
MalaMi
MalaMi 17.02.2021, 18:14
W ankiecie sa nieprawidlowe odpowiedzi? Np popiol wrzuca sie do zmieszanych po ostygnieciu,popiol musi byc zimny
a nie zaraz po oproznieniu pieca. Od kiedy meble I opony mizna sobie od tak wystawic przy smietniku? Nalezy dostarczyc do pszok lub oddac w czasie wystawki do kontenera
eLuban.pl
eLuban.pl 17.02.2021, 23:53
Dziękujemy za uwagę, faktycznie w quiz wkradły się błędy, które już zostały poprawione. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy ;)
Tekla
Tekla 17.02.2021, 17:03
Gdzie te pliki do pobrania?

Pozostałe