Kościelnik. Pożar sadzy w kominie

  • 12.02.2021, 10:45 (aktualizacja 12.02.2021, 10:58)
  • red.
Kościelnik. Pożar sadzy w kominie

Podziel się:

Oceń:

Pamiętajcie o czyszczeniu kominów i regularnie zapraszajcie kominiarza. Dziś przed 8. mieszkańcy Kościelnika nad jednym z dachów zobaczyli kłęby czarnego dymu.

Do płonącego komina natychmiast wezwano strażaków. Po ich przyjeździe okazało się, że nie można wejść do piwnicy, gdzie znajduje się wyczystka komina. Dopiero dobijanie się z drabiny przez okno obudziło śpiącego gospodarza. Po wejściu do piwnicy strażacy natychmiast przystąpili do gaszenia komina, który w międzyczasie praktycznie się wypalił.

Pamiętajcie, że pożar sadzy w kominie to sytuacja, która bywa przyczyną dużych pożarów i utraty dachu nad głową. Dlatego warto przynajmniej parę razy w roku czyścić przewody kominowe.

red.

Zdjęcia (8)


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

panjapa
panjapa 15.02.2021, 19:41
Ciekawe, ile plastiku przeleciało z dymem przez ten komin zanim się w nim sadza zapaliła?
hebel
hebel 15.02.2021, 00:49
Witam wszystkich, którzy mieszkają w poniemieckich domach z poniemieckimi kominani.
Otuż!
Komin taki jest pokryty tynkiem od sufitu do podłogi na każdym piętrze, natomiast między piętrami, na grubości stropu tynku na kominie nie ma!
Zaprawa którą murowano komin to najczęściej wapno z piaskiem i po czasie taka zaprawa sie trochę wypali, trochę przedmucha na skutek zmian temperatury i zamiast zaprawy mamy szczelinę.
Strop ocieplony najczęściej mieszanką szlaki trocin i plewy zbożowej albo tylko trociny i plewa, czyli materiał wyjątkowo łatwopalny. Jeżeli od czasu - do czasu zaciąga kominem przy np. niskim ciśnieniu powietrza to jeszcze pół biedy, ale!
Jak nie czyścimy komina to gromadzi się sadza, ta się zapala i..... przez te szczeliny podpala ocieplenie stropu odymiane latami wcześniej.
Pozdrawiam Serrdecznie!
Komi-niarka
Komi-niarka 12.02.2021, 15:32
Rok w rok powtarza się ten apel o czyszczenie kominów - ale kmioctwo pospolite ma wew nosie, aż dochodzi do tragedii. Wtedy lament...
Za PRL-u każdy budynek opalany węglem miał książkę kominiarską i okresowe kontrole zagrożone - na wypadek zaniedbań - karą. No ale to były tamte "niesłuszne" czasy... Takie przypadki powinny być karane szczególnie tam gdzie powodują zagrożenie dla życia zdrowia i mienia innych ludzi.
g
g 12.02.2021, 20:56
widać -znasz się na kominach,a właściwie bladego pojęcia o tym nie masz,podstawa to odpowiednie paliwo i sposób palenia,komin można zatkać w kilka dni-najczęściej przez "duszenie" opału ... kolejna sprawa to z palącego się komina leci raczej biały wręcz przeźroczysty dym , no i ciekawa sprawa-nie ma o tym mowy w artykule -co było w wiadrze i znalazło się w kominie ?

Pozostałe