45 lat Domu Kultury w Leśnej

  • 07.02.2021, 23:00 (aktualizacja 08.02.2021, 08:23)
  • Dom Kultury w Leśnej
45 lat Domu Kultury w Leśnej

Podziel się:

Oceń:

W tym roku Dom Kultury w Leśnej obchodzi swoje 45-lecie działalności. Zachęcamy mieszkańców do dzielenia się z nami zdjęciami czy informacjami ważnymi historycznie dla domu kultury oraz jego działalności kulturalnej i edukacyjnej. Liczymy na aktywność mieszkańców we współtworzeniu pamiątkowego albumu historii domu kultury.

W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Dolwis” wybudowały na potrzeby swoich pracowników nowy budynek „Dom Kultury”. Budynek został wybudowana na podstawie powtarzalnej dokumentacji „Typowy Dom Kultury”, którą w 1964 roku opracowało Miastoprojekt Stolica-Wschód Warszawa. Był to typowy projekt z przeznaczeniem jako dom kultury z salą widowiskową kinowo-teatralną dla 300 osób. Pierwszą adaptację projektu na potrzeby Zakładowego Domu Kultury Z.P.J. „Dolwis” Leśna przeprowadziło w roku 1969 Biuro Studiów Budownictwa Miejskiego Warszawa. W roku 1974 przeprowadzono ostateczną adaptację dla 200 osób wraz z projektem wnętrz.

2 października 1976 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury w Leśnej, w którym uczestniczyli: Stanisław Ciosek, I sekretarz KW PZPR w Jeleniej Górze, Krystyna Kamieńska-Siuta wicewojewoda jeleniogórski, Emilia Mańkowska naczelnik Miasta i Gminy w Leśnej oraz Stanisław Konat I sekretarz KMiG PZPR w Leśnej. Pierwszym dyrektorem domu kultury został Marian Kulicki.

W 1990 roku dotychczasowy właściciel Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Dolwis” Leśna przekazały dom kultury w formie porozumienia Urzędowi Miasta i Gminy Leśna. W 1998 roku nastąpiło połączenie dwóch jednostek: Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, z których powstał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Obecnie funkcjonujący w gminie Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej jako samorządowa instytucja kultury został utworzony w 2000 roku, a jego siedzibą do dnia dzisiejszego jest budynek domu kultury.

Celem działalności domu kultury w Leśnej jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców Gminy oraz upowszechnianie i promocja kultury lokalnej. W ciągu 45 lat swojej działalności dom kultury oferował bogatą propozycję działań kulturalnych skierowanych do mieszkańców reprezentujących wszystkie grupy wiekowe skupiając się głównie na:
• organizowaniu różnorodnych form edukacji kulturalnej i wychowanie poprzez sztukę,
• stwarzaniu warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz folkloru,
• organizowaniu imprez artystycznych w budynku oraz w plenerze,
• współpracy z zespołami muzycznymi, folklorystycznymi,
• współpracy ze szkołami i instytucjami,
• promowaniu Gminy w powiecie, województwie i kraju poprzez różne konkursy.


W stałej ofercie działalności domu kultury na mieszkańców gminy działały zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne, instrumentalne, fotograficzne, malarskie, teatralne. Przez wiele lat prężnie funkcjonowała w domu kultury modelarnia założona przez Jerzego Trzaskacza. W jednej z sal znajdowała się kawiarnia otwarta dla mieszkańców, jako miejsce spotkań, pogawędek, dancingów i obchodów różnych uroczystości.
Dom kultury prężnie działa od czasów jego powstania poprzez różnego rodzaju działania edukacyjne i kulturalne skierowane do mieszkańców gminy Leśna. Najważniejsze wydarzenia organizowane przez kadrę jako imprezy cykliczne to m.in. Jesień Leśniańska, Abstynencki Festiwal Muzyczny, Swojskie Granie, Tama, Piesze Wędrówki, Dożynki Gminne. W domu kultury odbywały się też przeglądy muzyczne czy taneczne. Z racji połączenia się dwóch instytucji, sportowej i kulturalnej, organizowane były również turnieje piłki nożnej zakładów pracy, turnieje piłki siatkowej i tenisa stołowego. We współpracy z sołectwami, Państwową Strażą Pożarną, Policją, szkołami, przedszkolami, Urzędem, organizacjami pozarządowymi organizowane są przez dom kultury różne imprezy tematyczne.
Często w imprezach organizowanych przez dom kultury uczestniczyły znane osoby oraz zespoły m.in. odwiedzili Leśną: Izabela Trojanowska, Mieczysław Szcześniak, Stanisław Sojka, Sławek Wierzcholski, Kasia Moś, Anna Karwan, Piotr Fronczewski, Alosza Awdiejew, Jacek Lech, Szymon Wydra, Małgorzata Ostrowska oraz zespoły: Wilki, Zorba, Gang Olsena, TSA, Dżem, Krywań, Test, Homo-Homini, Pro Contra, Tercet Egzotyczny.

W 1945 roku działalność artystyczną rozpoczęła Orkiestra Dęta przy ZPJ Dolwis, która próby oraz występy wykonywała w domu kultury pod batutą kapelmistrzów: Paweł Gogoliński, Edmund Łaska, Józef Dąbek do roku 1994.
W latach 1990 – 2015 funkcjonowało w domu kultury kino „Relax”. Do prezentacji filmów używane były projektory AP-51x (posiadające latarnię ksenonową) na taśmę 35 mm produkowane w latach 70-tych XX w. przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne PREXER - polskie przedsiębiorstwo, w latach 70. i 80. XX wieku wchodzące w skład zjednoczenia PREDOM. ŁZK były jedynym w Polsce producentem projektorów filmowych.
Przed powstaniem kina utworzony został w 1978 roku, działający przez ok. 10 lat przy domu kultury, Dyskusyjny Klub Filmowy „Do-Ba”.

Zachęcamy mieszkańców do wspomnień związanych z 45-letnią działalnością domu kultury w Leśnej poprzez dzielenie się z nami zdjęciami czy informacjami ważnymi historycznie dla domu kultury oraz jego działalności kulturalnej i edukacyjnej. Prosimy o kontakt wszystkich muzyków grających kiedyś w różnych zespołach muzycznych oraz grupy muzyczne, które współpracowały z domem kultury w ciągu tych 45 lat. Chcielibyśmy żebyście reaktywowali swoje zespoły i podczas październikowych obchodów naszego jubileuszu zaprezentowali swój repertuar sprzed lat. Służymy salą widowiskową do przeprowadzenia waszych prób grupowych czy indywidualnych. Odezwijcie się, zagrajcie znowu razem i poczujcie się jak za dawnych lat – liczymy na waszą obecność, przywołanie wspomnień poprzez wprowadzenie mieszkańców w klimat twórczości artystycznej z dawnych lat.
W obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 prosimy o kontakt z nami poprzez e-mail [email protected], facebook oraz telefonicznie. Jak zostanie przywrócona w pełni działalność domu kultury będziemy organizować cykliczne spotkania mieszkańców w celu tworzenia albumu pamiątkowego z 45 lat działalności domu kultury. Liczymy na aktywność mieszkańców we współtworzeniu historii domu kultury poprzez pamiątki, zdjęcia, wspomnienia itp.

Dom Kultury w Leśnej

Zdjęcia (4)

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janina
Janina 13.02.2021, 11:53
Pytanie może nie na temat ale dlaczego nikt nie odśnieża chodników w leśnej śniegu na rynku tle że nie można chodzić a pod magistratem poszmiatane do kostki .Burmistrzu wiem ludzi starszych macie gdzieś wstyd i dramat o innych sprawach lepiej nie mówić bo to katastrofa. Wizerunkowa
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.02.2021, 12:40
@Janina Czy były jakieś problemy żeby wykonać telefon do magistratu i dowiedzieć się ?
Janina
Janina 13.02.2021, 18:58
Dobre telefon do magistratu i jak z wodą w leśnej HAAAAAAAA dno
Mieszkaniec
Mieszkaniec 14.02.2021, 10:35
Domyślam się, że chciałaś @Janina napisać dowcipny komentarz. Ale proszę się nie zrażać i nadal próbować, choć za finalny sukces nie ręczę
Janina
Janina 14.02.2021, 13:12
Telefon dobra rzecz tylko czy reakcja będzie prawidłową bo jak pokazuje życie włodarze gminy nic nie robią tylko lans i aby do kolejnych wyborów przetrwać. W chwale nie mocy
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.02.2021, 10:50
@Janina . Gadał dziad do obrazu ... Czy "reakcja będzie prawidłową .. " Jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz . W moim przypadku była prawidłowa . Dysputa o telefonach których się nie wykonało jest bez sensu . Zwłaszcza na eLubaniu
Ciach
Ciach 11.02.2021, 15:32
Zapewne do zamknięcia po co w leśnej Dom kultury jest w Lubaniu .Kultura kwitnie pod magistratem co dziennie zdrówko i melażyk trwa
Czesnik
Czesnik 09.02.2021, 11:27
A teraz zycie kulturalne w Leśnej kwitnie na oczach wlodarzy czyli na laweczkach pod pikiek i pod filarami .... super wizytowka gminy
Burem
Burem 12.02.2021, 07:07
No ob rynek to nowy dom kultury i sztuki przedstawienia codziennie a burmistrz lubi takie spektakle z okna się delektuje
Mirko
Mirko 08.02.2021, 20:46
Orkiestra dęta, zespoły muzyczne: Syntex,Panta rhei i dzięcieco młodzieżowy zespół Mała promenada. Tyle pamiętam.
Bambina
Bambina 08.02.2021, 16:57
Z okazji otwarcia przybytku kultury masowej więcej ludności niż na procesji w boże ciało. To były czasy... "To se ne wrati jak mawiają fancuzy z południa..."
DuszekNieświęty
DuszekNieświęty 08.02.2021, 09:20
2 października 1976 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury w Leśnej...
=================
Natychmiast przystąpić do rozbiórki tego centrum komunistycznej indoktrynacji gdzie duch lewactwa bezbożnego krąży niczym lew ryczący... Albo zbierzcie leśnianie odpowiednią kasę i niech proboszcz sprowadzi na waszą ziemię, tę ziemie jakiegoś egzorcystę i to w randze biskupa (niższy nie da rady) aby odczynić przy użyciu wody święconej i namaszczenia świętymi olejami. Starsi mieszkańcy Leśnej powiadają, że czasami około północy słychać stamtąd chichot Szatana a może nawet i kilku...
Mieszkanka
Mieszkanka 11.02.2021, 12:12
Należy dodać, że Dom Kultury został wybudowany za pieniądze DOLWISU. Co to oznacza? Oznacza, to że tych pieniędzy nie dostali zwykli pracownicy, lecz wydano na coś, co było przewymiarowane i obecnie nie wykorzystywane w całości. Za pieniądze nie wypłacone pracownikom wybudowano jeszcze blokowiska i inne obiekty. Nasi rodzice, dziadowie nawet nie wiedzieli, że mogli więcej zarabiać. Z powodzeniem można było dom kultury zorganizować w dawnym kinie WIR, gdzie była i jest jeszcze duża sala widowiskowa i mnóstwo dodatkowych pomieszczeń.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.02.2021, 16:30
Nie mieszaj ludziom w głowach . Dom Kultury nie został wybudowany za pieniądze DOLWISU tylko za pieniądze przyznane Dolwisowi na ten cel a w zasadzie przyznane materiały w/ rozdzielnika potrzebne do jego wybudowania .
Nie pieniądze się wtedy liczyły tylko materiały których było brak . Może Ci ktoś przypomni budowy domków jednorodzinnych produkowanych z wykonanych przez siebie pustaków . A fuj ....
...........
........... 11.02.2021, 20:53
Jeśli nawet materiały były z rozdzielnika, to DOLWIS za nie zapłacił, a nie jakaś ciotka z ameryki.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.02.2021, 11:02
@.......... Z tą ciotką to możesz mieć trochę racji . Ciotka mogła trzymać pieniądze w banku który pożyczał rządowi kasę . W tamtym okresie polski złoty był tylko biletem NBP . Produkty swoje Dolwis i inni sprzedawali nie poprzez dział sprzedaży tylko Dział Zbytu . W/g rozdzielnika po cenach centralnie ustalonych . ZBYTU bo nie sprzedawali tylko zbywali .Najważniejszym działem był dział Zaopatrzenia . Jeśli w maszynie brakło śrubki M5 to była kaplica . Dajcie spokój z tematem że załoga czegoś nie dostała . Takie były czasy . Z całym szacunkiem dla bardzo ciężko pracujących ludzi . To nie ich wina że tak działał system
...........
........... 18.02.2021, 05:33
Państwowe zakłady pracy w PRL były obciążone dużymi kosztami działalności socjalnej, edukacyjnej i kulturalnej. Przedsiębiorstwa prowadziły stołówki i ośrodki wczasowe, domy kultury i kluby sportowe, żłobki, przedszkola, a czasem i szkoły zawodowe, zakładową służbę zdrowia i osiedla mieszkaniowe. To wszystko bardzo obniżało efektywność przedsiębiorstw, a po 1989 r. zostało wyrzucone z rachunku wyników firm. Ale większości kosztów tej działalności nie przesunięto na finansowanie z podatków, bo nie przejęły jej instytucje państwowe czy samorządowe, lecz zlikwidowano.
Wynagrodzenia w PRL były niskie. Tania praca stanowiła źródło finansowania inwestycji w zniszczonym wojną i zacofanym gospodarczo kraju. Akumulacja często była na poziomie ok. 40% wobec dzisiejszych 20%. Po 1989 r. tania praca również była podstawowym źródłem rozwoju gospodarczego, zwłaszcza jeśli porównuje się ją ze wzrostem wydajności.
Mieszkanka
Mieszkanka 11.02.2021, 20:42
Bzdury. Szkoda, że nie żyje pan Szeremeta (pracownik DOLWISU), który nadzorował budowę. Wytłumaczyłby tobie za czyje pieniądze kupowano materiały i kto budował (brygada budowlana z DOLWISU).
Leszek
Leszek 11.02.2021, 15:21
Gigantomania, a magistrat jak zwykle przespał.
Ania
Ania 12.02.2021, 15:52
Magistrat puść dom kultury z torbami jak i cała. Gminę

Pozostałe