Nauczyciele z powiatu lubańskiego testowani

  • 12.01.2021, 10:49 (aktualizacja 12.01.2021, 11:35)
  • red.
Nauczyciele z powiatu lubańskiego testowani eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Do piątku potrwa ogólnopolska akcja testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych i pracowników administracyjnych tych placówek. Test na obecność wirusa jest dobrowolny i bezpłatny, a wyniki nauczyciele najpóźniej otrzymają w niedzielę (17.01).

W Lubaniu testy nauczycieli ruszyły dziś i zakończą się w sobotę. Z terenu naszego powiatu testom podda się 269 osób. Nauczyciele zgłoszeni do testów przesiewowych zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza licząca 229 osób będzie miała wykonany test dziś, natomiast druga 40-osobowa grupa będzie testowana w sobotę. Dzisiejsze testy będą wykonywane zgodnie z przewidzianym harmonogramem w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu, sobotnie będą realizowane w Świeradowie-Zdroju w Centrum Rehabilitacji i Reumatologii Goplana.

Z tego co obserwujemy w innych powiatach to testowanie przebiega zgodnie z planem, przygotowaliśmy się do tego zadania, a zespół wykonujący testy zapowiedział, że jeżeli zaistnieje taka potrzeba to będzie pracował dłużej niż do 18., tak aby wszyscy zgłoszeni nauczyciele zostali przetestowani. - mówi Honorata Stachowicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaniu

Badania przesiewowe nauczycieli mają podnieść poczucie bezpieczeństwa zarówno dzieci, jak personelu szkół. Potwierdza nam to jedna z nauczycielek spotkana na badaniu.

- Jeżeli się przebadamy sami będziemy czuli się bezpieczniej, a przede wszystkim bezpiecznie będą czuły się dzieci. Wydaje mi się, że testy są konieczne aby przebywać w klasie z dzieci - usłyszeliśmy od Pani Natalii, nauczycielki klasy pierwszej w Szkole Podstawowej w Biedrzychowicach

Powrót maluchów do szkolnych ław to kolejne wyzwanie dla szkół, rodziców, a przede wszystkim dzieci. 

Pozostaje jeszcze pytanie - co ma zrobić nauczyciel jeżeli wynik testu będzie pozytywny?

  • Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ.
  • Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie zgłoś kwarantannę. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.
  • Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.
red.

Zdjęcia (5)

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wkur...ony
wkur...ony 29.01.2021, 21:15
Otworzcie *** wszystko i zyjmy normalnie . Jak ktos ma grype c19 i kaszle kicha nie h sobie poleży wygrzeje sie w łóżku. A kto ma slaba odpornosc niech je witaminy wypoczywa i bez stresu. A jak ktos umrze to normalne taka kolej rzeczy jedni sie rodza inni umieraja. Niech kazdy wkoncu zrozumie ze to politycy dziela spokeczenstwo nie klocmy sie i nie dzielmy ci za pis ci za po i tak dalej. Politycy maja w *** nas obywateli nie badzcie naiwni to jedna banda zmieniaja tylko stołki co kadencje razem nas okradaja a wy sie żrecie jak psy i za kogo ?.za zlodzieji ?.. bądźmy ludzie suwerenem i zyjmy normalnie i pozbądźmy sie rządu opozycji ich wszystkich
Szympanides Makakikopulos
Szympanides Makakikopulos 17.01.2021, 22:43
Załóżmy że w poniedziałek poszedłem na testy. W tramwaju z/idąc pieszo z ZOZ czy innego Sanepidu/w sklepie do kt. zaszedłem po wyjściu z testów i w 100 innych miejscach łapię C-19. Test? - przychodzi po dniach że jestem negatywny (na dany dzień kiedy robiłem test byłem!!) a ja tydzień/dwa "po" mam... pełnoobjawowego C-19 albo bezobjawowego i co?!! I cały czas sieję C-19 na prawo, lewo, w tył i na wprost!! W takim razie pytam - jakiemu psu na budę są te testy skoro zaraz "po" może go złapać gdziekolwiek więc sytuacja zdrowotna testowanego może się zmienić o 180 stopni a wynik i tak przyjdzie "negativ" czyli de facto będzie poświadczał nieprawdę będąc niezgodny ze stanem faktycznym, ba! - jeszcze przyczyni się do tym większego rozprzestrzenienia wira bom przecie zdrów - mam na to papier z pieczęcią!!!??
Rumpelka
Rumpelka 17.01.2021, 13:13
Przede wszystkim atestujcie katechetki - bo one nie wierzą ... w pandemię i muszą siać - jak mawia Don Tadeo w z Torunia. Siać tę zarażę. Po co Kościół zasiewa u wiernych – już od ich najmłodszych lat – lęk i poczucie winy? Po to, by rzucić im koło ratunkowe w postaci swojej abrakadabry i rozwinąć w nich uzależnienie religijne. Kto zostanie skutecznie przestraszony i uwierzy, że za nieobecność na katolickich mszach czeka go piekło, prawdopodobnie będzie stałym klientem Kościoła.
wolf
wolf 13.01.2021, 21:31
Nie chcą pracowac ,odwykli .?
Heniek
Heniek 12.01.2021, 21:33
To jakaś masakra, przecież nauczyciele już przechorowali.. a to dzieci przenoszą Covid nie oni.. oni tylko mogą zachorować
Cezary Cezary
Cezary Cezary 29.01.2021, 14:40
No i co deklu dajesz łapki w dół? Naukowo udowodniono że dzieci szybciej replikują wirusa i szybciej go roznoszą a najczęściej są bezobjawowe, więc zanim swojego szkraba poślesz do babci daj następnego unlajka. Na zdrowie !
Testom NIE
Testom NIE 12.01.2021, 12:39
Szczepić, a nie robić testy nie wiadomo po co. Wiem, że wyjdzie mi ujemny, bo jestem zdrowa. Czuję się dobrze, nie mam żadnych objawów, siedzę w domu, gości nie przyjmuję, nie latam po sklepach. A gdy wyjdę na zakupy, do pracy, to ten test mnie nie obroni i nie zapewni mi bezpieczeństwa. Tak samo moim uczniom. Myślę, że podobnie będzie z innymi nauczycielami. Czyżby zostało jeszcze sporo testów z zakupów od instruktora narciarskiego, tych bez atestu? Nic nie było słychać o ich utylizacji...
Xyz
Xyz 13.01.2021, 11:25
Czym szczepić... Tym preparatem z dziwną ulotką, która została przetłumaczona zupełnie inaczej niż jest to na zachodzie?
Tym czymś co rząd nazwał w rozporządzeniu swoim eksperymentem...?
Ja na razie dziękuję... Poczekam na efekty u nauczycieli, kiedy zaczną brać roczne urlopy na poratowanie zdrowia....
Hmmm
Hmmm 13.01.2021, 16:31
Jasne, czekaj sobie skoro lepiej wiesz.i i spodziewasz się, że szczepionka zmienia DNA, rozum, czy coś tam jeszcze. Pewnie lekarze po 6 latach studiów i następnych latach poświęconych na specjalizację, wirusolodzy i inni specjaliści to stado baranów bez rozumu i dlatego polecieli pierwsi się szczepić.
ona
ona 12.01.2021, 11:50
Lepiej byłoby zaszczepić nauczycieli. Przecież za parę dni lub nawet za godzinę od wykonania testu mogą się przecież zakazić.

Pozostałe