Odpady w górę. W Leśnej najdrożej

  • 11.01.2021, 12:34
  • red.
Odpady w górę. W Leśnej najdrożej

Podziel się:

Oceń:

Koszt wywozu odpadów komunalnych na terenie Leśnej i w okolicznych sołectwach z początkiem roku poszybował w górę. I to wcale niemało. Sprawdziliśmy ile w tym roku za odbiór śmieci zapłacą mieszkańcy regionu.

Na facebook’owej grupie Nasza Gmina Leśna jedna z mieszkanek Leśnej opublikowała otrzymane zawiadomienie podpisane przez burmistrza Szymona Surmacza. Okazuje się, że pani Marta od stycznia 2021 r. będzie musiała płacić za śmieci 124 zł.

- Drożej niż przed segregacją. W dobie pandemii, rosnącego bezrobocia, upadających firm to było nam potrzebne - podwyżka - pisze nie kryjąca zdenerwowania pani Marta.

W przesłanym zawiadomieniu dowiadujemy się, że w mieście i sołectwie Pobiedna stawka za gospodarkę odpadami od stycznia 2021 roku wynosi 31 zł miesięcznie od osoby. Z kolei na terenie wiejskim z wyłączeniem sołectwa Pobiedna wzrosła do 29 zł. Dla porównania przed podwyżką kwota wynosiła 20 zł (na terenie Leśnej i sołectwie Pobiedna, nieruchomość do 5 mieszkańców włącznie) oraz 18 zł (na terenie wiejskim z wyłączeniem sołectwa Pobiedna, do 5 mieszkańców włącznie).

Z opublikowanego pisma możemy dowiedzieć się, że: - Zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym kompostującym odpady w wysokości 0,50 gr za osobę.

- Nawijanie makaronu na uszy przed wyborami było. Odwracanie kota ogonem jest nadal. Bezsensowne inwestycje nie dziwią. Dbałość o lokalną społeczność mierniutka - skomentowała pani Marta.

Korzystając z okazji sprawdziliśmy jak wygląda „śmieciowa” sytuacja w okolicy.

Jak doskonale pamiętamy w ubiegłym roku mieszkańców Lubania dotknęła podwyżka za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie płacimy 25 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej nieruchomość. Nieco lepiej wygląda sytuacja, gdy bioodpady składujemy na przydomowym kompostowniku. Otrzymujemy wówczas zniżkę w wysokości 4 zł, a dodatkowo jeśli mamy Kartę Dużej Rodziny, to wówczas opłata wynosi 17 zł od osoby.

W Gminie Wiejskiej Lubań stawka wynosi 20 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość. W przypadku gdy na danej posesji osoby korzystają z kompostownika, to wówczas opłata wynosi 18 zł od osoby.

W Olszynie opłata wynosi 22 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej nieruchomość (20 zł przy kompostowaniu bioodpadów). W przypadku niewypełniania obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny stawka opłaty podwyższonej wynosi 44,00 zł na mieszkańca.

W Świeradowie-Zdroju w przypadku gdy daną nieruchomość zamieszkuje 1 do 3 osób każda z nich zapłaci 23 zł, natomiast gdy daną nieruchomość zamieszkują 4 osoby i więcej wszyscy zapłacą 90 zł.

W Gminie i Mieście Gryfów Śląski od osoby zamieszkującej nieruchomość pobierana jest opłata 20 zł miesięcznie (18 zł przy kompostowaniu bioodpadów).

W Gminie Miejskiej Lwówek Śląski opłata wynosi 26 zł od osoby (24 zł przy kompostowaniu bioodpadów), natomiast w Gminie Wiejskiej 22 zł (20 zł przy kompostowaniu bioodpadów). W przypadku niewypełniania obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stawki opłaty wynoszą 52 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej nieruchomość na terenie miejskim oraz 44 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej nieruchomość na terenie wiejskim.
 
W Bolesławcu miesięczna opłata od osoby to 30 zł. W przypadku kompostowania bioodpadów w kompostowniku stawka wynosi o złotówkę mniej na osobę. Gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, to wówczas kwota wynosi 60 zł za każdą osobę.

red.

Komentarze (91)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wojak
wojak 15.01.2021, 18:02
Czy wyliczenia Burmistrza stawki za odpady komunalne były prawidłowe ? Rada Miejska zna swoje kompetencje ? Rada Miejska w Leśnej kontroluje działalność Burmistrza ?
b.radny
b.radny 14.01.2021, 18:52
Niestety, burmistrz i radni dali ciała. Jak brakuje kasy, to brakiem obciążyć tych, co płacą – to krzywdzące podejście i co gorsza – świadczące o braku wiedzy. Nie ma jej burmistrz i jak się okazuje – radni tez nie. Zwiększyć przychody wcale nie oznacza podnieść opłaty i to o kilkadziesiąt procent. To skandal. Wytłumacz się Panie Burmistrzu, wytłumaczcie się radni, że inaczej się nie dało. I żeby było jasne- nie chodzi o to, że usłyszymy – tyle a tyle brakuje, następnie brak podzielony na płacących, to wychodzi podwyżka. To jest myślenie przedszkolaka. Zlikwidowaliście Synergie, macie nad wszystkim kontrolę – i co tego? Trzeba jeszcze mieć coś pod sufitem.
wojak
wojak 15.01.2021, 17:54
b.radny ty lepszy byłeś ?
Mieszkanka Swiecia
Mieszkanka Swiecia 13.01.2021, 18:33
Chlopak zwyczajnie nie daje rady. Nie wie o co chodzi. Radzi mu przewodniczaca rady, i inni, np y......... ktorym zalezy, by jeszcze troche wytrzyac. ( raty kredytu wyjs !!!) A jest ciezko, bo szymek nie jarzy. Jest jak dziecko we mgle. Chocby zyly wyprol nie da rady, nie ogarnie, bo wszyscy go klamia. Kraza legendy co wyrabia P*****, ta wie jak sie ustawic. Wystarczy sprWdzic gddzie zakotwiczyla, jest z tego kasa. Moze ktos to rozliczy, ale takich jak surowy raczej nie bedzoe, ten dal by rade, gdyby mu podpadla. Ale narazie mu to pasuke, przeciez to realizuje sie surowy sen ......... wolimierski song, z****a*republika g********o burmistrza. Amen
yyyyy.........
yyyyy......... 14.01.2021, 11:22
Ciekawe co zażywałaś ? gdzie to można dostać i za ile ?
ciekawy ?
ciekawy ? 14.01.2021, 07:21
Tajemnicza ,,Mieszkanka Swiecia" ta P************ to z inwestycji ? Tam kontroli nie było nigdy ? Tyle zleca się drobnych remontów ? Ciekawe co masz na mysli pisząc ,, co wyrabia " ???? Czy szymek o tym wie ? ,,Mieszkanko Świecia ", jeżeli jak to nazwałaś ,, co wyrabia" jest zgodne z prawem ? kto ma to ,,rozliczyć ? Czy nie powinnaś zawiadomić odpowiednie organy kontrolne ? tylko nie z RM , gdzie przewodniczy Siostra i Brat hihihihi :) .......
Smok
Smok 13.01.2021, 11:22
No i jest artkuł o Leśnej . Nareszcie . Stado przegranych wyjców sobie teraz ulży . Słychać wycie , znakomicie . Wszystkiemu winien burmistrz .
Żałosne . Rośnie liczba śmieci . Śmieci pomieszanych i niesegregowanych . Nielegalne wysypiska . Wystarczy pójść w stronę działek na Świecie . W segregowanych co za różnica gdzie wrzucimy karton po mleku . Jeszcze gorzej jak do kontenera mamy kilka metrów ale machniemy butelka przed kontenerem . Odpady biologiczne to góry z foliówek w których są odpadki spożywcze . Co z tymi woreczkami dalej ? Kogo to obchodzi ? Liczba faktycznie mieszkających odbiega od liczby zgłaszanych do płacenia . Nikt nie będzie donosił . To wszystko kosztuje w dodatku nikt nie chce na swoim terenie składowiska odpadów .
Przegrani z Synergii i Urzędu niech się pochwalą co sami zrobili w tej sprawie dla współmieszkańców ?
Nic tylko wycie . Mieszkańcy Leśnej to stan umysłu .
Wydatki gminy związane z odpadami 2019 ca 2 mln. zł
Koszty utylizacji odpadów rosną a w dodatku nikt ne jest ich wykorzystaniem zainteresowany .
Pomoc społeczna to ca 15 mln zł
Ale na Vocaler dla wyjców wystarczy .
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.01.2021, 12:40
Ooo proszę wreszcie władza zabrała głos🤔. Zrozumiałem że inni nie płacą, czyli teraz ja płacę za innych. (brawo) Ciekawe jak wygląda sprawa segregacji. Chodzi oczywiście o śmieci źle posegregowane. Jakie zostały wprowadzone pomysły.
Proszę spojrzeć ją władza w/w tekście się tłumaczy. 🤣🤣🤣
ciekawy Konrad
ciekawy Konrad 13.01.2021, 09:10
Burmistrz milczy , Radni milczą ...słyszałam, że chcą nam zafundować z budżetu gminy kolejną inwestycję w postaci pola namiotowego i parkingu na kampery w okolicach basenu ? Ile to będzie Nas kosztować ? Kto tam będzie parkował. Mam nadzieję, że to żart ? Ktoś coś wie ?
mieszkaniec
mieszkaniec 13.01.2021, 07:53
REFERENDUM ZA ZMIANA BURMISTRZA I RADNYCH !!!
urzędas
urzędas 13.01.2021, 07:30
W listopadowej sesji radni głosowali za przyjęciem nowych podatków od gruntów proponowanych przez burmistrza w tym dla: nieruchomości , działalności gospodarczych, rolnych i innych. Do określenia wysokości stawek uprawniona jest Rada Gminy. Są to kolejne podniesione opłaty dla ludzi ? Kiedy radni podniosą swoje diety ?
XP
XP 13.01.2021, 16:49
Radni do wymiany, zwykłe maszynki do glosowania. Beznadziejna grupa, która niema pomysłu dla miejscowości.
Wkurzona
Wkurzona 12.01.2021, 21:30
Może Eluban pokusiłby się o inną analizę? Zestawienie kwot jakie płacą poszczególne Gminy do Zgiuk za:
1 tonę śmieci mieszanych
1 tonę plastyków
1 tonę makulatury
itd
Czy stawki dla każdej Gminy są takie same?
Czy Eluban posiada w tym temacie wiarygodne źródło?
Inna analiza:
Czy którakolwiek Gmina w okolicy równoważy wpływy za odpady z wydatkami na nie i "bilans zawsze wychodzi im na zero"? Jeżeli nie, to ile każda Gmina dopłaca rocznie do śmieci?
Czy interes śmieciowy jest tylko wtedy opłacalny, jak ma się monopol na danym terenie jak np Zgiuk? Jaki jest tam poziom wynagrodzeń? Czy Gminy mają możliwość odciąć się od Zgiuk i poszukać kogoś innego, tańszego?
Też wkurzają mnie te podwyżki, bo 5 osób będzie mnie kosztować 155 zł. Chce wiedzieć, z jakich konkretnych powodów tak dużo. Kto w rzeczywistości zarabia na tych śmieciach.
wkurzony
wkurzony 13.01.2021, 07:42
Na stronie gminy znajdziemy harmonogram i daty odbioru . Surowce wtórne czyli papier , plastik, szkło bedą odbierane tylko raz w miesiącu ? Czy to żart ? I Radni za tym głosowali ? Przed podwyżką odbiór był dwa razy w miesiącu ! Radni zakceptowali głosowaniem bardzo wysokie nowe stawki za odpady i zmniejszono ilość odbioru na raz w miesiącu . RADNI CZY WY NA SESJI ŚPICIE !!!
Lp
Lp 14.01.2021, 13:53
Pytanie czy radni rozumieją, jakie podejmują uchwały?
x
x 13.01.2021, 08:20
Dostaniesz karteczkę taką, jak pani Marta to się dowiesz. hihihi
Ze wsi
Ze wsi 13.01.2021, 07:20
To pytania podstawowe. Tylko że taką analizę to nie eluban powinien robić, tylko burmistrz przed wprowadzeniem podwyżek. A tak prezes zgiuk powie, że chce więcej, to burmistrz mu daje. Zero umiejętności dbania o nasze. I jeszcze jedna radna się będzie bezczelnie publicznie wypowiadać, że podwyżki to nasza wina, bo nie wszyscy płacą za śmieci, a gmina nic nie może, żeby to wyegzekwować. To skandal. To w takim razie też przestanę płacić, skoro i tak gmina nic nie może.
Mmm
Mmm 12.01.2021, 20:05
Powali.o tych ludzi w gminie.dlaczego nikt sie tym nie zajmie.przeciez az tyle mieszkancy nie produkuja smieci.burmist do dup.. i radni oraz sołtysi.trzeba zrobic odwolanie od tej kwoty.zbuntowac sie.
Rencistka
Rencistka 12.01.2021, 16:51
No to waloryzacja mojej głodowej renty nie wystarczy mi nawet na miesieczna oplate za smieci .A gdzie z reszta jak wszystko drozeje .😢
...
... 13.01.2021, 07:46
Dla urzedników i vice wystarczy.
Zbawiciel Jas
Zbawiciel Jas 12.01.2021, 10:53
Nikt by nie wybrał człowieka, który pojawił się w Leśnej niczym dar z nieba od Jana Zbawiciela z Leśnej i jego pastuchów :) , którzy Nas wybawili od zła które podobno w Leśnej się szerzyło ? ,,Dar" Jasia wykopał a pastuchy posadki grzeją.
konrad
konrad 13.01.2021, 08:25
Urzędników przeniesiono do większego budynku. Posadki grzeją i miejsca zaczyna brakować ?
wyborca
wyborca 13.01.2021, 07:48
Głupi komentarz ale bardzo prawdziwy.
Lider
Lider 11.01.2021, 22:06
Niestety Leśna inaczej walczy z pandemia⚠️Pamietacie hasło przedwyborcze Gmina plus🤣🤣🤣Nareszcie Leśna liderem w regionie, aż chce się zaśpiewać :mamy lidera, Leśna mamy lidera🤪
Tomek
Tomek 12.01.2021, 07:54
Leśna wybrała społecznika który całe życie społecznie to widać po zeznaniu podatkowym teraz dostał 10000 i szaleje zamiast być dla ludzi
Heniek
Heniek 15.01.2021, 15:38
Polecam wystartować w następnych wyborach. Każdy ma takie samo prawo. a to 10000 to netto, czy brutto?
z G W Lubań
z G W Lubań 11.01.2021, 20:51
Jeśli w budynku mieszka więcej niż 1 rodzina nie można korzystać z kompostownika , trzeba płacić exstra , aodpady do pojemnika
Bogacz
Bogacz 11.01.2021, 20:17
Redakcja pominęła Gminę Siekierczyn - Kolebkę i Prekursora opłat z wyższej półki. A szkoda .
Brawo
Brawo 11.01.2021, 20:15
W Świeradowie-Zdroju w przypadku gdy daną nieruchomość zamieszkuje 1 do 3 osób każda z nich zapłaci 23 zł, natomiast gdy daną nieruchomość zamieszkują 4 osoby i więcej wszyscy zapłacą 90 zł.
-----------------------------------------------------------------------------------
Tam ktoś myślący rządzi
Nie dla podwyżki
Nie dla podwyżki 11.01.2021, 19:29
W Bolesławcu śmieci są na takim samym poziomie cenowym co w gminie Leśna, ale nikt nie trzyma śmieci miesiąc w domu, żeby ktoś łaskawie je zabrał. Terminy wywozów - śmiech na sali. Zniesienie maksymalnej opłaty (limitu) za gospodarstwo powyżej 5osob uderza w rodziny wielodzietne. Od stycznia każdy członek rodziny zapłaci 30zl Brawo radni Brawo. Pani MB już nie jest sołtysem Złotnik Lubańskich i na bycie radna wraz ze swoją "brygadą" nie ma co liczyć. Mam nadzieję, że wszyscy radni którzy głosowali za podwyżka już nigdy nie będą pełnić tych obowiązków. Także prosimy o nazwiska wszystkich głosujących na tak.
Marek
Marek 11.01.2021, 19:10
Z jednej strony bardzo sie cieszę.Zycze wszytkiego dobrego dla wyborcow obecnego Burmistrza.Tylko gdzie oni sa, ludzie ktorzy uwierzyli w cuda ,chyba ludzie nigdy sie nie naucza ze wybory sie tocza swoimi prawami.A jaki byl szum na poprzedniego Burmistrza, Vice, Radnych to teraz macie.
manna
manna 11.01.2021, 21:30
OBIEKTYWNIE
Jeśli szukać winnych tego, dlaczego w Leśnej jest jak jest, to w oczy aż się rzuca jakaś niezdrowa, ziejąca zawiścią grupa osób, rozpamiętujących własne krzywdy na forum eluban. Ileż można! Wybory wygrał ten, kto SPOŚRÓD TAMTYCH KANDYDATÓW był najlepszy, bo przekonał najwięcej ludzi. Jeśli ludzie zaufali człowiekowi znikąd, to oznacza, że ludziom stąd, czyli pozostałym kandydatom, nie ufali zbytnio. Znam wiele osób, które żałują głosu na SS, ale to w żadnym wypadku nie oznacza, że zagłosowaliby na pozostałych kandydatów. Po prostu nie poszliby na wybory.

SS nie był najlepszym wyborem na świecie, ale najlepszym, jaki był wówczas dostępny. Niestety, teraz okazało się, że zadanie go też przerosło.

Mam takie wrażenie, że z tych postów zieje jakiś mściwy triumf, satysfakcja, że na tych wszystkich którzy nie docenili wspaniałych pozostałych kandydatów spadła zasłużona kara. Ale jak przyjdą nowe wybory, to ten sam, wzgardzony wcześniej kandydat wjedzie na białym koniu. Błędne koło, wstęp do kolejnych wojenek.

Jedynym ratunkiem jest to, że w kolejnych wyborach zamiast uprawiać jakieś wojny, ludzie wybiorą nie tych, co tylko gadają, ale tych którzy się znają na rzeczy. I nie tych, dążą do zemsty, ale tych, co potrafią żyć w zgodzie. Wystarczy tych wojenek i naparzanek.
hahahahahh
hahahahahh 12.01.2021, 13:22
hahahahahh i manna na drugi raz nie wybieraj kandydata co ci serce mówi tylko przeciwnika bo każdy inny by był lepszy od szymona s
manna
manna 12.01.2021, 15:50
Kurcze, jak to jest. Przegrali wybory i zamiast zastanowić się, dlaczego ludzie im nie zaufali, to przeżywają dziką satysfakcję, że ich kontrkandydat sobie nie radzi. A winni ich przegranej w ich mniemaniu są wyborcy, którzy nie dojrzeli ich geniuszu. To tak jakby lekarz uważał się za najlepszego specjalistę, tylko ci pacjenci mu przeszkadzają, bo przychodzą ze zbyt skomplikowanymi chorobami.

Jakby ci przegrani kandydaci nie widzieli tego, że ich radni jednomyślnie popierają inicjatywy obecnego burmistrza. Bez słowa sprzeciwu, bez merytorycznej dyskusji, bez innych pomysłów. Skąd więc przeświadczenie, że reprezentowali oni sobą cokolwiek lepszego? Nawet nie potrafili stworzyć opozycji z prawdziwego zdarzenia. W debacie też nie wzięli udziału. Ale mają się za najlepszych polityków.
Trochę dystansu do siebie. Tacy zacietrzewieni ludzie tylko szkodzą.

Jeśli tamci kandydaci byli lepsi, to dlaczego radni z ich komitetów głosowali teraz ZA podwyżkami? Czemu głosowali ZA likwidacją Synergii? I w wielu innych sprawach po linii burmistrza. Oznacza to tylko to, że pozostałe komitety w swoich programach nie były w stanie wymyślić niczego lepszego w zamian. Prysł mit o niedocenionych specjalistach najwyższej klasy.

I to jest to, o czym piszę. Słabi kandydaci, słaby burmistrz, słaba Rada, za to silne animozje. Bez sensu to i zupełnie niepotrzebne dla gminy.
Kleopatra
Kleopatra 12.01.2021, 07:40
Pokropienie kropidłem takiego stanu rzeczy nic nie wnosi. Przy pewnej mobilizacji społeczności leśniańskiej, w tym radnych, można jeszcze dużo zrobić. Burmistrz wprawdzie jest oderwany od rzeczywistości i nie potrafi jej zrozumieć, ale przy silnej i racjonalnie myślącej radzie można dużo zrobić. Radni obudźcie się i pokażcie na co was stać. Śpicie na sesjach zamiast obecnego burmistrza wziąć w obroty, no i sami wyciągnijcie wnioski, wymagajcie od siebie i ratujcie Leśną.
leśnianin
leśnianin 12.01.2021, 15:06
Przecież ci radni są bezradni, oni chcą diet a nie rządzenia gminą. Większość nie rozumie na czym polega praca radnego i jakie ma uprawnienia. Liczy się tylko kasa.
Tata
Tata 12.01.2021, 00:52
Już poprzednio można było wybrać tych co się znają na rzeczy, zamiast wierzyć w bajki o zbawicielu z Wolimierza.
A teraz sobie tu czytany głupie wpisy tych co uwierzyli...
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.01.2021, 00:16
Chyba był najgorszym kandydatem albo wierzysz w cuda. Jeśli ktoś widział wczesnej budżet to wiedzial że te wszystkie obietnice dla każdego coś miłego to brednie. Rozumiem że nie czytałeś. Uważlem i dalej uważam że względu na kompletny br. ak pojęcia to był najgorszy kandydat
Oleg