Kultura w trybie zdalnym

  • 18.11.2020, 12:46 (aktualizacja 18.11.2020, 12:53)
  • ŁCR
Kultura w trybie zdalnym ŁCR

Podziel się:

Oceń:

W wyniku wzrostu zakażeń instytucje kultury musiały ograniczyć bezpośredni kontakt ze swoimi odbiorcami, ale to nie znaczy, że całkowicie zawiesiły działalność. Na bieżąco starają się docierać do głodnych kulturalnych wrażeń mieszkańców i w zdalny sposób karmić ich najlepszymi kęskami.

Biblioteka nieczynna - czy aby na pewno?

W związku z zamknięciem instytucji kultury, spowodowanym obecną sytuacją epidemiologiczną, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu, jej filie oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej od 9 listopada br. pozostają zamknięte dla czytelników. Dlatego, tuż przed zamknięciem książnicy, biblioteka zachęcała do robienia książkowych zapasów. „Dziś ostatnia szansa na wypożyczenie książek. Nie ma ograniczeń ilościowych” – wszelkimi możliwymi kanałami brać bibliotekarska z Lubania rozsyłała tą wiadomość. Przy braku możliwości korzystania z lubańskiego księgozbioru MiPBP udowadnia, że on-line również da się aktywizować mieszkańców. "Kultura na ekranie" to nowe wyzwanie naszych bibliotekarzy, którego efekty można zobaczyć na kanale YouTube: www.bibliotekaluban.pl/youtube. Znajdują się tam propozycje na spędzenie wolnego czasu dla dzieci i dorosłych w sferze zarówno umysłowej jak i manualnej. Nie brakuje tam materiałów filmowych ze spotkań autorskich (Kamil Krzemiński, Joanna Lamparska, Kasia Bulicz-Kasprzak oraz Jelenia jest SPOKO),  warsztatów (szydełkowanie, makrama, malowanie), wykładów coachingowych (Kierunek Zmiana Izabella Małkiewicz), bajek i warsztatów dla dzieci oraz Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzieje się!

Odwołane seanse!

W związku z decyzją rządu o zawieszeniu funkcjonowania kin, od 7 do 29 listopada włącznie, zostały odwołane wszystkie wydarzenia i seanse w Kinie „Wawel”. Zaplanowane wydarzenia będą organizowane w późniejszych terminach. „Będziemy na bieżąco informować Państwa o wszelkich zmianach” – obiecują pracownicy kina. Stąd czekamy na zmiany – na lepsze oczywiście.

MDK dostępny on-line

Miejski Dom Kultury w Lubaniu powołując się na decyzję Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformował, że w dniach 7 – 29 listopada br. zostają odwołane wszystkie zajęcia, warsztaty, próby, spotkania oraz koncerty i wydarzenia kulturalne z udziałem publiczności. W tym trudnym czasie MDK proponuje kontakt on-line. Pracownicy Miejskiego Domu Kultury znaleźli pomysł na dotarcie do mieszkańców w Narodowe Święto Niepodległości. Co roku w tą wyjątkową rocznicę Salę Widowiskową w MDK-u wypełniał duch patriotyzmu. Teraz zamiast na akademię pracownicy kultury zapraszali do zdalnego śpiewu. Dla pokrzepienia lubańskich serc nagrali pieśń wojskową "Przybyli ułani pod okienko". W nagraniu wzięli udział młodzi uczestnicy zajęć wokalnych, prowadzący zajęcia oraz dyrektor domu kultury. Warto pamiętać, że jesienią 1945 roku w powojennym Lubaniu w budynku, w którym obecnie mieści się Miejski Dom Kultury, powstał Ośrodek Szerzenia Kultury. Wobec zaistniałej sytuacji epidemiologicznej MDK podkreśla, że 75. rocznica działalności kulturalnej w naszym mieście będzie obchodzona w głównej mierze zdalnie. Od listopada 2020 r. do grudnia 2021 r. został zaplanowany cykl wspomnień, wydarzeń, koncertów i wydawnictw. Razem z Miejskim Domem Kultury zapraszamy do udziału w obchodach.

Muzeum Regionalne nadal odkrywa historię

Kiedy inne jednostki kulturalne tworzą teraźniejszość, Muzeum Regionalne eksploruje przeszłość miasta. Nieznane karty miejskiej historii na bieżąco są odkrywane przez pracowników muzeum i co jakiś czas udostępniane lubanianom w mediach. Ostatnio, przy okazji remontu ulic Tkackiej-Granicznej oczom lubańskich muzealników ukazała się XIII-wieczna palisada. Odkrycie to ma ogromne znacznie dla badań nad początkami naszego miasta. Zgodnie z rozporządzeniem premiera od 7 do 29 listopada tak jak wszystkie instytucje kultury w Polsce Muzeum Regionalne w Lubaniu oraz Wieża Bracka są nieczynne dla zwiedzających. Nie znaczy to jednak, że w tym czasie w  muzeum nic się nie dzieje. Obecnie trwa kończenie rozpoczętych zmian ekspozycji i prace oświetleniowe. Poza tym postępuje proces wydawniczy książki "Z Lubaniem w życiorysie. Wybór biogramów z okazji 800 lat miasta". Nakładem Muzeum Regionalnego w Lubaniu książka ukaże się pod koniec listopada. Zostały w niej przedstawione sylwetki ludzi, którzy na zawsze zapisali się w historii naszego miasta. W razie pilnych spraw muzeum oferuje kontakt e-mailowy, telefoniczny lub przez Facebooka.

Informacja Turystyczna wspiera zdalnie

Od 3 listopada 2020r. do odwołania Informacja Turystyczna w Lubaniu (ul. Bracka 12) pracuje wyłącznie w trybie zdalnym. Informacje udzielane są telefonicznie (nr tel. 500 406 605) oraz przez e-mail: [email protected]. Do tradycyjnej obsługi turystów i klientów IT wróci najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

ŁCR

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zuzanna
Zuzanna 19.11.2020, 08:45
O kulturze społecznej na czasie. Abstrachując od pedofilii w Kościele, w samym polskim katolicyzmie widzę zbyt wiele zagrożeń dla dzieci. Moje dzieci wiedzą, że pozwalam im na bardzo dużo. Zabraniam tylko rzeczy dla nich niebezpiecznych oraz łamiących ogólnie przyjęte normy i naruszających czyjeś granice.
Ostatnio wiele rozmawiam ze znajomymi o polskim Kościele i jego ciemnych sprawkach. Pojawia się też oczywistym sprawa religii w szkołach, stąd pretekst do wyliczania czyje dziecko chodzi a czyje nie. Mój syn pierwszoklasista nie chodzi na religie – w zamian ma lekcje z etyki które bardzo lubi i sobie chwali. Uważam że zamulanie młodych umysłów urojonymi naukami o grzechu, diabłach i piekle jest wysoce szkodliwe dla ich rozwoju. Jak to ktoś już napisał: Lata straszenia dzieci diabłem na religii skutkuje dożywotnim utrzymywaniem pseudo ochroniarzy w sutannach.
Romana
Romana 18.11.2020, 18:42
Media ogólnopolskie podały że sprofanowano pomnik Wielkiego Herosa Cnot Wszelakich czyli Pana Pawła 2 poprzez pomazanie postaci farbą i jakimś wulgarnym napisem.
Historia kołem sie toczy. Jeszcze niedawno mazano i wulgaryzowano pomniki Wielkiego Lenina. Wiosek. Nie stawiać pomników w ogóle a już w szczególności zbyt wcześnie. Pomników Mikołaja Kopernika (jest kilka na świecie) jakoś nie profanują.
Janusz
Janusz 21.11.2020, 20:42
Wniosek: stawiać pomniki za wymierne zasługi dla nauki i techniki a nie za urojone ideologie... polityczne czy religijne.

Pozostałe