Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraził zaniepokojenie orzeczeniem TK

  • 29.10.2020, 15:24 (aktualizacja 29.10.2020, 16:30)
  • UMDW
Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraził zaniepokojenie orzeczeniem TK UMDW Cezary Przybylsk,i Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Podziel się:

Oceń:

"W demokratycznym państwie każdy z nas jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone." Dziś odbyła się zdalna sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, w trakcie której większością głosów przyjęto uchwałę autorstwa klubu Bezpartyjnych Samorządowców w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Stanowisko

Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji

Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraża niepokój wobec skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W jego efekcie w całym kraju wybuchła fala protestów i społecznego oburzenia. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że to właśnie w niebezpiecznym czasie pandemii tysiące Polek i Polaków wyszło na ulice w celu zamanifestowania swoich poglądów.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego narusza tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku, pozbawiając Kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości, które to wartości są fundamentem umowy społecznej gwarantowanej konstytucją.

Wobec powyższego, Sejmik Województwa Dolnośląskiego solidaryzując się z Kobietami, które postanowiły zamanifestować swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości podejmuje niniejsze stanowisko uznając tym samym, że w demokratycznym państwie każdy z nas jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje jednocześnie o manifestowanie swoich przekonań przez wszystkich uczestników toczącej się debaty, w formie i treści odnoszącej się z szacunkiem do wartości historycznych i kulturowych, w tym tradycji debaty i tolerancji, które stanowią spuściznę wielu pokoleń Polaków oraz w sposób uwzględniający aktualną sytuację sanitarno-epidemiczną w kraju.

Uchwałę przyjęto 22 głosami za przy 7 przeciw i 5 wstrzymujących się. Pochodząca z Lubania Teresa Zembik, radna klubu PiS, wstrzymała się od głosu.

UMDW

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomek
Tomek 30.10.2020, 09:02
Opozycja z Leśnej dziwnie milczy, a tak się zawsze przyklejała do Pana Marszałka. Panie Marszałku, tak trzymać!!!
Szymuś
Szymuś 29.10.2020, 22:33
Jaja jak birety!
Księża apelują do biskupów Episkopatu aby nie popierali polityki rządu! No to się teraz dopiero Kwaczkodanowi i tej jego kamaryli oczęta otworzą co narobili.
Krysia
Krysia 29.10.2020, 22:26
Dobra dobra jest gazeta wyborcza. Coś z innych źródeł ?
SLATAN
SLATAN 29.10.2020, 19:10
Ale co? KONSTYTUCJA która jeszcze niedawno była dla osób organizujących protesty kobiet taka ważna że bronili jej własną piersią nosili koszulki nagle przestała mieć dla nich znaczenie?
Grażka
Grażka 29.10.2020, 17:49
Niech się zajmą gospodarką Dolnego Śląska, a nie promowaniem głupot. Na wioska ludzie nie mają wody z wodociągu, gazu z gazociągu, kanalizacji, w wielu gospodarstwach seniorzy mają nie ludzkie warunki, ściekami co po poboczach leją się, bariery architektoniczne, schody, nie ma opieki należytej, do lekarza nie mają jak dojechać, nie wspomnę o niepełnosprawnych, gdzie ciągle mopsy odmawiają pomocy, a PCPR-y ciągle "łaski" odmawiają bo niby pieniędzy nie ma. Tym niech się ta cała rada zajmie, a nie pierdołami się zajmują.
Manuela
Manuela 29.10.2020, 17:42
- My jedziemy na oparach, a Kaczyński daje przyzwolenie do ulicznej rozprawy z wrogami - mówią oficerowie policji. Obawiają się rozlewu krwi: - Spodziewamy się też z prokuratury poleceń zatrzymania organizatorów pokojowych protestów.
==============
https://poznan.wyborcza.pl/poz…
Urszulla
Urszulla 29.10.2020, 17:25
Wstrzymała się....? A co można było się po niej spodziewać. To i tak heroizm, bo nie zagłosowała przeciwko. Przepojona prawem i sprawiedliwością partia a osobiście pan Kaczkodan może tego nie zapomnieć.

Pozostałe