Ostry protest w Lwówku Śląskim. Samochód próbował wjechać w protestujących

  • 27.10.2020, 09:36
  • lwowecki.info
Ostry protest w Lwówku Śląskim. Samochód próbował wjechać w protestujących lwowecki.info

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy Lwówka Śląskiego w proteście wyszli na ulice. Po spotkaniu na lwóweckim rynku protest przeniósł się na skrzyżowania, gdzie głównie młodzi ludzie spacerując po przejściach dla pieszych uniemożliwiali przejazd samochodów. Kierowcom puszczały nerwy. Dochodziło do ostrych starć. Jeden z kierowców próbował przedrzeć się przez tłum., efekt … ? Protestujący skopali samochód.

Po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który odebrał kobietom możliwość decydowania o aborcji z powodu przesłanek wskazujących na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu zagrażające jego życiu w całym kraju ludzie wyszli na ulice. Już nie tylko w wielkich miastach, ale także w małych miasteczkach Polacy głośno wyrażają sprzeciw wobec tego rozstrzygnięcia. 

Wniosek o zbadanie zgodności obowiązujących od 1993 roku przepisów o przerywaniu ciąży z konstytucją złożyli w 2019 r. posłowie PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji. W czwartek 22 października orzeczenie Trybunału nie pozostawiło cienia wątpliwości.

Istotą sprawy było stwierdzenie, czy zgodnie z Konstytucją przerwanie ciąży może być dokonane w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, zaś bez znaczenia pozostawała kwestia granic temporalnych dopuszczalności przerwania ciąży.

Rozstrzygnięcie zawisłego przed Trybunałem problemu konstytucyjnego wymagało przeanalizowania dwóch kwestii. Po pierwsze, ustalenia statusu prawnego dziecka w prenatalnej fazie życia, jego podmiotowości. Po drugie, dopuszczalności i granic przerywania ciąży, a więc działania w przypadku konfliktu wartości, ważenia dóbr.

Trybunał, oceniając art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.r., stwierdził zatem, że legalizacja zabiegu przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia.

Omawiając skutki orzeczenia Trybunał stwierdził, że ustawodawca ma prawo, jak i obowiązek, dostosować stan prawny do wydanego wyroku.

Po decyzji TK część środowiska prawniczego, w tym konstytucjonaliści i karniści, alarmują, że nie można uznać tego orzeczenia za istniejące z uwagi na nieprawidłową obsadę Trybunału.

Polacy nie zgadzają się na takie rozstrzygnięcie i na wprowadzenie w kraju prawa zakazującego aborcji z powodu przesłanek wskazujących na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu zagrażające jego życiu. Protestują w wielkich miastach, protestują w małych miasteczkach.

W niedzielę, 25 października w Lwówku Śląskim po raz pierwszy od wielu, wielu lat spontaniczny protest zgromadził tylu uczestników. Ci spotkali się o godzinie 16 na lwóweckim rynku. W trakcie protestu mieszkańcy dotarli pod biuro posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, gdzie zapalili znicze i zostawili część transparentów z hasłami.

Protestujący w Lwówku Śląskim młodzi ludzie nie wykluczali, iż w najbliższych dniach, być może w najbliższą sobotę ponownie wyjdą na ulice, by pokazać swój sprzeciw.

lwowecki.info

Zdjęcia (4)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bolek
bolek 29.10.2020, 13:07
bydlo lewackie
Man
Man 29.10.2020, 15:54
Ojojoj jaka komusza agresja
obserwator1
obserwator1 27.10.2020, 17:42
Kto dał prawo wypowiadać się autorowi tego artykułu w imieniu wszystkich Polaków!Trochę znudzonych i nieświadomych młodych ludzi których się w bezczelny sposób się wykorzystuje do gry politycznej uważać za wszystkich polaków to prawie jak w TVN że wszyscy polacy protestują niszczą pomniki kościoły i samochody jak tutaj.
ko
ko 27.10.2020, 16:13
mam pytanie do protestujących chodzicie i blokujecie przejście, utrudniając życie zwykłym ludziom wracającym po ciężkiej pracy do domu nie jestem posłem radnym ani nie moge zmienić prawa a musze zmęczony czekać i gapić się na ludzi blokujących przejście nic dziwnego że kierowcą puszczają nerwy. Można protestować pod ratuszem, urzędami czy pod siedzibą partii czemu utrudniać życie zwykłym ludziom.
ADAM
ADAM 27.10.2020, 14:59
Co trzeba mieć we łbie żeby blokować przypadkowym ludziom przejazd? Chyba siano. Na zdjęciu widać młodych sebków którzy pewnie myśleli że jak poprą julki i wyjdą z nimi na protest to któraś może da się zaprosić na randkę :D Drodzy incele wierzcie mi, to tak nie działa :)

Pozostałe