Na dobrych ocenach można nieźle zarobić. Kolejne stypendia przyznane

  • 14.10.2020, 15:45 (aktualizacja 15.10.2020, 10:19)
  • Powiat Lubań
Na dobrych ocenach można nieźle zarobić. Kolejne stypendia przyznane Powiat Lubań

Podziel się:

Oceń:

Minął już rok od czasu rozpoczęcia projektu „Zawodowo i profesjonalnie” realizowanego przez Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu.

Projekt był skierowany do uczniów i nauczycieli trzech placówek kształcenia zawodowego powiatu lubańskiego - Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adma Mickiewicza w Lubaniu oraz Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu.

W projekcie biorą udział uczniowie technikum kształcący się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik hotelarstwa, technik logistyk, technik organizacji reklamy / technik reklamy, technik ekonomista, technik rachunkowości, technik elektryk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych.

Młodzież między innymi realizuje płatne staże zawodowe w nowoczesnych przedsiębiorstwach wykorzystujących specjalistyczne oprogramowanie komputerowe i sprzęt, uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych z branżowych języków obcych, w konsultacjach z doradztwa edukacyjno-zawodowego, szkoleniach z zakresu tworzenia stron internetowych, w kursie prawa jazdy kat. B oraz w warsztatach z rozwijania kompetencji kluczowych. Z kolei nauczyciele do chwili obecnej doskonalili swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe podczas szkoleń organizowanych w ramach powiatowej sieci wsparcia i wymiany doświadczeń.

W ubiegłym roku szkolnym 39 najzdolniejszych zawodowo uczniów technikum (w ZSZiO im. KZL – 22, ZSP im. AM – 11, ZSE-M – 6) otrzymało stypendia – każde o łącznej wysokości 11 000 zł., wypłacane w miesięcznych ratach po 1.000 zł.

We wrześniu 2020 r. przeprowadzono rekrutację do kolejnej edycji programu stypendialnego. O stypendium ubiegali się uczniowie, którzy spełnili takie kryteria jak m.in.: wysoka średnia ocen z dwóch wybranych przez siebie przedmiotów zawodowych, dodatkowe osiągnięcia/udział w konkursach, olimpiadach z przedmiotów zawodowych, wysoka frekwencja w ostatnim zakończonym okresie klasyfikacyjnym, inne dodatkowe osiągnięcia, aktywności, udział w stażach u pracodawcy (lub deklaracja udziału), uzyskanie pozytywnej opinii nauczyciela wybranego/wybranych przedmiotu/ów zawodowych.

Komisja rekrutacyjna wyłoniła kolejną grupę 39 stypendystów. Stypendium naukowe w wysokości 11 000 zł, płatne w 11 miesięcznych ratach przyznano kolejnej grupie 39 uczniów: 23 uczniom technikum z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej, 10 uczniom z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza i 6 uczniom z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Lubaniu. Walery Czarnecki Starosta Lubański podpisał decyzje przyznające stypendia i przekazał uczniom wszystkim stypendystom serdecznie gratulacje. Dyrektorzy szkół wręczyli decyzje swoim uczniom.

Młodzież, która otrzymała stypendium, to w większości uczestnicy staży zawodowych i innych form wsparcia służących podnoszeniu umiejętności praktycznych, rozwojowi kompetencji zawodowych, językowych i innych przydatnych w przyszłej pracy zawodowej. Uczniowie, realizując działania projektowe, wykorzystują innowacyjne technologie branżowe i informatyczne, co wpływa na wzrost ich umiejętności praktycznych w zawodach, w których się kształcą. Program stypendialny dedykowany najzdolniejszym z pewnością pozwoli na rozwój pasji, zainteresowań, sprawności i kompetencji niezbędnych do funkcjonowania w środowisku pracy i wspomoże uczniów w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.

- Wielu z nas, stypendystów, przekonało się, że uczyć się naprawdę warto, bo to zwiększa szanse na lepszą przyszłość i dobrą pracę - przekonuje uczennica 4 klasy, kształcąca się w zawodzie technik logistyk, i dodaje z uśmiechem, że sama się przekonała, iż „na dobrych ocenach można nieźle zarobić”.

- Bardzo się cieszę, że udało mi się zakwalifikować do programu stypendialnego. To dla mnie nagroda za naprawdę ciężką pracę, szczególnie w czasie wiosennym, kiedy obowiązywało nauczanie zdalne. Na naukę poświęcałem znacznie więcej czasu i wymagało to ode mnie dużej samodyscypliny - dodaje kolega z tej samej klasy.

- Nie udało mi się w ubiegłym roku otrzymać stypendium Starosty Lubańskiego, bo miałem odrobinę słabsze oceny z przedmiotów ogólnokształcących - mówi uczeń kształcący się w zawodzie technik informatyk – bardzo dobrze, że powstał program stypendialny w ramach tego projektu, który jest skierowany do uczniów technikum.

Należy dodać, że w ramach projektu „Zawodowo i profesjonalnie” stypendium otrzymało łącznie 78 uczniów po 11.000 zł. na ogólną kwotę wynoszącą 858.000 zł.

Wszystkim naszym najzdolniejszym serdecznie gratulujemy.

Powiat Lubań

Zdjęcia (19)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

uczeń
uczeń 15.10.2020, 19:06
wszystko fajnie. tylko próżno szukać na stronach internetowych szkół informacji o stypendiach a zwłaszcza o kryteriach ich przyznawania. Kiedyś były stypendia naukowe przyznawane przez szkołę oraz stypendia zewnętrzne. Próżno szukać informacji o nich na stronie KZL
rodzic
rodzic 14.10.2020, 19:09
Super motywacja dla młodzieży. Kasa naprawdę ok

Pozostałe