Linia 400 kV Mikułowa–Czarna gotowa do rozruchu próbnego

  • 28.09.2020, 17:39 (aktualizacja 28.09.2020, 17:45)
  • Informacja Prasowa
Linia 400 kV Mikułowa–Czarna gotowa do rozruchu próbnego

Podziel się:

Oceń:

Prace związane z budową nowej i modernizacją istniejącej linii 400 kV Mikułowa–Czarna zostały zakończone w terminie. – W najbliższych tygodniach przeprowadzimy rozruch próbny linii, a także niezbędne próby napięciowe i obciążeniowe. Do końca roku planujemy zgłosić linię do użytkowania – zapowiada Andrzej Napierski, prezes IDS-BUD S.A.

Obszar, na którym powstała nowa linia, obejmuje 11 gmin województwa dolnośląskiego: Sulików, Siekierczyn, Lubań, Nowogrodziec, Lwówek Śląski, Pielgrzymka, Złotoryja, Krotoszyce, Męcinka, Legnickie Pole i Ruja. Przewody elektryczne zostały zawieszone na 233 słupach kratowych znajdujących się na odcinku ponad 99 km. Do ich powstania zużyto ponad 5,6 tys. ton stali, zaś do budowy fundamentów – ponad 20 tys. m sześc. betonu i ponad 100 tys. elementów prefabrykowanych. Dodatkowo na odcinku 33 km w gminach Ruja, Prochowice, Ścinawa i Lubin nastąpiła gruntowna modernizacja istniejącej linii 400 kV.

– Cieszę się, że rozpoczęte w czwartym kwartale 2018 roku roboty budowlane przebiegły zgodnie z założonym harmonogramem. Budowa linii najwyższych napięć jest ogromnym wyzwaniem, zarówno pod względem technologicznym i organizacyjnym, jak również społecznym – powiedział Andrzej Napierski, prezes IDS-BUD S.A. – Dzięki doświadczeniu naszych pracowników i ich wysokich kwalifikacjach, a także dzięki zaufaniu, które zbudowaliśmy w relacjach ze wszystkimi interesariuszami – od przedstawicieli inwestora, przez samorządy i lokalne społeczności, po uczestników konsorcjum i firmy podwykonawcze – mogliśmy sprawnie przeprowadzić jedną z kluczowych inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego południowo-zachodniej Polski

Nowo budowana infrastruktura zastąpi funkcjonującą od ponad 50 lat linię 400 kV Mikułowa–Czarna. To jeden z najważniejszych elementów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, którego operatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linia zapewnia dostawy energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni Turów do około 3 mln odbiorców w południowo-zachodniej Polsce. Nowa linia zostanie zgłoszona do użytkowania po przeprowadzeniu niezbędnych napięciowych i obciążeniowych, a także pomiarach pola elektromagnetycznego i hałasu. Po zgłoszeniu do użytkowania nowego przebiegu stara linia zostanie zdemontowana. Demontaż linii potrwa około 6 miesięcy.

Inwestorem linii 400 kV Mikułowa–Czarna są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – spółka będąca operatorem systemu przesyłowego (OSP) energii elektrycznej w Polsce. Liderem konsorcjum odpowiedzialnego za wykonanie inwestycji jest IDS Energetyka Sp. z o.o. – spółka należąca do IDS-BUD S.A., której kompetencje potwierdzają wymagające projekty, takie jak budowa linii elektroenergetycznej 400 kV Ełk Bis–Granica RP dla PSE SA, budowa Terminala Naftowego w Gdańsku dla PERN „Przyjaźń” S.A. czy Laboratorium Centralnego CEZAMAT dla Politechniki Warszawskiej. Członkiem konsorcjum jest ENPROM HVL sp. z o.o. – spółka należąca do grupy ENPROM, realizująca liczne kontrakty dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. i spółek dystrybucyjnych.

Informacja Prasowa

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sasiad mikulowej
Sasiad mikulowej 28.09.2020, 22:32
Hałas i drgania już od dawna emituje, mieszkańcy biją na alarm, ale tu artykuł piękny ze sukces itd
Janek
Janek 29.09.2020, 18:14
Ale Ty głupi ! Ciemnota jak się nauczyła żeby powtarzać w koło że hałas, promieniowanie, drgania Bóg wie co jeszcze, to tak powtarza do dziś. Jak Ci nie pasuje to proszę odciąć sobie przyłącz na domu i żyć bez prądu. Myślisz że masz prąd z innego źródła? Czy Twój prąd jest inny ? Lepszy !
Cydr
Cydr 29.09.2020, 11:16
to 21. wiek... czasy w których człowiek się nie liczy

Pozostałe