Uchwała o nieudzieleniu absolutorium wójtowi gminy Lubań nieważna?

  • 16.09.2020, 06:00 (aktualizacja 16.09.2020, 06:36)
  • red.
Uchwała o nieudzieleniu absolutorium wójtowi gminy Lubań nieważna?

Podziel się:

Oceń:

RIO we Wrocławiu wydała negatywną opinię o uchwale Rady Gminy Lubań, która dotyczy nieudzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Lubań. W efekcie uchwała o nieudzieleniu wójtowi absolutorium może okazać się nieważna.

25 sierpnia w trakcie XXIX Sesji Rady Gminy Lubań, radni głosami 7 za udzieleniem, przy 8 przeciw, podjęli uchwałę o nieudzieleniu Zbigniewowi Hercuniowi, wójtowi Gminy Lubań absolutorium z wykonania budżetu w 2019 r. W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu Teresa Trefler, przewodnicząca Rady Gminy Lubań w trakcie sesji pominęła jeden z bardzo istotnych punktów.

Z treści uchwały wydanej przez RIO wynika, że w trakcie posiedzenia rady nie otworzono oraz nie przeprowadzono dyskusji odnoszącej się do wykonania budżetu w poprzednim roku budżetowym, co według niezależnej instytucji kontrolnej było niezbędne do prawidłowego podjęcia decyzji o udzieleniu bądź nieudzieleniu wójtowi absolutorium.

W ocenie Składu Orzekającego opiniowana uchwała została podjęta z naruszeniem art. 18 ust, 2 pkt4 u.s.g. (...) Warunkiem podjęcia prawidłowej uchwały rady w przedmiocie nieudzielenia absolutorium powinna być dyskusja radnych, w wyniku której dojdzie do jednoznacznej oceny realizacji budżetu gminny przez organ wykonawczy wraz ze wskazaniem stopnia jego zawinienia za rozbieżności między planowanymi i wykonanymi wielkościami.

Powołana regulacja oznacza, że podjęcie uchwały w sprawie nieudzielenia absolutorium powinno zostać poprzedzone rozpatrzeniem sprawozdania z wykonania budżetu. „Rozpatrzenie sprawozdania” narzuca konieczność aktywnego zachowania się na sesji związanej z oceną wykonania budżetu. Nie może ono ograniczyć się do zapoznania się radnych z wnioskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium, opinią Składu Orzekającego RIO o sprawozdaniu z wykonania budżetu oraz wniosku Komisji Rewizyjnej, a także opiniami poszczególnych komisji Rady.

Rozpatrzenie sprawozdania obejmuje zaznajomienie się z nim i przeanalizowanie na sesji zwołanej specjalnie w tym celu. Zdaniem Składu Orzekającego wymóg ten nie został spełniony przy podejmowaniu opiniowanej uchwały.

Kuriozalnym w całej sytuacji jest fakt, że Krzysztof Klimczyk, radny z Pisarzowic (który głosował za udzieleniem absolutorium) w momencie przewidzianym na w/w dyskusję chciał zabrać głos i poprosił nawet Teresę Trefler, przewodniczącą rady o jego udzielenie. Ta jednak odmówiła i przeszła bezpośrednio do głosowania nad uchwałą absolutoryjną.

Ciekawym jest, że chwilę wcześniej radny Kazimierz Cwynar w swoim wystąpieniu dotyczącym sprawozdania z wykonania budżetu skarżył się na obecną większość w radzie z przewodnicząca rady na czele, że właśnie „nieudzielanie głosu” jest jednym z przejawów wojny wypowiedzianej wójtowi gminy Lubań.

RIO zwróciło też uwagę na inne uchybienie, fakt odmówienia wypowiedzi radnemu nie został ujęty w projekcie protokołu z XXIX sesji RG Lubań, który Przewodnicząca Rady zaakceptowała i został przekazany Regionalnej Izbie Obrachunkowej.

Na szereg uchybień Rady Gminy i stricte polityczne podłoże podjętej decyzji o nieudzieleniu absolutorium uwagę zwrócił Zbigniew Hercuń kierując do RIO obszerne pismo z zastrzeżeniami. Głównymi punktami był brak dyskusji, sprzeczność między stanowiskami komisji stałych Rady Gmniy, które najpierw pozytywnie zaopiniowały wykonanie budżetu, by później ci sami radni zagłosowali przeciw przyznaniu absolutorium, brak uzasadnienia do uchwały absolutoryjnej, co świadczy o arbitralnym podjęciu decyzji, czy rozpatrywanie wykonania budżetu nie jako całości, a skupianiu się na pojedynczych jego aspektach. Pełną informację znajdziecie w plikach do pobrania.

Regionalna Izba Obrachunkowa na podstawie zapisu wideo z sesji oraz przedłożonej informacji przychyliła się do części wykazanych zastrzeżeń wydając opinię negatywną o uchwale Rady Gminy Lubań nr XXIX/168/2020 z dnia 25 sierpnia 2020 r. w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Lubań z tytułu wykonania budżetu Gminy Lubań za rok 2019.

Zapytana dziś o komentarz do negatywnej opinii RIO o uchwale absolutoryjnej Teresa Trefler stwierdziła, że "przydałoby się od opinii odwołać". Choć od razu zastrzegła, że jednoosobowo nie może podejmować decyzji, a decyzję podejmie rada. Zapytana, czy poczuwa się do błędu jednoznacznie zaprzeczyła i stwierdziła, że nie zgadza się z taką interpretacją, choć zaraz dodała, że jeszcze raz na spokojnie i bez emocji odsłucha nagranie z XXIX sesji RG Lubań.

Od omawianej uchwały Radzie Gminy przysługuje odwołanie do RIO we Wrocławiu w terminie 14 od jej doręczenia.

W plikach do pobrania teksty, na których opieraliśmy materiał.
 

 

red.

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dzik
Dzik 17.09.2020, 20:03
Tylko sobie można wyobrazić jakie ciśnienie miał mamut kiedy się dowiedział o porażce jaką poniósł ze swoją samicą na czele hehehe. Tak kręcili mącili i naciągali a tu regionalna nosa utarła wytykając podjęcie uchwały sprzecznej z prawem. Hehehe tacy pożal sie specjaliści z malgorzatą ekspertką od wszelkich komisyjiiiii. Ważne że kasa się zgadza za posiadówki i wirus przy tym im nie był straszny kiedy co róż nawiedzali sale urzędową 🤑 co teraz wymyślicie? Jaki plan rycia? Rada dla 7 wspaniałych: rzetelna praca na rzecz mieszkańców! nie na rzecz mamutów!!! I oszczędności w budżecie będą bo nie trzeba będzie tyluuuuuuuuu komisji zwoływać $$$
Leszek
Leszek 16.09.2020, 20:35
No i w końcu się zemściło nieudzielanie głosów przez p.przewodniczącą. Hahaha !!! karma wraca.
Xyz
Xyz 16.09.2020, 20:29
Ciekawe czy na facebooku Usyk pochwali się opinią rio? Pewnie nie .... sprawa nie jest wygodna dla 8 radnych a tam praktykowany jest jednostronny przekaz.
AlE.
AlE. 16.09.2020, 22:43
Jednostronny przekaz to ty
Paragraf
Paragraf 16.09.2020, 20:11
No to przewodnicząca rady dała pokaz wiedzy 😂😂😂 i to pod okiem i sterami A.U. Na to wygląda że obie muszą się dokształcić bo niby takie mądre a tu proszę 🙈🙈🙈
Śmiech na sali
Śmiech na sali 16.09.2020, 22:11
A podobno przewodnicząca Trefler calymi dniami w urzędzie gminy przesiaduje bo pracownicy nieudolni. Oj chyba jej wiedza to jednak chyba niewielka. Tyle lat jest przewodniczącą ale wiedzą to raczej pochwalić się nie może.
PL
PL 17.09.2020, 11:25
Prawda trudno pracować za wszystkich jednejosobie.
Aktorka
Aktorka 17.09.2020, 15:06
PL zgadzam się z twoim komentarzem. Ciężko pracować przewodniczącej w pojedynkę, A.U. wymyśla jej co raz to nowe zadania/wyzwania potem egzekwuje i na tym jej rola się kończy a ta bida musi orać, nie widząc że jest jedynie narzędziem U..... Jak g.......ia niech siedzi i zawija w sreberka dalej 😂
Wyborca
Wyborca 16.09.2020, 16:39
Wójt nie ma co się cieszyć zarzutów merytorycznych nie obronił. Wykorzystał uchybienia formalne z przebiegu sesji, które zawsze można poprawić.
Xyz
Xyz 16.09.2020, 23:27
Zarzuty obronione a RIO zapewne na dniach stwierdzi nieważność podjętej przez 8 radnych uchwały o nieudzieleniu absolutorium i to nie tylko z powodu uchybień formalnych Wyborco a przede wszystkim z powodu podjecia jej z istotnym naruszeniem przez radnych prawa !!! Potraficie tylko zamieszanie robić i puszczać w obieg niepotwierdzone informacje a prawda jest zupelnie inna. Już najwyższy czas aby pójść po rozum do głowy i zakończyć prowadzoną wojenkę bo niczemu ona nie służy. Czas zacząć robić to co do Was należy czyli pracować na rzecz gminy i mieszkańców, ktorzy was wybrali i którzy Wam zaufali. Ile komisji zwołaliście, które służyły wyłącznie usilnemu doszukiwaniu się "zarzutów"? Radny Cwynar przedstawił ile budżet gminy kosztowały te fanaberie, ponad 40 tyś zł ???? I gdzie te wypisywane przez co niektórych radnych wyroki skazujące wójta? Żadnych wyroków nie ma, ośmieszacie tylko naszą gminę składając te żenujące doniesienia. Tak wygląda wasza polityka? To jakaś kpina. Żadnego poziomu i usilne próby niszczenia wójta. Mieszkańcy mają tego wszystkiego już naprawdę dość!!!!
Pl
Pl 17.09.2020, 11:21
Jedna kara za nieudolność była o wiele wysza gdzie byłeś wtedy ze swoją mądrością
Mieszkaniec gminy
Mieszkaniec gminy 16.09.2020, 16:23
Może teraz co niektórzy zrozumią w jaki sposób działają opozycyjni radni z guru na czele - manipulacja, kłamstwo, brak podstawowej wiedzy o procedurze udzielenia absolutorium ( a taka mądra)- czas ich za to rozliczyć. Karma wraca, nic nie trwa wiecznie.
Pamiętajcie, że człowiekiem się jest a radnym bywa- tak więc nie zdziwcie się,że ludzie na wsi stracili do was szacunek i wiedzą, że jesteście ludźmi bez kręgosłupa - jesteście narzędziem guru, dla której i wy wprzyszłości nie będziecie znaczyć NIC. Historia się powtórzy - jak miała interes to i z Wójtem współpracowała i z Panią Radną z Uniegoszczy, a jak już stali się niewygodni to zrobiła wszystko, żeby ich zniszczyć- nie przebiera w środkach - tylko mnie dziwi to, że tak duża część radnych dała się w to wmanipulować- a tak nawiasem mówiąc to patrząc którzy to są radni to już przestałam się dziwić.


000
000 16.09.2020, 22:39
Co udowodnił brak zarzutów ? Pomyśl kłamiesz i będziesz kłamał
qń
16.09.2020, 15:07
Jiihahahaha!
pfrfrpfr..
Robert
Robert 16.09.2020, 15:06
W Gminie czas sie zatrzymał na etapie ciezkiej komuny odkad obecny wojt zasiadł na tronie . Trudno na dobrodziejstwo trzeba bedzie nam jeszcze długo poczekac .
Joasia
Joasia 16.09.2020, 10:26
No i jak sie teraz mają państwo U...k i ich kamaryla?
000
000 16.09.2020, 21:19
Krętactwa i kłamstwo nieudacznika pozostają bez zmian udowodnione nieraz
Xyz
Xyz 16.09.2020, 23:51
Co zostało udowodnione? Już mdli dosłownie od tych pustych tekstów które jedynie was ośmieszają. Większych krętactw i kłamstw które są wypisywane przez 2 osoby nie ma. Potwierdziliście jedynie to że grupa radnych zamiast zajmować sie tym co do was należy wkręciła się w prowadzoną wiadomo wszystkim przez kogo wojenkę. A dobro gminy macie głęboko w poważaniu. Za robotę się w końcu weźcie! Przewodnicząca nawet jednej sesji sprawnie nie poprowadziła, trudności ma z odczytaniem własnego sprawozdania, zero przygotowania się. A wiceprzewodniczący chyba zupełnie nic nie kuma, jak dziecko we mgle. Zacznijcie od siebie bo poziom niestety jest kiepski. Czas nadrobić zaległości i zdobyć choć troszkę umiejętności.
000
000 17.09.2020, 21:15
Twoje nieudolność i krętactwa biją wszystko. Specjalista w dziedzinie Kłamstwa
ALE.
ALE. 16.09.2020, 08:49
RIO najpierw pozytywnie ocenia wniosek, a puzniej uchyla własną opinię ciekawa sprawa typowe w państwie PIS.I tak R.G, Wirus,ASF, SMOG,OCIEPLENIE dyżurna dyskusja. Zaszczute społeczeństwo, podzielone łatwo manipulować i sterować.
Pokora
Pokora 16.09.2020, 12:57
RIO nie uchyliło własnej opinii a wydało opinię dot. uchwały o absolutorium. Rada Gminy podjęła uchwałę o nieudzieleniu absolutorium z naruszeniem prawa.Tak bardzo się spieszyli z polityczną decyzją o nieudzieleniu absolutorium, że się przeliczyli i popełnili masę błędów. Na swoim profilu facebook obnosili się hucznie ze zwycięstwem a tu niestety, troszkę pokory i mniej nienawiści droga 8-mko radnych.
Pan Wójt
Pan Wójt 16.09.2020, 08:32
Pan Wójt gdyby posiadał męskie części ciała to powinien już dawno skończyć z tą farsą i postarać się o rozwiązanie rady gminy i rozpisać nowe wybory.
Denni radni
Denni radni 16.09.2020, 08:23
Uważam, że rada gminy powinna zostać odwołana, a co za tym idzie powinny zostać rozpisane nowe wybory do rady. Tych radnych których aktualnie posiada gmina z tą .... jeho mać pseudoprzewodniczącą powinno się wsadzić na ponton i spuścić z nurtem Kwisy do Bałtyku by już nigdy więcej nie wypłynęli w naszej społeczności.
Heh
Heh 16.09.2020, 07:49
Zo za cyrk może się zmie i a pani Trefler odejdzie z funkcji ma za grosz honoru
?
? 16.09.2020, 10:41
Godz honor kłamcy i manipulanta.
Malwina
Malwina 16.09.2020, 10:27
A\skąd może mieć skoro taką już ją jej pam-buk stworzył?
Sio stąd
Sio stąd 16.09.2020, 07:10
W********* wszystkich do Leśnej. Widać kto ma parcie na koryto i nie idzie na stołek aby reprezentować mieszkańców tylko reprezentować Fione ze Shreka.
Może na sesji niech zobaczą jakie pijaństwo bałagan jest w lesnej w rynku.
Zacznijcie coś robić dla mieszkańców
leśnik
leśnik 16.09.2020, 15:10
W Leśnej pijaństwo i fylozofia była i będzie bo to Leśna jest.
Chociaż może rozdawać za darmo tabletki na niepicie? bo takie są.
Mirek
Mirek 16.09.2020, 22:50
Płaczecie z korytem i filozof wam przeszkadza, a człowiek daje rade, jest dostępny dla mieszkańców. Sytuacja w Leśnej się układa, maszyna nabiera rozpędu. Jeszcze 3 lata i nikt nie będzie miał odwagi podskoczyć- patrzcie i uczcie się, bo przyszły burmistrz wyrasta!!!

Pozostałe