Posłowie sprzeciwiają się wyburzeniu mostu i podejmują stanowcze działania

  • 05.08.2020, 13:29 (aktualizacja 05.08.2020, 15:10)
  • Źródło: Lwowecki.info
Posłowie sprzeciwiają się wyburzeniu mostu i podejmują stanowcze działania Lwowecki.info

Podziel się:

Oceń:

Posłowie Koalicji Obywatelskiej występują w obronie mostu w Pilchowicach i domagają się dymisji prezesa PKP PLK za jego wypowiedź, w której pan prezes dopuszczał wysadzenie obiektu kolejowego na potrzeby amerykańskiej produkcji filmowej.

Posłowie Piotr Borys, Zofia Czernow i Dariusz Joński oraz radny sejmiku województwa dolnośląskiego Marcin Zawiła w środowe przedpołudnie pojawili się w Pilchowicach na konferencji prasowej, która była związana z interwencją poselską po skandalicznych wypowiedziach przedstawicieli rządu dotyczących próby zniszczenia zabytku Dolnego Śląska.

Dzisiaj, kiedy chcemy żądać od państwa polskiego ochrony zabytków okazuje się, że zarówno ministerstwo kultury, jak również ministerstwo infrastruktury poprzez niekompetencje swoich przedstawicieli doprowadza do tego, aby wznawiać emocje dotyczące ochrony tego mostu – mówił poseł Piotr Borys, który złożył wielkie podziękowania wszystkim mieszkańców występującym w obronie tego mostu. Skandaliczną wypowiedzią stała się nie tylko wypowiedź pana ministra Lewandowskiego, ale również przedstawiciela PKP PLK, który powiedział wprost, że dopuszcza możliwość wyburzenia mostu, jeżeli znajdą się środki na jego odnowienie. – dodawał poseł, który wskazał także, iż jest w posiadaniu informacji, z której jasno wynika, iż ten most jest w dobrym stanie technicznym.

Żądamy tego, aby minister infrastruktury pan Adamczuk zdymisjonował pana Ireneusza Merchela prezesa PKP PLK odpowiedzialnego za stan techniczny infrastruktury, który dopuszcza możliwość wysadzenia tego mostu, nie tylko zabytku, ale mostu, który ma służyć mieszkańcom. – domaga się poseł Piotr Borys, który żąda także wyremontowania tego mostu i całej linii kolejowej z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego.

Poseł Dariusz Joński przypomniał słowa wiceministra Lewandowskiego. – To jest świetny pomysł, żeby takie produkcje tam realizować, chcielibyśmy, żeby ten most zagrał w filmie. Pan wiceminister Lewandowski dodał także, że zniszczona ma być tylko mała część mostu. Cytuję to dlatego i dla tych, którzy uważają, że tematu nie ma. Otóż to pan wiceminister kultury rozpoczął tą dyskusję – mówił poseł, który poinformował, iż wczoraj złożona została przez nich interpelacja poselską, w której proszą m.in. o pełną korespondencję pomiędzy ministerstwem kultury a tymi, którzy chcą realizować produkcję.

Poseł Joński odniósł się także do słów Generalnego Konserwatora Zabytków pani Magdaleny Gowin, która wczoraj w wywiadzie dla WP oraz w mediach społecznościowych poinformowała, że o wyburzeniu mostu nie ma mowy.

Most w Pilichowicach – dzięki nowelizacji z 2017 roku od momentu wszczęcia postępowania w sprawie wpisu obiektu do rejestru zabytków obiekt ten pozostaje pod ścisłą ochroną. Dlatego obawy o wyburzenie są bezprzedmiotowe – mówiła pani konserwator.

Jednak zdaniem posła Jońskiego słowa te niewiele w obecnej sytuacji znaczą, bo ktoś inny w tym kraju rozdaje karty.

My bardzo się cieszymy i będziemy dopingować pani konserwator zabytków, pani minister, żeby oczywiście przypilnowała mostu, no ale jak patrzymy jak PiS podejmuje decyzje to z całym szacunkiem… to tak jakby odnieść się do 10 maja, tak jakby PKW miała wpływ na to, czy 10 maja wybory się odbyły czy nie. To mniej więcej tak samo. To tak samo jak ułaskawienie bez skazania jest prawnie niemożliwe. Ale prezydent Duda potrafił ministra, który nie został prawomocnie skazany ułaskawić. To miej więcej tak samo. Więc dlatego tu jesteśmy, bo podchodzimy do tej sprawy bardzo serio i bardzo poważnie – mówił poseł Joński, który nadmienił także, iż za tym wszystkim stoją publiczne pieniądze. – Jeśli mamy z publicznych pieniędzy mostu, który ma robić za krajobraz gór w Szwajcarii, to to jest niegospodarność, to ktoś za to powinien odpowiedzieć. Dlatego uważamy, że po tych słowach również wiceminister kultury powinien się podać do dymisji. – domagał się poseł Dariusz Joński.

Posłowie wspomnieli także, iż jeżeli amerykańska ekipa koniecznie chce wyburzyć jakiś most kolejowy, to w stanach jest ich wiele, np. most Brookliński.

Posłowie zapowiedzieli także, iż w sprawie mostu, jego odnowienia oraz rewitalizacji linii kolejowej odbędzie się debata w sejmie podczas najbliższego posiedzenia komisji infrastruktury.

Posłowie liczą także na szybkie przedstawienie szczegółów dotyczących planów związanych z mostem nie tyle od samej pani konserwator zabytków, ale od rządzących. – W tym kraju podejmuje Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i jak widać też wicepremier Gliński – dodawał poseł Dariusz Joński.

Poseł Zofia Czernow przypomniała o pięknie krajobrazu wokół Pilchowic przypominają, iż jest to teren pod ochroną. – Proponowałabym, zamiast myśleć o takim barbarzyńskich pomysłach, wizjach zarobienia pieniędzy na wyburzeniu mostu skupić całą energię na remoncie linii kolejowej – mówiła pani poseł, która zauważyła, iż pieniądze na remont linii są w budżecie.

Pieniędzy na remont linii nie brakuje! Są oszczędności na wielu zadaniach w PKP, pieniędzy jest dużo pochodzących z unii europejskiej i nie czarujmy tu ludzi, że my nagle chcemy zaoszczędzić i zdobyć jakieś pieniądze zagraniczne. Ja się bardzo dziwię temu, że amerykanie traktują teraz Polskę, nasze cenne zabytki jak kiedyś trzeci świat – dodawała pani poseł Zofia Czernow. 

Pikanterii dodaje fakt, że o tą linię wystąpił formalnie urząd marszałkowski. Na ile szczerze nie wiem. I co teraz przekaże linię bez jednego mostu? – pytał radny sejmiku województwa dolnośląskiego Marcin Zawiła. Ciągle płacze, że za dużo pieniędzy na kolej, a za mało na drogi to udowadnia jednoznacznie tezę pani poseł, że te pieniądze są tylko trzeba chcieć je wykorzystać. – dodawał radny sejmiku.

Źródło: Lwowecki.info

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Artek
Artek 06.08.2020, 13:12
Ciekawe czemu nie remontowali jak byli u władzy i linie zamknęli
czytelnik
czytelnik 06.08.2020, 10:38
Kto pisze te artykuły?! Proponuję, aby osoba pisząca ten artykuł wzięła korepetycje z języka polskiego, jakość tego tekstu, forma, stylistyka, treść są poniżej poziomu szóstej klasy szkoły podstawowej.
Żeby dobrze zrozumieć ten artykuł, trzeba kilkukrotnie niektóre zdania przeczytać i mocno się zastanowić, co autor artykułu miał na myśli, co chce przekazać. Wygląda to tak, jakby ten tekst pisał jakiś obcokrajowiec, który "liznął" trochę języka polskiego, a resztę nadrabia translatorem językowym z internetu. Żeby nie było wątpliwości, nie tylko na tym portalu pojawiają się takie buble, dotyczy to także artykułów pisanych na innych portalach internetowych, np o2.
Budowniczy PRL
Budowniczy PRL 06.08.2020, 08:31
"Wałęsa chce... burzyć miasta! "To było budowane na średniowiecze, na koniki, nie samochody" .
niezalezna.pl/340164-walesa-chce-burzyc-miasta-to-bylo-budowane-na-sredniowiecze-na-koniki-nie-samochody-wideo
Krystyna
Krystyna 06.08.2020, 08:27
Dobrze że sprawę mostu nagłośniono , teraz go doprowadzą do stanu świetności i rejon zdobędzie nową linie kolejową i turystów. Gratuluję
zulu
zulu 05.08.2020, 22:15
Czerwone sweterki w akcji.
Mario
Mario 05.08.2020, 22:09
Serio POpaprańcy teraz mostem się zainteresowali a co robili jak byli przy korycie nagle wszyscy mostem się przejmują który za chwilę sam się zawali
Jan
Jan 05.08.2020, 17:05
Jak zwykle bicie piany tylko po to aby zaistniec
lubanianka
lubanianka 05.08.2020, 15:32
A co zrobili Ci posłowie, aby most przywrócić do stanu, choćby turystycznego, a trakcji turystycznej jak mieli władzę? Dziś most byłby największą atrakcją regionu. Czyż to nie ta Pani poseł, która "wojowała" przeciw likwidacji "Dolwis"-u, a jak "SWOI" jej dali do zrozumienia, że ZPJ podzieli los innych fabryczek w naszym powiecie i nie ma co się angażować, to słuch po niej zaginął? Teraz dla publiki MOST!
regent
regent 06.08.2020, 10:16
Ale w trakcie powodzi w Leśnej sfinansowała dla mieszkańców kilka zgrzewek wody mineralnej. No.... wyczyn z górnej półki. POpaprana żenada.....
Karol
Karol 06.08.2020, 14:46
Właśnie, kilka zgrzewek. A jak na posłankę by przystało, to już lepiej nawet medialnie z jeszcze jednego posła i jedną zmianę wojcieszowianki by wykupiła i przywiozła. To by było coś.

Pozostałe