Prezentacja świeradowskiej Sky Walk i ścieżki w koronach drzew

  • 01.08.2020, 07:02 (aktualizacja 16.08.2020, 22:53)
  • red.
Prezentacja świeradowskiej Sky Walk i ścieżki w koronach drzew

Podziel się:

Oceń:

W Świeradowie-Zdroju pokazano prezentację budowanej właśnie wieży edukacyjnej i ścieżki w koronach drzew. Ciekawostką jest fakt, że będzie to jedyna wieża widokowa tego typu w Europie, którą będzie można odwiedzić po zmroku.

W ciągu ostatnich lat w Europie powstało kilkanaście podobnych konstrukcji, każda z nich generuje ruch turystyczny na poziomie kilkuset tysięcy turystów rocznie. Samorządowcy ze Świeradowa-Zdroju wraz z czeskim inwestorem uatrakcyjnili wieżę tak,, aby wyróżniała się od tych, które już powstały.

Górująca nad Świeradowem wieża będzie miała niemal 60 m wysokości, a ścieżka na jej wierzchołek będzie długości 800 m. Na szczycie znajdzie się łezka z siatki, na którą będą mogli wejść ci, którym nie zabraknie odwagi. W planach jest też przeszklony pomost, który jeszcze bardziej spotęguje wrażenia. Nie mniej ciekawie będzie przy zejściu na dół. Na odważnych czekać będzie zjeżdżalnia o długości 103 m i kącie nachylenia 29%. Dla dzieci powstanie atrakcja nazywana kokonem pająka, do której będzie można dostać się z trzech rożnych poziomów. Jednak tym co wyróżni Świeradowską wieżę będzie możliwość zwiedzania jej po zmroku i pomost, na którym przewidziano możliwość organizacji rożnych wydarzeń muzycznych.

Noc w Górach Izerskich jest naprawdę wyjątkowa. Obiekt ten ma pokazać, że nocą też można obserwować przyrodę. Z wieży będziemy oglądali kosmos, nasłuchiwali rykowiska jeleni, czy oglądali nietoperze w podczerwieni. – mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa- Zdroju.

Jak zapewnia Roland Marciniak, w przeciwieństwie do usytuowanej nad miastem nartostrady wieża widokowa nocą będzie niemal niewidoczna z poziomu miasta.

Uzupełnieniem wieży będzie ścieżka dydaktyczna w koronach drzew, której długość ma wynieść około 900 m. Usytuowana zostanie w ten sposób, że turyści miejscami poruszać będą się niemal 95 m nad ziemią, a w jednym z miejsc ma być połączona z wodospadem. Wieżę celowo usytuowano tuż nad miastem tak, aby była dostępna dla szerokiego ogółu turystów.

Jest to typowy projekt innowacyjny pod kątem ochrony przyrody i krajobrazu. Wieża nie jest budowana na szczycie, bo nie ma takiej potrzeby, aby setki tysięcy turystów bez potrzeby penetrowało Góry Izerskie tylko po to, aby ją zobaczyć. - wyjaśnia Roland Marcinak.

Początkowo wieża miała być budowana przez samorząd i świeradowskich hotelarzy, ostatecznie projekt nie doszedł do skutku. W wieże zdecydował się zainwestować Jiří Rulíšek, który jest właścicielem podobnych obiektów w tym w Dolnij Moravie w Czechach.

Przekonała mnie do tego piękna przyroda Gór Izerskich i duża baza hotelowa Świeradowa-Zdroju. Jednak czynnikiem najbardziej przekonującym było to co udało się osiągnąć burmistrzowi miasta, który wziął na siebie większość czynności administracyjnych i udało mu się uzyskać wszelkie pozwolenia aż do etapu pozwolenia na budowę, co w parkach krajobrazowych i obszarach tego typu nie jest łatwe. - wyjaśniał inwestor.

Docelowo do wieży ma powstać wyciąg, który będzie dowoził tam turystów a zimą narciarzy, którzy będą zjeżdżać stokiem Świeradowca.

Co ciekawe projekt jest realizowany w ramach rewitalizacji starych wyciągów Świeradowiec. Wieża jest pierwszym etapem, zbudowana z dużym rozmachem. Według naszych szacunków projekt jest wart około 40 mln zł. Marzyło się nam, aby stare wyciągi Świeradowca zamieniły się w gondolę i wyciąg kanapowy z przedszkolem narciarskim na dole. Od dwóch lat mamy pozwolenie na dolną część wyciągu i właśnie się to marzenie realizuje. - mówił w trakcie konferencji Roland Marciniak.

Podobna inwestycja w Dolnej Morawie w ciągu roku wygenerowała ruch turystyczny na poziomie 300 tys. turystów. Po uruchomieniu ścieżki obłożenie w okolicznych hotelach zwiększyło się o 10% i utrzymuje się obecnie na poziomie 85%. Jak wyjaśniał inwestor, o półtorej dnia wydłużył się też czas pobytu turystów w regionie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem wieżę i ścieżkę w koronach drzew będzie można zwiedzać już w czerwcu 2021 roku.

Z budową świeradowskiego Skay Walk wiążą się też obawy. Świeradów-Zdrój nie od dziś boryka się z brakiem miejsc parkingowych, a dodatkowe dziesiątki tysięcy turystów, mogą doprowadzić do kompletnego zakorkowania miasta. Wprawdzie planowana jest budowa dodatkowych parkingów, ale powstaną one w rok po uruchomieniu wieży.

Do pobrania pełna prezentacja SkayWalk w PDF.

red.

Zdjęcia (6)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Uszatek
Uszatek 02.08.2020, 22:27
Teraz tylko wziąć przykład z powstającego powiatu karkonoskiego (znanego jeszcze do końca roku jako jeleniogórski) i zmienić nazwę powiatu lubańskiego na izerski... i możemy zdobywać świat...
Mieszkaniec
Mieszkaniec 02.08.2020, 08:10
Co za g...o! Świwradow po tym nie bedzie juz taki sam. Kto na takie coś wydał pozwolenie? Oby to spłonęło a burmistrz dostał dożywotniej ***zki.
xyz
xyz 01.08.2020, 11:24
Przykłady z Czech podobnych atrakcji. Po zdjęciach widać, gdzie stoją i raczej nie w dolinach, bo przy okazji są punktami widokowymi. W ostatnim linku jest też cennik takiej atrakcji.
https://www.dolnimorava.cz/pl/…
https://www.stezkakrkonose.cz/…
https://www.stezkakorunamistro…
Jak dla mnie, wieża w dolinie, mająca być trakcją turystyczną, to oksymoron:).

Pozostałe