Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 13 lipca 2025 10:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prezentacja świeradowskiej Sky Walk i ścieżki w koronach drzew

W Świeradowie-Zdroju pokazano prezentację budowanej właśnie wieży edukacyjnej i ścieżki w koronach drzew. Ciekawostką jest fakt, że będzie to jedyna wieża widokowa tego typu w Europie, którą będzie można odwiedzić po zmroku.
Prezentacja świeradowskiej Sky Walk i ścieżki w koronach drzew

W ciągu ostatnich lat w Europie powstało kilkanaście podobnych konstrukcji, każda z nich generuje ruch turystyczny na poziomie kilkuset tysięcy turystów rocznie. Samorządowcy ze Świeradowa-Zdroju wraz z czeskim inwestorem uatrakcyjnili wieżę tak,, aby wyróżniała się od tych, które już powstały.

Górująca nad Świeradowem wieża będzie miała niemal 60 m wysokości, a ścieżka na jej wierzchołek będzie długości 800 m. Na szczycie znajdzie się łezka z siatki, na którą będą mogli wejść ci, którym nie zabraknie odwagi. W planach jest też przeszklony pomost, który jeszcze bardziej spotęguje wrażenia. Nie mniej ciekawie będzie przy zejściu na dół. Na odważnych czekać będzie zjeżdżalnia o długości 103 m i kącie nachylenia 29%. Dla dzieci powstanie atrakcja nazywana kokonem pająka, do której będzie można dostać się z trzech rożnych poziomów. Jednak tym co wyróżni Świeradowską wieżę będzie możliwość zwiedzania jej po zmroku i pomost, na którym przewidziano możliwość organizacji rożnych wydarzeń muzycznych.

Noc w Górach Izerskich jest naprawdę wyjątkowa. Obiekt ten ma pokazać, że nocą też można obserwować przyrodę. Z wieży będziemy oglądali kosmos, nasłuchiwali rykowiska jeleni, czy oglądali nietoperze w podczerwieni. – mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa- Zdroju.

Jak zapewnia Roland Marciniak, w przeciwieństwie do usytuowanej nad miastem nartostrady wieża widokowa nocą będzie niemal niewidoczna z poziomu miasta.

Uzupełnieniem wieży będzie ścieżka dydaktyczna w koronach drzew, której długość ma wynieść około 900 m. Usytuowana zostanie w ten sposób, że turyści miejscami poruszać będą się niemal 95 m nad ziemią, a w jednym z miejsc ma być połączona z wodospadem. Wieżę celowo usytuowano tuż nad miastem tak, aby była dostępna dla szerokiego ogółu turystów.

Jest to typowy projekt innowacyjny pod kątem ochrony przyrody i krajobrazu. Wieża nie jest budowana na szczycie, bo nie ma takiej potrzeby, aby setki tysięcy turystów bez potrzeby penetrowało Góry Izerskie tylko po to, aby ją zobaczyć. - wyjaśnia Roland Marcinak.

Początkowo wieża miała być budowana przez samorząd i świeradowskich hotelarzy, ostatecznie projekt nie doszedł do skutku. W wieże zdecydował się zainwestować Jiří Rulíšek, który jest właścicielem podobnych obiektów w tym w Dolnij Moravie w Czechach.

Przekonała mnie do tego piękna przyroda Gór Izerskich i duża baza hotelowa Świeradowa-Zdroju. Jednak czynnikiem najbardziej przekonującym było to co udało się osiągnąć burmistrzowi miasta, który wziął na siebie większość czynności administracyjnych i udało mu się uzyskać wszelkie pozwolenia aż do etapu pozwolenia na budowę, co w parkach krajobrazowych i obszarach tego typu nie jest łatwe. - wyjaśniał inwestor.

Docelowo do wieży ma powstać wyciąg, który będzie dowoził tam turystów a zimą narciarzy, którzy będą zjeżdżać stokiem Świeradowca.

Co ciekawe projekt jest realizowany w ramach rewitalizacji starych wyciągów Świeradowiec. Wieża jest pierwszym etapem, zbudowana z dużym rozmachem. Według naszych szacunków projekt jest wart około 40 mln zł. Marzyło się nam, aby stare wyciągi Świeradowca zamieniły się w gondolę i wyciąg kanapowy z przedszkolem narciarskim na dole. Od dwóch lat mamy pozwolenie na dolną część wyciągu i właśnie się to marzenie realizuje. - mówił w trakcie konferencji Roland Marciniak.

Podobna inwestycja w Dolnej Morawie w ciągu roku wygenerowała ruch turystyczny na poziomie 300 tys. turystów. Po uruchomieniu ścieżki obłożenie w okolicznych hotelach zwiększyło się o 10% i utrzymuje się obecnie na poziomie 85%. Jak wyjaśniał inwestor, o półtorej dnia wydłużył się też czas pobytu turystów w regionie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem wieżę i ścieżkę w koronach drzew będzie można zwiedzać już w czerwcu 2021 roku.

Z budową świeradowskiego Skay Walk wiążą się też obawy. Świeradów-Zdrój nie od dziś boryka się z brakiem miejsc parkingowych, a dodatkowe dziesiątki tysięcy turystów, mogą doprowadzić do kompletnego zakorkowania miasta. Wprawdzie planowana jest budowa dodatkowych parkingów, ale powstaną one w rok po uruchomieniu wieży.

Do pobrania pełna prezentacja SkayWalk w PDF.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Uszatek 02.08.2020 22:27
Teraz tylko wziąć przykład z powstającego powiatu karkonoskiego (znanego jeszcze do końca roku jako jeleniogórski) i zmienić nazwę powiatu lubańskiego na izerski... i możemy zdobywać świat...

Mieszkaniec 02.08.2020 08:10
Co za g...o! Świwradow po tym nie bedzie juz taki sam. Kto na takie coś wydał pozwolenie? Oby to spłonęło a burmistrz dostał dożywotniej ***zki.

xyz 01.08.2020 11:24
Przykłady z Czech podobnych atrakcji. Po zdjęciach widać, gdzie stoją i raczej nie w dolinach, bo przy okazji są punktami widokowymi. W ostatnim linku jest też cennik takiej atrakcji. https://www.dolnimorava.cz/pl/o-sciezce-w-oblokach https://www.stezkakrkonose.cz/pl/ https://www.stezkakorunamistromu.cz/ Jak dla mnie, wieża w dolinie, mająca być trakcją turystyczną, to oksymoron:).

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Henryki 2025
Izerbejdżan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: I wszystko podane jak na tacy, ciekawe, co zrobi policja? Bo prewencji jakoś nie widać, ale świętowanie na zamku Czocha... już TAK! I to jakie fotki z imprezyData dodania komentarza: 13.07.2025, 10:16Źródło komentarza: Mercedes utknął w przydrożnym ogrodzie. Kierowca uciekłAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: No i właśnie w nocy z piątku na sobotę jakiś samochód nie wyrobił zakrętu i ściął ogrodzenie a bardziej słupek Punktu Obsługi Klientów TAURON przy ul. Kościuszki 11A. Czy to czasami nie ten sam? Monitoring na pewno pokaże "dzielnego" kierowcę.Data dodania komentarza: 13.07.2025, 10:13Źródło komentarza: Mercedes utknął w przydrożnym ogrodzie. Kierowca uciekłAutor komentarza: KaziuTreść komentarza: Amanda bo w Lubaniu liczą się z kasą a w gminie nie po co wieśniakam drogi czyszczenie rzek lepiej się bawić szkoda jak pani wójtowa była radna na takie biby na bogato się nie zgadzała nawet biby symboliczne to była na nieData dodania komentarza: 13.07.2025, 09:18Źródło komentarza: Wystartowały Henryki 2025! Mimo deszczowej aury nastroje dopisująAutor komentarza: Sutener+Treść komentarza: No cóż. Czekamy na więcej. Kiedy w końcu przeczytamy, że w godzinach nocnych zmieciono z pasów przechodnia, który nie zdążył uciec przed pędzącym bolidem. Szanowna Policjo. Obudź się w końcu i weź za tych ***I co dzień w dzień szaleją w okolicach Kauflandu, Lidla. Głuchy by usłyszał a niewidomy dostrzegł, a Wy oczywiście o niczym nie wiecie. Na co czekacie, na śmierć przypadkowej osoby?Data dodania komentarza: 13.07.2025, 05:54Źródło komentarza: Mercedes utknął w przydrożnym ogrodzie. Kierowca uciekł
ReklamaPowiat Lubań
Reklama