1 sierpień 1944 - Lubań pamięta

  • 28.07.2020, 13:23 (aktualizacja 29.07.2020, 12:30)
  • red.
1 sierpień 1944 - Lubań pamięta SMGŁ

Podziel się:

Oceń:

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc przygotowuje się do kolejnej rocznicy upamiętnienia heroicznej postawy mieszkańców Warszawy. Wkrótce cały film, a tymczasem przedstawiamy "zajawkę" materiału upamiętniającego polskich bohaterów.

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc przygotowuje się do kolejnej rocznicy upamiętnienia heroicznej postawy mieszkańców Warszawy.

Autorem filmu i scenarzystą jest Kamil Chmura.

red.

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Euzebio
Euzebio 01.08.2020, 22:08
Chwała Bohaterom. Hańba tym, którzy wysłali na śmierć nieuzbrojone dzieci, wiedząc, że z miłości do ojczyzny i nienawiści do wroga, który przez lata zabijał i upokarzał, pójdą w bój. Pamięć o prawie dwustu tysiącach zabitych cywilów. Wspomnienie o zamordowanym mieście.
Major
Major 29.07.2020, 12:50
Powstanie nad grobem...
Obchodzimy kolejną rocznicę nieodpowiedzialnej decyzji rządu londyńskiego i dowództwa AK, której skutkiem było wywołanie w Warszawie powstania.
Uroczyście i podniośle, z udziałem najwyższych dostojników państwowych i kościelnych świętowaliśmy dni największej w dziejach Polski bitewnej klęski, przez apologetów powstania nazywanej „dniami wolności i chwały". Mamy być z niej dumni i puszyć się przed całym światem naszym bohaterstwem. Nadal żyjemy w zakłamaniu i stawiamy pomniki jego organizatorom - fałszywym bohaterom. Dopiero po latach, kiedy kalkulacje wojskowe powstańczego dowództwa okazały się dyletancko kompromitujące, a polityczne - zbiorem pobożnych życzeń, dla usprawiedliwienia decyzji, która kosztowała zagładę milionowego miasta i dwieście tysięcy ofiar, odwołano się do motywacji psychologicznej: młodzież i tak chwyciłaby za broń. Z przykrością należy stwierdzić, jak słusznie zauważył przed paroma laty profesor Paweł Wieczorkiewicz, że bohaterów zaczęto z nich robić już w chwili upadku powstania. Mianowanie „za wybitne zasługi" Naczelnym Wodzem Polskich Sil Zbrojnych gen. Bora-Komorowskiego i awansowanie na stopień generała dowódcy powstania Chruściela świadczą o „grubymi nićmi szytej" próbie tuszowania kompromitacji. Podkreślmy - mianowano Naczelnym Wodzem człowieka, który doprowadził do tragedii Warszawy i za kilka dni miał znaleźć się w obozie jenieckim. Przekroczono wszelkie granice absurdu, ośmieszając się przed światem. Poza wszystkim nie miał on żadnych szans na objecie ww. funkcji.
Powstańcy i cywilni mieszkańcy Warszawy zostali oszukani, Wykorzystując nienawiść do okupantów, w rzeczywistości wciągnięto ich do rozgrywki z jednym z najważniejszych członków koalicji antyhitlerowskiej - Związkiem Radzieckim.
+++++++++
Gen. Władysław Anders: „Stolica pomimo bezprzykładnego w historii bohaterstwa z góry skazana jest na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność".
Mjr Stanisław Żochowski, członek Sztabu Naczelnego Wodza: „Płk Demel polecił mi przygotować uzasadnienie dla odznaczenia gen. Bora krzyżem Virtuti Militari II Klasy. Odszukałem statut Orderu. II klasa może być przyznana generałowi za samodzielne działanie, które było zwycięską bitwą lub walnie przyczyniło się do zwycięstwa.
Złożyłem wniosek na oddanie gen. Bora pod sąd za zniszczenie stolicy, spowodowanie ogromnych strat i nieosiągnięcie żadnego celu ".
++++
Taka jest prawda o Powstaniu.




Uszatek
Uszatek 29.07.2020, 08:27
1 sieprnia? Redakcjo, czas zatrudnić korektora!
kim
kim 29.07.2020, 03:19
to "bękarty wojny" Tarantino?
Aldo
Aldo 29.07.2020, 11:10
No nie widzę tam nikogo z wąsem...
hans
hans 29.07.2020, 09:18
Nie to pozostałości po armii czerwonej.
woj
woj 28.07.2020, 22:58
Do takich ,przedstawien powinni stawac ludzie z czystą karta .!
Ludmiła
Ludmiła 30.07.2020, 13:13
A co możesz zarzucić tej trupie kabareciarzy co się w wojenkę chcą pobawić? Może roi im się wywołanie kolejnej - będą wówczas mieli okazję "popowstawać".
eryk
eryk 30.07.2020, 22:04
Jak nie widzisz ,kto tam jest to jestes małolata .

Pozostałe