Usiłowali ukraść transformatory

  • 20.07.2020, 17:51 (aktualizacja 20.07.2020, 19:25)
  • asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
Usiłowali ukraść transformatory KPP w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Dwóch mężczyzn w wieku 21 i 36 lat zatrzymali kryminalni lubańskiej komendy. Jak ustalili funkcjonariusze, w czerwcu i lipcu br. dokonali włamania i usiłowania kradzieży transformatorów energetycznych na terenie Lubania, gminy Lubań oraz gminy Leśna, jednocześnie uszkadzając ich elementy. Młodszy ze sprawców usłyszał 6 zarzutów, natomiast 36-latek 4 w tym kradzieży, usiłowania kradzieży z włamaniem oraz uszkodzenia segmentów przetwornika. Łącznie straty wyrządzone przez zatrzymanych szacowane są na kilkanaście tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Lubania prowadzili w ostatnim czasie czynności związane z włamaniami do stacji transformatorowych na terenie powiatu lubańskiego skąd dokonano usiłowania oraz kradzieży transformatorów. W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn, mieszkańców gminy Lubań. Jak ustalili policjanci, do kradzieży dochodziło przeważnie w godzinach nocnych. Sposób działania sprawców zawsze był taki sam. Podejrzani przy użyciu liny przywiązanej do pojazdu wyłamywali zamki w drzwiach wejściowych do wnętrza stacji, a przy użyciu nożyc do cięcia metalu rozkręcali kadzie transformatora uszkadzając go. Z uwagi na rozszczelnienie przetwornika dochodziło do wycieku oleju. Do procederu przestępczego wykorzystywali pojazd osobowy, którym przemieszczali się z jednego miejsca przestępstwa do drugiego. Samochód został ujawniony i zabezpieczony na terenie gminy Leśna. Podejrzani w trakcie ostatniego „skoku”, który miał miejsce 16 lipca na terenie nieczynnej kopalni, z wnętrza biurowca dokonali również kradzieży wagi oraz golarki elektrycznej.

Obaj  mężczyźni już usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem w tym usiłowania jak i  uszkodzenia elementów transformatora, powodując straty sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Podejrzani w trakcie przesłuchania od razu przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze. Kodeks karny za tego typu przestępstwo przewiduje karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak zapowiadają funkcjonariusze, to nie koniec sprawy i zatrzymań.  Sprawdzane są jeszcze inne miejsca, gdzie dochodziło do podobnych kradzieży oraz w czyje ręce trafiał skradziony łup.

asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń

Zdjęcia (5)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

VW
VW 20.07.2020, 23:18
Ciekawe czy nie dorobili się GARBA od tak ciężkiej pracy
Sygnalizator
Sygnalizator 20.07.2020, 21:41
Na pewno to robota komisarza Lassarda z Olszyny. On ma wszędzie wtyczki
Kluska
Kluska 20.07.2020, 21:23
A u spowiedzi wielkanocnej byli?
VW
VW 20.07.2020, 19:49
Przynajmniej samochód mieli porządny! Passacik wiadomo najlepszy.

Pozostałe