Daj zniczowi drugie życie, pomóż chronić środowisko!

  • 10.07.2020, 15:45
  • ŁCR
Daj zniczowi drugie życie, pomóż chronić środowisko!

Podziel się:

Oceń:

Na co dzień korzystamy z rzeczy używanych. Wymieniamy się sprzętami, odzieżą czy meblami. Teraz możemy także zniczami. Ekonomicznie i zarazem ekologicznie. Dziś na cmentarzu komunalnym w Lubaniu zamontowano regały na używane znicze.

Odpady to problem globalny. Warto więc podejmować cenne inicjatywy ku ochronie środowiska. 10 lipca Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu zamontował na teranie Cmentarza Komunalnego przy ul. Wrocławskiej zniczodzielnię, czyli półki na których można pozostawić używane znicze możliwe do ponownego użytku. Do tej pory wypalone znicze lądowały w kontenerach. Teraz część z nich dostanie nowe życie.

- Pomysł ponownego wykorzystania używanych zniczy zgłosili mieszkańcy miasta poprzez serwis społecznościowy, facebooka. Uznałem tę inicjatywę za cenną i godną poparcia - mówi Arkadiusz Słowiński burmistrz Miasta Lubań.

- Razem z burmistrzem, w połowie czerwca, przeprowadziliśmy rozmowy z Michałem Turkiewiczem prezesem spółki (ZGiUK), który pozytywnie rozpatrzył prośbę mieszkańców. Odwiedzając lubańską nekropolię można zauważyć w kontenerach ogromne liczby szklanych zniczy. Teraz możemy to zmienić. Wierzę, że akcja „Daj zniczowi drugie życie” przyjmie się dobrze w naszym mieście i spodoba się mieszkańcom. Namawiam do skorzystania z nowej możliwości przyjaznej środowisku – zachęca przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer. Oby na półkach zabrakło miejsc na znicze, a wtedy z pewnością powstaną kolejne takie miejsca. 

Zniczodzielnia została zamontowana na teranie Cmentarza Komunalnego przy ul. Wrocławskiej w Lubaniu blisko budynku administracji (przy murze obok kwatery „KU”). Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu kieruje prośbę o pozostawienie czystych zniczy bez wkładów, w regale na znicze, w celu ponownego ich wykorzystania. Osoba pozostawiająca znicz na regale zgadza się na bezpłatne udostępnienie znicza w celu wykorzystania go przez inną osobę.

Każde pozostawienie znicza na półce to dołożenie cegiełki do ochrony środowiska.

ŁCR

Zdjęcia (1)

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mia
Mia 12.07.2020, 11:07
Bardzo dobry pomysł.


Baśka
Baśka 11.07.2020, 10:36
Uwaga!
Każdy kto odstawi na regalik swój ma prawo przy następnej wizytacji pobrać z regalika inny.
Benedykt
Benedykt 11.07.2020, 10:32
Panie Turkiewicz! Niech pan zleci uzupełnienie tego murka zabytkowego - bo przetrwał dwie wojny a nie dotrwa do końca rządów PiS. Ci co montowali regalik nie zauważyli? Czy może mają tradycyjne u nas klapki na oczach?
mieszkaniec
mieszkaniec 10.07.2020, 23:40
Ekologia?A dlaczego jest cisza na temat wycinki drzew na Przylasku?!!!Co się tam dzieje?Dlaczego nikt nie reaguje?Za kilka miesięcy znowu będą fotki z mgły nad miastem!Tną na potęgę!Ja rozumiem że obietnice wyborcze kosztują i trzeba drzewo wozić do tartaku w Kodersdorfie.W końcu po to powstał.Dlaczego nikt nie reaguję?
Oczy w beton
Oczy w beton 10.07.2020, 22:03
Panie Turkiewicz wyjdź pan z inicjatywą i wyplac pan trzynastki pracownikom
Zuzanna
Zuzanna 10.07.2020, 21:16
Od lat nie wyrzucam zniczy. Zabieram do domu myję, wymieniam wkłady. Czyli jestem eko sama z siebie.
Dziwny jest ten Świat
Dziwny jest ten Świat 10.07.2020, 19:00
Jak dla mnie to trochę nie teges. Jak można czyjąś znicze zapalić na grobie kogo innego?
Ktoś kupuje znicze dla kogoś z rodziny, itp. Noi zapala na grobie. Jak zgaśnie to trzeba zapalić znowu a nie zabierać zmarłemu jego znicze. Nie rozumiem tego.
Janusz lll Sobieski
Janusz lll Sobieski 12.07.2020, 01:56
To może napij się wódki?
Grabasz
Grabasz 10.07.2020, 22:58
Jakie to durnowate. A skąd wiesz jaka jest wola, skoro zmarłemu i tak wszystko jedno czy mu zapalą czy nie.
Innym umarlakom może chodzić też o to, że ten wypalony już mu się znudził i chciałby nowy - no to ten znudzony odstawiasz na regalik i kupujesz inny. jasne?
Homar
Homar 10.07.2020, 16:00
Jedna z nielicznych inicjatyw i to z podpowiedzi mieszkańców jaka się temu naszemu burmistrzowi wespół z towarzyszem prezesem udała.

Pozostałe