Chcieli pomóc, a zostali okradzeni

  • 08.07.2020, 09:19 (aktualizacja 08.07.2020, 09:53)
  • Źródło: KPP Zgorzelec
Chcieli pomóc, a zostali okradzeni

Podziel się:

Oceń:

Czasem chcąc pomóc, można paść ofiarą przestępstwa. Przekonało się o tym kilkoro mieszkańców powiatu zgorzeleckiego. Policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali dwóch obcokrajowców, którzy usłyszeli zarzuty za kradzież telefonów oraz paliwa.

Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu została powiadomiona o szarpaninie pomiędzy kilkoma mężczyznami na terenie jednej ze stacji paliw w powiecie. Na miejsce zostali skierowani policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego oraz zgorzeleckiej grupy „Nysa”. Na miejscu okazało się, że zgłaszający wraz z kolegą pomagali obcokrajowcom odpalić samochód. W tym czasie zgłaszającemu zginął telefon. Po kilku minutach do policjantów zgłosił się kolejny mężczyzna, który wskazał jednego z obcokrajowców jako sprawcę kradzieży jego telefonu komórkowego. Jak wyjaśnił siedząc w samochodzie wskazany mężczyzna podszedł do niego i pytał o drogę. Gdy ten udzielił mu informacji, mężczyzna w podziękowaniu zaczął wrzucać mu na przednie siedzenie perfumy i zegarki. Następnie, gdy pomocny kierowca stanowczo zażądał zabrania rzeczy, ten wraz z wrzuconymi przedmiotami zabrał jego telefon.

W wyniku podjętych czynności policjanci w pojeździe obcokrajowców zabezpieczyli kilka telefonów. Po sprawdzaniu okazało się, że jeden z nich należy do kierowcy, który udzielał im informacji o drodze. Kolejny należał do 83-letniego mieszkańca Zgorzelca, który został kilka dni wcześniej okradziony. Jak podał pokrzywdzony został zaczepiony na jednej z ulic w mieście przez mężczyznę, który mówił z akcentem i który prosił go, aby kupił coś od niego, bo on potrzebuje pieniędzy na paliwo, aby wrócić do domu razem z żoną i dziećmi. Senior powiedział, że ma tylko klika złotych, ale mężczyzna twierdził, że to za mało i cały czas prosił o pomoc. Pokrzywdzonemu zrobiło się żal nieznajomego i zaprosił go do domu dając kolejne pieniądze. Gdy gość robił się coraz bardziej agresywny i zuchwały senior wyprosił go z mieszkania. Jak się później okazało razem z nieznajomym zniknął telefon staruszka oraz ponad 2 tys. zł.

W związku z kradzieżami policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy trafili do zgorzeleckiej komendy. 23-latek usłyszał zarzut kradzieży telefonu komórkowego oraz po analizie prowadzonych postępowań, zarzut kradzieży paliwa. 33-latek usłyszał zarzut kradzieży telefonu i pieniędzy, gdzie łączna wartość strat wyniosła ponad 3 tys. zł.

Przypominamy, że za kradzież cudzego mienia grozi do 5 lat pozbawienia wolności. 

Pamiętajmy, aby w kontaktach z obcymi być rozsądnym i ostrożnym. Przestępcy są bezwzględni. Tak manipulują rozmową, aby wzbudzić nasze zaufanie. Często wprowadzają chaos, są natarczywi, wywołują presję, by w końcu nas okraść. Bądźmy czujni i rozważni chcąc udzielić komuś pomocy.

Źródło: KPP Zgorzelec

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rychu
Rychu 11.07.2020, 07:27
Ja również miałem z nimi styczność w Gryfowie Śląskim na stacji paliw Orlen. Chciał pieniądze na powrót do domu z chorą córką i wrzucał mi do samochodu perfumy i atrapę kamery. Odjechałem ze stacji z tymi rzeczami ignorując faceta po czym oni zaczęli za mną gonić ulicami miasta.. skończyło się w ten sposób, że wyrzuciłem te fanty przez okno a facet je pozbierał
Katarzyna
Katarzyna 09.07.2020, 08:48
Obcokrajowcy? Nie ustalili jacy to obcokrajowcy... Chyba że to byli bezpaństwowcy? Tak trudno napisać że turyści z zaprzyjaźnionego kraju?
Widziałem ich
Widziałem ich 09.07.2020, 17:49
Prawdopodobnie Słowacy. Dzisiaj na stacji paliw w Żarskiej Wsi też mnie zaczepiali oferując golarkę i zegarki. Też chcieli na paliwo. Mają rejestracje miasta Nitra.
Ja
Ja 08.07.2020, 11:38
Widzę że poprawność polityczna nie pozwala wprost powiedzieć że to Ukrainiec czy inny Rumun , no bo z Niemcami się raczej nie szarpali , a ja chcę wiedzieć czy obcokrajowiec który mnie zagaduje to potencjalny złodziej , żądam tego .
Widziałem ich
Widziałem ich 09.07.2020, 17:51
Prawdopodobnie Słowacy. Też ich spotkałem

Pozostałe