Nagrywają materiał o Powstaniu Warszawskim

  • 06.07.2020, 13:12 (aktualizacja 06.07.2020, 15:35)
  • red. /SMGŁ
Nagrywają materiał o Powstaniu Warszawskim GRH Festung Lauban

Podziel się:

Oceń:

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Lauban Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc szykuje niespodziankę. Mowa o powstającym krótkim materiale o Powstaniu Warszawskim.

Na plan zdjęciowy pomysłodawcy projektu wybrali starą klinkiernię w Nowogrodźcu. W założeniu twórców ruiny dawnego zakładu będą odzwierciedlały zniszczoną stolicę.

- Produkcja nie będzie nawet filmem krótkometrażowym. Będzie to inscenizacja w bardziej kontrolowanej formie. Pojawi się kilka zaplanowanych ujęć. Będzie to krótka forma filmowa, która potrwa maksymalnie dwie, może trzy minuty - wyjaśnił stojący za kamerą Kamil Chmura. - Robię takie coś pierwszy raz. Z grupą współpracuje się bardzo dobrze. Jeśli pomysł wypali niewykluczone, że powstaną kolejne materiały, być może znacznie dłuższe - dodał Kamil Chmura.


- W luźnej rozmowie z Januszem Kulczyckim wpadliśmy na pomysł, że skoro wszystkie imprezy są odwołane, to zorganizujemy inscenizację wirtualnie - dodał Andrzej Maciaszczyk z SMGŁ.

Film powstanie z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiony zostanie w nim epizod jednej z bitew jaką żołnierze Armii Krajowej stoczyli z Niemcami.

Przedsmak filmowych scen możecie zobaczyć na zdjęciach. Film będzie dostępny w internecie od 1 sierpnia br.

red. /SMGŁ

Zdjęcia (11)

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zoja
Zoja 08.07.2020, 17:04
Szkoda zołnierzy bo to była niepotrzebnie przelana krew .Uwolnić sie z łap Hitlera a wpasc w łapy Stalina , co to za roznica ? Ja nawet nie chce tego ogladac .
Wirus
Wirus 08.07.2020, 13:03
Jezeli wszystkie imprezy sa odwołane a ludeczki musza siedziec w kwarantannach to prosze nagrac cos wesołego bo deprecha nas wykonczy . W telewixji tylko gwałca , kradna i morduja przeplecione dennymi reklamami . Oszalec mozna ! Jeszcze nam Powstanie zafunduja i bedzie komplet . To skonczy sie psychiatrykiem ! Ps . A czy panowie po tym Powstaniu pojda do sw . Piotra czy na goraca picce i piwko z pianka ?
nie dla PZPR
nie dla PZPR 07.07.2020, 21:06
Akowiec bzdury pisze ,nie ma pojecia dlaczego doszlo do powstania .przeciez na Pradze stali Rosjanie .Czerwoni patrzyli ,az niemiec wykrwaw Polakow ./A ten Pan starszy to kto? Zapewne nikt nie wie z młodych?
Lipiec
Lipiec 08.07.2020, 09:52
Akowiec ma racjję !Słyszałem kiedyś wypowiedż Powstańca :nieraz bardziej baliśmy si,e ludności cywilnej niż Niemców !"
Zefir
Zefir 07.07.2020, 17:28
A czy będą napierdykać ostrą amunicja czy ślepakami bo jak ślepakami to nie ogĺadam ! Zabawa w wojenke ? Kurcze ,narod nam dziecinnieje !
Lipiec
Lipiec 08.07.2020, 09:57
Wystarczyłoby kilka petard takich jak mieliśmy na zajęciach taktycznych w LWP a te panienki miałyby pełne figi/majtki/ One i Oni myślą,że na wojnie to postrzelamy trochę i pójdziemy do domu,do własnego łóżeczka !
Gosc
Gosc 07.07.2020, 23:10
Ostra nie beda bo by sie w portki zfajdali .
Zenono
Zenono 06.07.2020, 21:28
Jak można gloryfikować narodową tragedie - to tylko w tym naszym durnowatym narodzie. Wszystkie klęski mają swoje rocznice.
Boże coś Polskę przez tak liczne wieki... Rozumu nie nauczył!
JON
JON 07.07.2020, 21:10
Powinni grac ludzie prawi nie związani z PRL,PZPR a tu ?
Ziomal
Ziomal 06.07.2020, 20:38
Jest w tym jednak coś makabrycznego, żeby z tragedii setek tysięcy mieszkańców Warszawy robić sobie zabawę podwórkową. Może raczej przydałaby się rzeczowa dyskusja nad sensem takiego powstania i wyciągnięcie wniosków na przyszłość? Ale co tam, "Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie, ja z synowcem na czele i jakoś to będzie"
Irenka97
Irenka97 07.07.2020, 09:46
A może właśnie pokażą tragedię "setek tysięcy mieszkańców Warszawy". Jeszcze nie obejrzeliście a już krytykujecie.
Ziomal
Ziomal 07.07.2020, 18:56
To znaczy będzie szopka polegająca na tym, że ktoś będzie padał na ziemię udając ranionego kulą czy też będą się rozrywać na strzępy rzucając w siebie granatem? Ja też się kiedyś bawiłem w wojnę, ale wtedy miałem jakieś 8 lat i myślałem, że to jest takie cool. To może droga Irenko wyobraź sobie, że Twoja mama na przykład ginie w wypadku samochodowym na przejściu bez świateł. A potem przychodzą jacyś statyści i odgrywają scenę śmierci Twojej matki. Fajnie?
Ja bym jednak wolał, żeby w tym miejscu ktoś zbudował sygnalizację. I żeby w tym kraju zamiast różnego rodzaju szopek i przedstawień pokazujących jak to głupi Polak w romantycznym pędzie dał się po raz kolejny wytępić istniała rozumna, merytoryczna dyskusja.
Kinga
Kinga 06.07.2020, 21:31
No niestety - takie czasy - takich "przypalantów" wystawiają w ramach tak zwanej poprawnej... i podniecają się w tym kabarecie groteski narodowej. Taki to my już naród.. powszechnego oszołomstwa...
Te same twarze... Raz przeklęci innym razem wyklęci... Ale na świeczniku! A niech się bawią! Tylko to im pozostało.
AKowiec
AKowiec 06.07.2020, 18:39
Obchodzimy kolejną rocznicę nieodpowiedzialnej decyzji rządu londyńskiego i dowództwa AK, której skutkiem było wywołanie w Warszawie powstania.
O powstaniu powiedzieli:
Gen. Władysław Anders: „Stolica pomimo bezprzykładnego w historii bohaterstwa z góry skazana jest na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność".
Mjr Stanisław Żochowski, członek Sztabu Naczelnego Wodza: „Płk Demel polecił mi przygotować uzasadnienie dla odznaczenia gen. Bora krzyżem Virtuti Militari II Klasy. Odszukałem statut Orderu. II klasa może być przyznana generałowi za samodzielne działanie, które było zwycięską bitwą lub walnie przyczyniło się do zwycięstwa.
Złożyłem wniosek na oddanie gen. Bora pod sąd za zniszczenie stolicy, spowodowanie ogromnych strat i nieosiągnięcie żadnego celu ".
Irenka 97
Irenka 97 06.07.2020, 16:58
Super, powodzenia

Pozostałe