Dziś Dzień Ratownika WOPR

  • 29.06.2020, 10:30 (aktualizacja 29.06.2020, 11:07)
  • Źródło: Kalbi
Dziś Dzień Ratownika WOPR

Podziel się:

Oceń:

Trwa lato, rozpoczęły się wakacje. W ciepłe dni dużo czasu będziemy spędzać na basenach, nad jeziorem czy nad morzem. Nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać ratownicy WOPR. Dziś warto docenić ich pracę.

Dzień Ratownika jest obchodzony już od 1927 roku. 29 czerwca, nie jest przypadkową datą gdyż, tego dnia w Kościele Katolickim przypada Dzień Świętego Piotra Apostoła, który jest patronem Ratowników WOPR. Jest to również okres rozpoczęcia wakacji.  

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to specjalistyczne stowarzyszenie, działające na terenie Polski od 1962 roku. Pracuje we współpracy z Państwowym Ratownictwem Medycznym i jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W ratownictwie wodnym, są ustalone stopnie przynależności- ochotnicze, zawodowe i instruktorskie, oraz konkretne kryteria na każdy stopień. Młodszym Ratownikiem WOPR może zostać osoba, która ukończyła 12 lat, opanowała wiedzę i umiejętności z zakresu technik pływackich oraz ratowniczych. Następny stopień ochotniczy to Ratownik WOPR. Wśród ratowników zawodowych można spotkać Ratownika Wodnego Pływalni, Ratownika Wodnego Śródlądowego, Ratownika Wodnego Morskiego oraz Starszego Ratownika Wodnego. Instruktorzy dzielą się na: Młodszy Instruktor WOPR, Instruktor WOPR, Instruktor-Wykładowca WOPR. Celem głównym WOPR jest zmniejszenie liczby utonięć w Polsce. Jego realizacja nie polega tylko na bezpośredniej pomocy osobom tonącym, ale też na przygotowywaniu i prowadzeniu programów profilaktycznych, szkoleń, nauki pływania, organizacji wraz z terytorialnymi organami samorządowymi skutecznych planów działania w przypadku powodzi. 

Bycie ratownikiem między innymi daje szansę samodoskonalenia i niesienia pomocy innym. Osoby będące ratownikami, bądź chcące nimi zostać mają możliwość sprawdzenia się, ulepszania swojej sprawności pływackiej, zdobywania wiedzy i umiejętności z zakresu pomocy ratowniczej i przedmedycznej, odbywania szkoleń dotyczących profilaktyki i pomocy, radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach. Ratownicy czynni zawodowo bądź pracujący społecznie, nieraz podkreślają, że ta praca daje ogromną satysfakcje i poczucie bycia potrzebnym. Nieustanna gotowość do ratowania ludzkiego życia to postawa godna pochwały. 

Źródło: Kalbi

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe