Inwazja barszczu Sosnowskiego

  • 25.06.2020, 09:42 (aktualizacja 25.06.2020, 10:54)
  • Źródło: 24jgora.pl
Inwazja barszczu Sosnowskiego 24jgora.pl

Podziel się:

Oceń:

Silne poparzenia, reakcje alergiczne, nowotwory skóry a w skrajnych przypadkach a nawet śmierć – o skutkach kontaktu z tą toksyczną rośliną mówi się i pisze dużo ku przestrodze. Barszcz Sosnowskiego, który z łatwością zadomowił się w Polsce, każdego roku przysparza nam sporych kłopotów.

W Polsce powszechnie występują dwa gatunki obce barszczu: barszcz Sosnowskiego, który został sprowadzony z Kaukazu w połowie XX w. w celach pastewnych oraz barszcz Mantegazziego. Ten również dotarł do Polski z Kaukazu, lecz już jako roślina ozdobna i miododajna. Szybko jednak wdarły się w lokalne ekosystemy i opanowały je w niekontrolowany sposób.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną. Jej obecność zawdzięczamy gospodarce rolnej prowadzonej w czasach realnego socjalizmu. Barszcz był darem radzieckiego Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin. Początkowo PGRy prowadziły jego użytkową uprawę z przeznaczeniem na paszę. Dość szybko jednak jej zaprzestawano w związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Pomimo porzucenia upraw barszcz opanował całe areały wypierając przy tym rodzime gatunki, degradując środowisko i ograniczając dostęp do opanowanych terenów.

W naszym regionie występuje wiele skupisk tej toksycznej rośliny. Zwalczano ją już w Gryfowie i nad brzegiem Zbiornika Leśniańskiego w Bożkowicach. Część ze skupisk jest ustalona i zlokalizowana, część niestety nie. To bardzo odporna roślina. Łatwo rozprzestrzenia się z wiatrem i z wodą. Nasiona mają długą zdolność kiełkowania, mogą przetrwać w glebie nawet pięć lat.

Na zdjęciach prezentujemy kolonie barszczu w Miłkowie i Kowarach Górnych. (fot. Jerzy Myrna)

Źródło: 24jgora.pl

Zdjęcia (5)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

XeeeeX
XeeeeX 02.07.2020, 23:52
Przeciez nad stawem w Bozkowicach rosnie 4 dorodne sztuki barszczu..malo tego,vis a vis tuz przy samym jeziorem stoi jeden .wysokie to cholerstwo na ponad dwa metry ..trzy dni temu tamtedy przejezdzalam...ma sie calkiem dobrze......
zulu
zulu 25.06.2020, 11:14
Gorsza od barszczu jest urzędnicza zaraza.

Pozostałe