Wideo. Rekordowe opady w Świeradowie-Zdroju

  • 22.06.2020, 11:12
  • Red.
smieci.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Miniony weekend był bardzo deszczowy w Polsce. Na Dolnym Śląsku, również w naszym regionie, wiele rzek przekroczyło stany alarmowe. Miejscami wystąpiły lokalne podtopienia. W Świeradowie-Zdroju odnotowano rekordowe ilości opadów. W efekcie podniesiony poziom wody na rzece Kwisie spłukał do Zbiornika Złotnickiego ogromne ilości śmieci.

Jak informuje Karkonoski Park Narodowy, w Świeradowie-Zdroju w ciągu doby  z 20 na 21 czerwca stacja meteo odnotowała opad w wysokości 97 mm. To był trzeci wynik w Polsce! Nieco lepiej było w Borowicach, gdzie spadło wtedy prawie 45 mm,  a w Kowarach 34,5 mm, czyli prawie tyle samo co w Przesiece i Szklarskiej Porębie. W ciągu ostatniej doby (z soboty na niedzielę) opady były dużo mniejsze, bo od 6 do 8 mm w większości stacji pomiarowych. Sytuacja na rzekach w naszym regionie ustabilizowała się, a woda zaczęła opadać.

W sobotę w Świeradowie i Czerniawie-Zdroju woda spływająca z gór zalewała posesje i drogi. Tamtejsi druhowie OSP zmuszeni byli interweniować w pięciu miejscach. W jednym przypadku wsparł ich ciężki sprzęt z Nadleśnictwa Świeradów, gdzie operator koparki zrobił przekop, który skierował spływającą z gór wodę w innym kierunku, ratując w ten sposób przed zalaniem jeden z domów. Ogólnie praca strażaków polegała na układaniu worków z piachem, aby nie dopuścić do zalewania domów. Walka z wodą trwała jeszcze w niedzielę gdzie niemal cały dzień druhowie OSP walczyli z wodą wdzierającą się do jednego z hoteli.

Niestety woda spływająca z gór na całej długości Kwisy od Świeradowa-Zdroju do Gryfowa Śląskiego zebrała ze sobą zalegające przy brzegach śmieci. Te już przedwczoraj zaczęły spływać do Zbiornika Złotnickiego, gdzie na plażach i w zatokach stworzyły ogromne wyspy śmieci.

Red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

avanti
avanti 23.06.2020, 01:07
Duzo wody, wiec nadarza sie znakomita okazja dla wlodarzy Swieradowa, aby znow po cichu ( i niby przypadkiem) spuscic nadmiar sciekow do Kwisy.
Moze warto byloby to sprawdzic. Ot tak - na wszelki wypadek.
xyz
xyz 22.06.2020, 12:50
97 mm, a 45 mm, czy 34,5 mm = 'nieco lepiej'. Czyżby kolega redaktor prosto po kursie w tvp info czy innej plujblicznej;)? Rozumiem, że nawałnice, ulewy, coś się dzieje, i w ogóle trzeba trzymać napięcie, ale bez przesady:))

Pozostałe