Firmy w szkołach ponadpodstawowych powiatu

  • 09.06.2020, 17:58 (aktualizacja 09.06.2020, 18:02)
  • Powiat Lubań
Firmy w szkołach ponadpodstawowych powiatu Powiat Lubań

Podziel się:

Oceń:

VAT-y, PIT-y, składki emerytalne to dla nich pikuś. Choć są młodzi i jeszcze chodzą do szkół, których organem prowadzącym jest Powiat Lubański, to na robieniu interesów i prowadzeniu firm już zdążyli się poznać. Mowa o prowadzonych przez uczniów międzynarodowych przedsiębiorstwach.

„Firemki” prowadzone przez uczniów z trzech powiatów oraz Czech, w ramach unijnego projektu, działają niemal jak prawdziwe. Celem projektu jest lepszy start młodych w przyszłość i energiczniejsze wejście na rynek pracy po szkole.
 

 

Mała gastronomia, budowanie wielkich robotów, ale też reklama. Jedne przedsiębiorstwa są jednoosobowe, inne zatrudniają pracowników. Firmy zakładali uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z Polski i Czech.  Uczestniczyło w nim 900 osób - 450 uczniów szkół średnich po czeskiej stronie i 450 uczniów po polskiej stronie Euroregionu Nysa. To wyjątkowy projekt, bo z jego realizacji skorzystała młodzież z trzech powiatów – Lubańskiego, Zgorzeleckiego oraz Bolesławieckiego jak również Kraju Libereckiego.

Mowa tu o realizowanym przez nasz powiat projekcie - ,,Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach", który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

- Dziękujemy wszystkim Uczniom, Nauczycielom oraz Dyrektorom naszych szkół za udział w tym projekcie. Dzięki Państwu stał się on szczególną okazją do spotkania się osób tworzących miniprzedsiębiorstwa po obu stronach granic, a także przestrzenią rozwoju dla wszystkich szukających nowych ścieżek w procesie zarządzania produkcją i usługami oraz funkcjonowania firmy. –  podkreślił Walery Czarnecki, starosta lubański.

Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo to innowacyjny program, w którym uczniowie mieli za zadanie założenie w szkole realnie działającej firmę. Cel został osiągnięty, poprzez realizację projektu uczniowie przygotowani zostali do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazano im szanse i zagrożenia wynikające z samozatrudnienia oraz ukształtowano w nich  niezbędne postawy i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Zakupiono również nowy sprzęt i wyposażenie do szkół.

 

 

Powiat Lubań

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bartosz
Bartosz 10.06.2020, 08:27
Doskonała wizja i bardzo pozytywne działania. Rynek pracy jest na tyle wymagający, że wprowadzanie młodzieży w obszary, w których funkcjonują przedsiębiorstwa w czasie kształcenia na poziomie średnim, jest niezwykle pożądane i potrzebne. Jest to świetne przygotowanie do formatu na studiach wyższych, ale ....może być dobrym wejściem na rynek już w czasie kształcenia na poziomie szkoły średniej, co jest zapewnieniem dobrych efektów kształcenia i pozyskania potrzebnych umiejętności i doskonalenia kompetencji. Wiem, co mówię.
Ewa z HR
Ewa z HR 10.06.2020, 10:01
Poteierdzam, umiejetności z it wszelkiej maści, robotyka, finansowe, "nowomedyczne", analityka, czy gastronomiczno-turystyczne to nie na jutro, tylko juz na dzis. Zwlaszcza uczenie sie przez cale zycie oddala przeswiadczenie, ze raz skonczona szkola nie jest pretekstem do dalszej edukacji.

Pozostałe