Fajerwerki? W Świeradowie-Zdroju nie postrzelacie

  • 27.04.2020, 13:12
  • red.
Fajerwerki? W Świeradowie-Zdroju nie postrzelacie Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Choć do Sylwestra 2020 jeszcze sporo czasu, to już teraz świeradowscy radni przegłosowali uchwałę zabraniającą używania fajerwerków podczas witania Nowego Roku. W kurorcie nie postrzelacie także z okazji innych wydarzeń.

Temat wprowadzenia zakazu używania fajerwerków ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Jedni witania Nowego Roku nie wyobrażają sobie bez fajerwerków, petard, sztucznych ogni i innych materiałów pirotechnicznych, inni z kolei widzą w tym same minusy - zarówno jeśli chodzi o zatruwanie środowiska jak również osoby starsze i zwierzęta.

Zdanie tych drugich podzielili radni Świeradowa-Zdroju, którzy przegłosowali zakaz używania wszelkich materiałów pirotechnicznych na terenie miasta. Zakaz będzie funkcjonował nie tylko w noc sylwestrową, ale przez cały rok. Obszerne uzasadnienie uchwały napisał radny Mateusz Szumlas. Radni przychylili się do jego zdania, choć dyskusja trwała kilka dobrych minut.

- Nie jestem przeciwna samej akcji odpalania fajerwerków oraz zakłócania porządku. Uważam, że powinniśmy to robić w formie edukacji. Spokój w 2019 roku był zachowany - inaczej niż to miało miejsce w latach ubiegłych - mówiła radna Urszula Romanowicz. Radna dodała, że według opinii mecenas Urzędu Miasta Świeradów-Zdrój uchwala nie ma uregulowań prawnych, co może narazić Radę Miasta na nieprzychylne komentarze.

- Uchwała wydaje się być zgodna z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym. Jest tam punkt o hałasie, zanieczyszczeniu i o nią można się oprzeć - stwierdziła radna Anna Tkaczyk.

- Uchwała jest wzorem z miejscowości turystycznej Zakopane. Rada Miasta uchwałę przegłosowała. Początkowo uchwała miała obowiązywać 31 grudnia i 1 stycznia jednak radni zdecydowali, że uchwała będzie obowiązywała przez cały rok. W tej kwestii wypowiedziała się pani mecenas, także Wojewoda Małopolski zaopiniował uchwałę pozytywnie. Zakazu strzelania oczekują nasi wyborcy, którzy nas wybrali. Obiecaliśmy, że jeśli uchwała będzie zgodna z prawem to ją zaakceptujemy - dodał radny Mateusz Szumlas.

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę w stosunku głosów 12 za, 1 przeciw i 1 wstrzymujący.

Warto wspomnieć, że uchwała została podjęta podczas sesji przeprowadzonej w systemie on-line. Obrady świeradowskich radnych możecie zobaczyć tutaj. Dyskusja na temat opisywanej uchwały rozpoczyna się w 46 minucie trwania materiału.

red.

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hebel
hebel 27.04.2020, 19:25
Trzeba zabronić puszczania, wprowadzania do obrotu, i czego tam jeszcze. Chodzi o latające baloniki czy lampiony na ogrzane powietrze zasilane płonącym wewnątrz paliwem. Bardzo popularne na Osiedlu Waryńskiego w Lubaniu. Lata to na duże odległości z wiatrem i podpala wszystko co się da podpalić: łąkę, las, stodołę, zboże na polu... Jak znajdę zdjęcia to napiszę artykuł na ten temat. Pożar łąki był spory, byłem blisko, paliłem jeszcze wtedy papierosy i miałem zapałki w kieszeni. W razie straży miejskiej czy policji nie udowodnisz że nie jesteś wielbłądem, jesteś podpalacz, masz wyrok, grzywnę żebyś się nauczył nie wypalać trawy... Masz do wyboru wzywać straż albo nie. Nie wezwałem, obserwowałem, samo zgasło. To nie był jedyny przypadek kiedy to g.. coś podpaliło.
dziadek
dziadek 27.04.2020, 17:54
Świetna inicjatywa! Tamtejsza rada się dogaduje chyba a nie klinczuje jak u nas we Gminie Lubań. Zatrucie powietrza toksycznymi składnikami w formie bardzo drobnego pyłu długo unoszącego się w powietrzu i dostającego w dużym procencie do samych płuc. Ile to lat temu(10?) Niemcy oszacowali że fajerwerki odpowiadają za niecałe 8% zanieczyszczeń powietrza, a to bardzo dużo.
Stefan
Stefan 27.04.2020, 14:41
Dla tych co nie wyobrażają sobie bez fajerwerków sylwestra już do was nie przyjadą , a niedawno na portalu był artykuł że w budżecie brak kasy
samuraj
samuraj 27.04.2020, 20:27
jak tobie to nie pasuje to odpal sobie w pokoju albo w salonie ok ???
nju
nju 27.04.2020, 19:06
Można zorganizować efekty laserowe. A dla miłośników huku, efekty akustyczne w słuchawkach. Rozwiązanie zawsze się znajdzie.
nico
nico 27.04.2020, 17:08
Bardzo dobrze, niech nie przyjeżdzają. Niech sobie jadą tam gdzie można strzelać albo niech siedzą w domu i tam strzelają.

Pozostałe