Zamiast gospodarki otworzyli lasy

  • 17.04.2020, 10:22
  • Red.
Zamiast gospodarki otworzyli lasy gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Szumnie zapowiadana konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego była czymś na co czekało wielu przedsiębiorców. Niestety nie dowiedzieli się nic więcej, oprócz tego, że otwarte zostaną lasy dla spacerowiczów.

Wszyscy czekali na informacje związane z łagodzeniem restrykcji w związku z epidemią wirusa SARS-COV-2. Szczególnie mali przedsiębiorcy. Okazało się, że zapowiadane "rozmrażanie" gospodarki nastąpi...ale tak naprawdę nie wiadomo kiedy. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski mówili o czterech etapach wracania do "nowej rzeczywistości" ale przy tym nie podali żadnych dat.

W pierwszym etapie, czyli już od poniedziałku 20 kwietnia pojawią się nowe zasady w handlu i usługach:

- w sklepach do 100 metrów kwadratowych do czterech osób na kasę, w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych - po jednej osobie na 15 metrów kwadratowych

- możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, ale dalej trzeba będzie zachować bezpieczną odległość od innych i zasłaniać usta i nos

- otwarty wstęp do lasów i parków, z wyłączeniem placów zabaw. Przy czym premier Morawiecki zaznaczył, że nie jest to "zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść".

- To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - podkreślał na wczorajszej konferencji premier.

- kult religijny - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w kościołach

- z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia

- z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni będą rolnicy

W drugim etapie czeka nas: 

- otwarcie sklepów budowlanych w weekendy

- otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (Chociaż minister Szumowski podkreśla, że o wakacjach jakie znamy, możemy w tym roku zapomnieć) 

- otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki

W trzecim etapie, na który chyba wszyscy czekają, a który nie wiadomo kiedy nastąpi czeka nas: 

- otwarcie gastronomii - stacjonarnie i z ograniczeniami

- otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych

- otwarcie sklepów w galeriach handlowych

- wydarzenia sportowe do 50 osób - w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności

- organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 - ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w sali

Szczerze mówiąc miałam nadzieję, że będziemy mogli otworzyć salon fryzjerski od poniedziałku. Raz, że w tym momencie nie mam pieniędzy na życie ani dla siebie, ani żeby zapłacić pracownikom. To jest po prostu jakiś koszmar. Dwa, wiem że są już klienci, którzy naprawdę potrzebują strzyżenia. Gdyby każdy potrafił się sam przystrzyc, fryzjerzy, zwłaszcza męscy, nie byliby potrzebni - mówi nam właścicielka jednego z salonów w Lubaniu. 

Ostatni, czwarty etap to: 

- otwarcie salonów masażu i solariów

- umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness

- teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Podczas wczorajszej konferencji padło również pytanie o otwarcie granic. To ważna kwestia dla osób, które pracują w Czechach lub Niemczech. Niestety póki co, w tej kwestii żadnej ulgi nie będzie. Granice zostaną zamknięte a kwarantanna dla osób je przekraczających wciąż będzie obowiązywać. To, dla osób z pogranicza oznacza brak możliwości pracy zarobkowej. Nie ma też żadnego planu co do szkolnictwa i uczelni wyższych. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle dzieci i studenci wrócą do normalnej nauki. W zasadzie po wczorajszej konferencji nie wiele wiadomo, oprócz tego, że w maseczkach będziemy mogli pójść na spacer do parku czy lasu. 

Tymczasem rząd w Czechach podał konkretny plan działania. Co w najbliższych dniach czeka naszych południowych sąsiadów? 

Od poniedziałku (20 kwietnia) czynne mogą być: sklepy rzemieślnicze, targi rolnicze, salony samochodowe, bazary aut używanych. Można organizować będzie małe wesela (do 10 osób, ale z zachowaniem szczególnych obostrzeń sanitarnych), oraz treningi zawodowych sportowców na świeżym powietrzu. Od 27 kwietnia czynne będą sklepy o powierzchni do 200 m. kw. Za wyjątkiem sklepów w centrach handlowych powyżej 5 tys. metrów powierzchni. Od 11 maja ruszą sklepy do 1000 m. kw. (poza centrami handlowymi), szkoły nauki jazdy, siłownie i centra fitness (ale bez skorzystania z szatni i pryszniców). Od 25 maja otwarte będą restauracje, gospody, bufety, kawiarnie, winiarnie, piwiarnie, ale wyłącznie z możliwością wydawania posiłków i napojów do letnich ogrodów przez okienko. Swoje salony mogą otworzyć fryzjerzy, pedikiurzystki i manikiurzystki, solaria, salony kosmetyczne, usługi rehabilitacyjne. Czynne będą muzea i wystawy oraz grody zoologiczne (tylko zewnętrzne wybiegi). Od 8 czerwca ruszą wszystkie sklepy, także w centrach handlowych, oraz zewnętrzne części restauracji, barów i kawiarni, hotele i inne miejsca noclegowe. Ruszą taksówki, czynne będą teatry, zamki, można będzie zorganizować wydarzenia kulturalne i sportowe do 50 uczestników. Wesela bez ograniczeń ilościowych ale z warunkami sanitarnymi. Czesi podjęli również wiele decyzji w sprawie szkolnictwa. 

 

 

 

Red.

Komentarze (55)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tomuś
tomuś 20.04.2020, 09:07
takiego rządu polska nie miała
Komisarz Wyborczy
Komisarz Wyborczy 19.04.2020, 13:41
10 maja 2020
http://bojkot2020.pl/wp-conten…
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 19.04.2020, 13:17
Sejm nasz świętobliwy ustanowił rok 2020 - Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. będą obchodzić stulecie urodzin pana Karola Wojtyły, zwanego wbrew Pismu - Ojcem Świętym, Jana Pawła II, Wielkiego Herosa Cnót Wszelakich, Cudotwórcy - "naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu" - głosi uchwała.
No to ładny nam ten rok ten święty zafundował – od stycznia mamy gehennę pandemiczną i końca jej nie widać.
Takie to są efekty tych świętobliwych zaklęć i zawierzeń.
Boże coś Polskę przez tak liczne wieki…
(Napisane w Niedzielę tak zwanego Miłosierdzia Bożego)
tylko POLSKA
tylko POLSKA 18.04.2020, 22:18
Czytam tak i czytam te ...brednie, co ludzie piszecie i? sie...zastanawiam skąd tyle ludzi o korzeniach...,, czerwonych KMERÓW ''skad tyle pogardy dla ,,prawdziwych patriotów Polaków ! Lewactwo tak się rozlało na nas ,że trudno nad tym zapanowac .Przypominam sobie pierwsze lata po II wojnie światowej i ..o dziwo było podobnie .Skąd takie społeczenstwo Polskie .?
?
? 19.04.2020, 13:18
Głupia baca jesteś, komunistka
leśnik
leśnik 18.04.2020, 13:39
Rodacy, skorzystajmy z możliwości pójścia do lasu, bo jeszcze kilka dni bez deszczu i będzie zakaz wstępu do lasu z powodu suszy.
Mefisto
Mefisto 18.04.2020, 10:39
W przyjętej 17 kwietnia 2020 rezolucji PE podkreśla, że plany rządu PiS, by mimo pandemii przeprowadzić w maju wybory prezydenckie "mogą zagrozić życiu obywateli polskich i podważyć koncepcję wolnych, równych, bezpośrednich i tajnych wyborów, o których mowa w Konstytucji RP"
+++++++++++++
Dla PiS-iorów obywatel ma wartość przy urnie wyborczej. A poza tym jest nikim. Ma ***ć na budżet żeby konus z Żoliborza miał kim mamić tłuszczę.
Rozbawiony
Rozbawiony 19.04.2020, 10:02
Rezolucja PE,no nie rozśmieszaj. PE zdominowany przez lewaków jest tak wiarygodny jak NKWD.
?
? 19.04.2020, 13:19
Wiarygodniejszi niż mały ziomuś z żeliborza z bandą złodzieji i nieudaczników
Zdezorientowany
Zdezorientowany 17.04.2020, 18:45
Na stronie gov ( czyli oficjalnej rządowej ) jasno jest określone jakie zakazy i nakazy obowiązują i do kiedy. W/g tej rozpiski zakaz otwarcia salonów fryzjerskich obowiązuje do 19.04.2020 r. https://www.gov.pl/web/koronaw…
zizu
zizu 17.04.2020, 18:21
Czytam te komentarze i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że w Lubaniu i okolicach co najmniej 80% mieszkańców ma tak wyprane mózgi prze TVN, że te zmieniają się w gąbkę, która powoli wysycha. Wasz kretynizm sięga granic galaktyki. Jak wam tak niedobrze w Polsce to pakujcie się i wynoście na zachód np. do Francji, albo Hiszpanii, albo do słonecznej Italii. Potomkowie nigdy nie istniejącej aryjskiej rasy panów też was przyjmą. Tylko zadajcie sobie pytanie: za co będziecie tam żyć. Tam nie ma takiej pomocy rządowej jak u nas. W latach 2008-2012 za rządów tego kaszubskiego kundla z mojej rodziny wyjechało na zachód kilka osób, bo tu nie było pracy, więc wiem jak tam jest, bo rozmawiam z nimi. Wyłączcie TVN, ale nie starajcie się myśleć o czymkolwiek, bo myśleniem możecie wyrządzić jeszcze większe zniszczenia w tym co zostało w waszych głowach. Sądziłem, że chociaż redaktorzy tego portalu są niezależni, ale się pomyliłem. Wyrzuciłem adres z przeglądarki. Żegnam bez żalu.
Maria
Maria 18.04.2020, 09:07
Ja z mężem mamy nieco odmienną opinię. Od 4 lat zarabiamy już na przyzwoitym poziomie, tu w Polsce, ale nie w Lubaniu. Uważamy, że ludzie nie są przygotowani na zarobki rzędu od 5 tyś netto na osobę pracującą, a tak oboje zarabiamy i nie na strefach. Wystarczy chcieć i.....raczej chwalić to co ostanie kilka lat nam dało, zwłaszcza docenienie w pracy, a nie ciągłe minimalne, jak to było za właśnie poprzedniej władzy. Nawet syn już 2 rok wrócił z zagranicy, bo co się liczy: rodzina( tak mi powiedział jak wrócił). I powiem tak,Niemcy nigdy nie pozwolą, by w Polsce było lepiej niż u nich, a wściekłość Sorosa, jest na tyle wielka, że władował kasę w TVN i jej nie udało się odzyskać, bo PO straciło wpływy. Soros to ten od zabijania dzieci, narkotyków, handlu ludźmi itp. jakbyście nie wiedzieli.
?
? 19.04.2020, 13:22
Ja też zarabiam w Lubaniu ładnie i nie muszę jechać do DE - ale to nie zasługa PISu lecz doświadczenia. PiS socjalem uczy nieróbstwa.
Leśniak
Leśniak 19.04.2020, 09:57
@Maria - co Ty bierzesz ? ..ludzie nie są przygotowani ...Niemcy nie pozwolą .. Soros .. Pomylenie z poplątaniem czyli zupa ogórkowa z pomidorami . Nie masz pojęcia o czym piszesz ? Jak Niemcy mogą Nam nie pozwolić ? Co ma Soros do Discovery ?
Monika
Monika 19.04.2020, 13:01
Po prostu się z lekka naćpała i poszło co ślina na język...
Boże, wybacz jej bo nie wie co klepie!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.04.2020, 08:43
@zizu . Sam się pakuj Cenzura się marzy . Premia na zajączka duża była ? Nowy byle jaki nick .Inwencji już brakuje ?
??
?? 17.04.2020, 20:16
Dobrze że taki mały odsetek ma przez Tvpis bo trzeba by było więcej poradni że wsparciem psychologicznym otworzyć ??
Marusia
Marusia 17.04.2020, 19:42
Pan Twój z Tobą i z Duchem Twoim... Niech Cie na dalszej drodze życia TVP Info prowadzi!
pio
pio 18.04.2020, 22:21
Wyjedz z kraju to nie miejsce dla takich jak TY. Tu jest POlska!!!
Wizjoner
Wizjoner 17.04.2020, 18:37
Ufff.. jednego trolla mniej. Choć chciałbym aby wyjaśnił mi tą myśl: "Tam nie ma takiej pomocy rządowej jak u nas". I tak jeszcze sobie przypominam, lekarzy też wysyłali na zachód jak się nie podoba. Totalne rozdwojenie jaźni, dobrze że sobie poszedł...
??
?? 17.04.2020, 20:17
Żal im *** ściska że Państwa na około lepiej przygotowane i w DE robi się testy wszystkim u których jest podejrzenie a nie jak u nas ze musi mieć objawy i umierać ?? no i ministrom?
Logik
Logik 17.04.2020, 17:52
Niedawno był WIELKI KRZYK że do lasów nie można chodzić,teraz WIELKI KRZYK że można. Tak źle i tak nie dobrze. Wszystko źle co rząd i PiS robi.Gdyby dali każdemu Polakowi 1000 zł to też byłby WIELKI KRZYK,a powód jakiś by się znalazł (rozdawnictwo,załamka budżetu,przekupstwo wyborcze itp).
Etam
Etam 18.04.2020, 00:31
Ty Logik, to chyba z pińcet plus korzystasz?
????
???? 17.04.2020, 20:19
Rozdali kasę a teraz grozi bankructwo to się na oszczędności w bankach czają? Ja już zabrałem oszczędności z banku ?
Adolfo
Adolfo 17.04.2020, 19:49
Gdyby nie przekaz TVN to by naród nie wiedział, że jeszcze kilka tygodni temu minister od zdrowia uzasadniał, że maseczki nic nie dają - a teraz jest nakaz i kara za nieprzestrzeganie nakazu. Skąd taki zwrot. Ano stąd że jeszcze nie było z Chin dostawy przywiezionej tym wielkim samolotem co go rząd uroczyście witał . Testy też były niepotrzebne - bo nie było laboratoriów i odczynników - pomału okazują się zbawienne. Nie ma na razie na tyle aby zapewnić badanie pracowników służby zdrowia raz w tygodniu. Trwajcie przy nadziei... jakiś samolot niebawem ma nadlecieć ..
Heniek
Heniek 17.04.2020, 19:22
Tak.. ze swojej kieszeni już wyciagają i Ci dają..
Markos
Markos 17.04.2020, 17:39
Bardzo dobrze, że wam PO pozamykało wszystkie zakłady w powiecie. Powinni i was sprzedać. Zresztą to zrobili. Bo jak niewolnicy jeździcie teraz do Niemiec za chlebem na szparagach, butach,cyrkach, a z rodzinami widzicie się raz na pół roku. Dobrze, że w tym powiecie nie ma nadziei, ani perspektyw. To co wam daje rząd powinniście w kopercie Grodzkiemu odesłać, a ciągnąć ochłapy co Wam Niemcy łaskawie podrzucą. Popieram towarzysza balcerka za rozwalenie wszystkiego co mu na język poszło. Nie szanuje obecnej władzy, to lepsza jest tam gdzie jeździcie.
Leśniak
Leśniak 18.04.2020, 08:50
Balcerka już nie było jak stanęla Bawełnianka czy Dolwis . @ Marcos jakoś nie było i nie ma zainteresowania dobrej zmiany .
??
?? 17.04.2020, 20:21
Akurat zdecydowana większość dużych zakładów powstała za PO a PiS skutecznie dąży do ich upadku bo zagraniczne firmy im nie po nosie
Bacha
Bacha 18.04.2020, 08:52
Doskonale myślisz. Praca za 5 zł to był HIT, którego próżno szukać na świecie. Jawną prawdą jest zapewne też, ze to PiS rozwalił np. ZNTK, Dolwis, Lubańską Bawełnę, w Giebułtowie też, Fatmę o PGR-ach nie wspomnę i jeszcze kilka innych firm. A można było tylko zmienić sposób zarządzania i nie okłamywać społeczeństwa, że nie opłaca się, że tylko prywatna własność najlepsza i takie tam. Prywatne owszem mają zalety, ale w niektórych obszarach jest ważny wątek społeczny, zabezpieczenie strategiczne.
Pytający
Pytający 18.04.2020, 08:33
Jakie to zakłady powstały za PO?. Stocznie to raczej przestały istnieć.
Leśniak
Leśniak 19.04.2020, 10:04
@Pytający - Stocznie to raczej przestały istnieć.
Nie przestały . Była uroczystość położenia stępki pod prom w Szczecinie . Solidarność Stoczni Gdańsk z przewodniczącym Guzikiewiczem istnieje ....
Ustyna
Ustyna 17.04.2020, 19:52
Ty jesteś z tej samej sekty co ten który nieco wyżej ogłosił że wykasował eLuban z przeglądarki?
Wizjoner
Wizjoner 17.04.2020, 17:07
Już Wam wykładam jak to widzę. Stan wyjątkowy nie zostanie wprowadzony bo i Dudę i Gersdorf, prezes sądu, zamrozi to na stanowiskach. Po odmrożeniu, Duda wyborów już nie wygra a potrzebują całej władzy w jednym ręku bo jak nie to za tą chucpę, którą wyprawiają trybunał stanu się należy. Więc, albo wszystko, albo odsiadka. Ot daliśmy sobie na*** na głowy
xyz
xyz 17.04.2020, 20:24
a masz wizję rządów poprzedników..??? czy ci wizje zaćmiły pole widzenia...??? ci dymaja jak mogą, tamci też dymali i to jeszcze bardziej, przyjdą nowi będą dymać.... taki mamy klimat wizjonerku...
Broszka
Broszka 18.04.2020, 00:38
Hola, hola, za obecnych politykomatołków miało być inaczej, lepiej, sprawiedliwiej, mieli nie kraść, nie kłamać. Zdaje się?a oni wciąż odwołują się do błędów i przewin poprzedników i za wszystko winią Tuska???Ot, idole naiwnych prostaczków, ?
Elka
Elka 17.04.2020, 16:03
Lewactwo lubańskie rusza do gry. Byłam z tym, aby nic nie robić, zero ograniczeń, samo by się ułożyło. A przy okazji wyzdych....ło by trochę pokolenia tych od 10 do 12-tej, trochę dzieci, wirus miałby szansę ukatrupić trochę tych nielewaków. Tego chcecie widać i dobrze. Nic Was wojny, życie w biedzie, okupacje nie nauczyły.
Furia
Furia 18.04.2020, 00:40
Czegóż Ty się babo nawąchałaś...
??
?? 17.04.2020, 20:23
A wszystko dzięki fatalnej jakości służby zdrowia którą do ubustwa dobrowadziło 8 lat PO a teraz dobił PiS bo rozdawał kasę na lewo i prawo
Lilka
Lilka 17.04.2020, 16:52
A co ciebie durnowata Mańko do lewactwa przyciągnęło? Masz jakieś fobie?
??
?? 17.04.2020, 20:27
Zawsze podkochiwała się w Donaldzie Tusku niestety Donald na tą brzydką twarz nawet by nie spojrzał i odepchał ją od siebie podobnie jak Kaczyńskiego w czasach Wałęsy.
MalaMi
MalaMi 17.04.2020, 15:05
Naszych swiatlych politykow interesuja tylko wybory. Zadnych konkretow, zwlaszcza dat, nie podaja, bo nie maja planu. Brakuje w rzadzie strategow. Jest tylko opetany, zaslepiony wlasnym szalenstwem czlowiek, ktory, nie wiadomo dlaczego, sprawuje nad pozostalymi dyktatorska wladze.
xyz
xyz 17.04.2020, 20:25
a tusk był może demokratom...???? zapomniałeś jak [email protected]#4ł kase z ofe i stwierdził ze to nie są pieniądze ludzi...??
zyx
zyx 17.04.2020, 22:42
Czy ktoś tu napisał o Tusku? Jak nas wcześniejszy rząd dymał to znaczy, że nie możemy się odzywać gdy robi to aktualny rząd??
Wacław
Wacław 17.04.2020, 19:57
Masz na myśli tego kurd-upla z Żoliborza, co go za młodu na podwórku często kopali wew dupę?
Berta
Berta 17.04.2020, 16:54
Bo ta cała reszta to ogłupione lemingi - pójdą razem z tym kurduplem na zatracenie. Wiedzą już co ich czeka i dlatego tak zażarcie bronią swoich pozycji. Dni ich i tak są policzone..
?‍♂️
?‍♂️ 17.04.2020, 15:03
PiS to komune nam robi. Wybory wybory wybory bo konstytucja, a sami ją łamią, łamią przepisy które mówią na ile przed wyborami można zmieniać ordynacje a poziom ich rządzenia sięga poziomu Lubańskiej pani pisuni T.

Tarcza i biadolenie ile osób skorzysta ale nie powiedzą ile się zamknęło bo wstyd.
Planu żadnego nie mają tylko pier... trzy po trzy.
Czesi potrafili wszystko zorganizować łącznie z pomocą. U nas o pomocy dla Kościoła pomyślano.
Obiektywnie Obiektywny
Obiektywnie Obiektywny 17.04.2020, 15:02
Organizacja wyborów w tym momencie jest niezgodna z przepisami... Pan Sasin musi sobie zdawać sprawę że czeka go Trybunał Stanu... Jestem ciekaw co na to nasza Terenia :Obi
marc55
marc55 17.04.2020, 22:56
Podaj jeden przepis lemingu
Lesniak
Lesniak 19.04.2020, 10:09
@ marc55 Trudno podać przepis bo uchwały gonią uchwały zwłaszcza nocami . Dla ułatwienia podam tylko że to ten z serii jaką rozpoczęła Beata Szydło odmawiając drukowania wyroku TK
japierd...
japierd... 17.04.2020, 14:43
normalnie władcy lodu ,las mi odmrozili ?no nie wiem jak dziękować ?
Rudolf
Rudolf 17.04.2020, 12:48
Właśnie przed chwilą Pan Prezes (w Sejmie zwany kur***l) wydał Prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi M. aby ten zlecił Poczcie Polskiej SA ostre przystąpienie do przygotowania do organizacji wyborów.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 17.04.2020, 15:23
Nie wiem po co . Kilka dni temu już podano wyniki . Awizo -70% , PAD-20% i PKK -10%
Celina_K
Celina_K 17.04.2020, 20:10
Najnowsze sondaże (oczywiście rządowe) podają że marionetka z Belwederu zwany też Notariuszem ma już 80% poparcia. Faktycznie nie ma sensu ryzykować bakcyla i zaglądać do skrzynki na listy a później szukać innej skrzynki.
Hogsofwar
Hogsofwar 17.04.2020, 14:32
To niech nie zapomni tym ludziom a w szczególności listonoszą dać dodatkowej ładnej premii

Pozostałe