Aktualizacja. Wojewoda zamyka usta Sanepidom. Będzie jak w Turkmenistanie?

  • 08.04.2020, 16:30 (aktualizacja 09.04.2020, 14:06)
  • red.
Aktualizacja. Wojewoda zamyka usta Sanepidom. Będzie jak w Turkmenistanie?

Podziel się:

Oceń:

Od kilku tygodni informujemy Was o sytuacji epidemiologicznej w powiecie. Dzięki temu mieszkańcy znają aktualną sytuację i mają na przykład wiedzę w jakich gminach rozwijają się ogniska koronawirusa oraz ile przeprowadzono testów w powiecie. Dziś usłyszeliśmy, że koniec z tym, a jedyne informacje jakimi będziemy dysponowali to te przekazywane co wieczór przez Wojewodę Dolnośląskiego.

Od kilku tygodni codziennie informujemy Was o sytuacji epidemiologicznej w powiecie, były to oficjalne dane, które otrzymywaliśmy od Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Lubaniu. O tym czym kończy się dezinformacja przed kilku tygodniami przekonali się mieszkańcy Zgorzelca, gdy na kwarantannę jednego dnia trafiło 900 osób i przez kilkanaście godzin nie było w tym temacie jednoznacznej odpowiedzi tamtejszej PSSE. Media społecznościowe były pełne plotek, niedomówień a wręcz pomówień. Wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja będzie teraz codziennością.

Dziś dowiedzieliśmy się, że decyzją Jarosław Obremskiego Wojewody Dolnośląskiego PSSE dostały zakaz informowania mediów o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w powiatach. Od dziś oficjalnymi komunikatami będą jedynie te przekazywane przez przedstawiciela rządu w województwie za pośrednictwem Facebooka!

Wojewoda robi to już od jakiegoś czasu. Niestety brakuje tam chociażby informacji o osobach zmarłych, ilości przeprowadzonych testów w powiatach, czy podziału chorych z potwierdzonym wynikiem na gminy. To ostatnie jest szczególnie ważne, bo pozwala mieszkańcom zachować nadzwyczajną ostrożność. Mając świadomość, że mieszka się w gminie, w której jest ognisko koronawirusa zdecydowanie rzadziej będzie dochodziło do łamania obostrzeń.

Zadzwoniliśmy do rzecznika Wojewody z pytaniem skąd taka decyzja i z prośbą o podanie podstawy prawnej takiej decyzji. Zapytaliśmy też czy w komunikatach znajdą się informacje, których dotychczas nie było, a które są tak ważne dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Niestety nie odpowiedziano nam, a poproszono o skierowanie pisma na skrzynkę mailową rzecznika wojewody. Co też uczyniliśmy.

Odnosimy jednak wrażenie, że po zamknięciu ust pracownikom szpitali, którym zabrania się mówienia o problemach tych jednostek, przyszedł czas na drugi etap walki z koronawirusem, czyli nie informowanie o postępach na polu walki z pandemią. Zastanawiamy się, czy kolejnym krokiem nie będzie posunięcie podobne do działań władz Turkmenistanu - tam za rozmowy o pandemii już można trafić do aresztu a rządowe media unikają używania słowa "koronawirus" - takie informacje podają reporterzy bez granic: https://rsf.org/en/news/coronavirus-limits-turkmenistan

Aktualizacja:

Zgodnie z informacjami otrzymanymi dziś (09.04.2020) od Biura Prasowego Wojewody Dolnośląskiego, w dniu wczorajszym rozmawialiśmy z Biurem Prasowym, a nie jak podaliśmy z Rzecznik Wojewody Dolnośląskiego. Pełną korespondencję i dalsze wyjaśnienie sprawy znajdziecie TUTAJ.

red.

Komentarze (63)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ewka
ewka 10.04.2020, 09:52
CZYTAM i az sie Prosi donaldzie ,ewo kopacz ,Kidawo przyjdzcie i ocalcie nas nas od złego -chcemy nadal kraść ?
Elżbieta
Elżbieta 10.04.2020, 09:26
Zamykaja nam usta,bo się boją o wybory,przecież to jest jasne,mniej wiemy,dłużej żyjemy,ale mamy internet,jak narazie.Pis za wszelką wszelką cenę chce rządzic,po trupach a do celu
deutz
deutz 09.04.2020, 21:56
Czytam te bzdury na portalu i widze ze wiekszość piszących to następcy komunistów polskich /tzw .dzieci po sowieckie /ale skąd ?Rodzice dawno przeciez przyjechali ze wschodu .
jużponas
jużponas 09.04.2020, 13:40
A co będzie, jak zamiast bezpośrednio dziennikarzom, takie informacje zaczną być przekazywane choćby i tutaj? Czy policja internetowa będzie wyłapywała sygnalistów? Nie da się zakneblować ust ludziom, można zastraszać, ale nie Polaków. Czy uniknie się paniki? Zamknie Internet? ;-)
Swój
Swój 09.04.2020, 09:31
A ja myślę, że władza państwowa ( obojętnie jaka partia) ma od tej pory okazję, żeby wpływać na wszystko, co się dzieje w kraju i z tej okazji, niestety skorzysta. W imię "naszego dobra" stworzy się samoczynnie kolejna kreatura systemu państwowego.
Wój
Wój 10.04.2020, 12:01
Zapomniałeś zauważyć że władza (może i obojętnie jaka) skundlona z Episkookupantem.
Wesoły Romek
Wesoły Romek 09.04.2020, 09:10
Czy ktoś posiada adres zamieszkania Wojewody Dolnośląskiego ?
Agnieszka
Agnieszka 09.04.2020, 14:02
To zabrzmiało groźnie. Uważaj, znajdą Cię ?
??
?? 09.04.2020, 11:06
Ja znam??
Pawel
Pawel 09.04.2020, 08:31
A może spowodowane jest to tym ,zeby nie robić paniki...Opozycja cały czas nas straszy ,chcą bajzluw kraju .Pragna wprowadzenia stanu wyjątkowego .Przeżyłem stan wojenny Jaruzelskiego ,nie życzę tego nikomu . Ubecja ,robiła co chciała z ludzmi .Dlatego dziwi mnie takie myślenie odnośnie stanu wyjatkowego .DLATEGO CO wy piszecie ,co własciwie chcecie wolności czy postkomuny z Ubecją .Mamy wolnośc ,jedzcie do Niemiec tozobaczycie siłe charakteru panstwa policyjnego.
Rafał
Rafał 09.04.2020, 12:43
Wybory się zaczęły
?‍♂️
?‍♂️ 09.04.2020, 11:09
Czy dla ciebie PiSowski hejterze normalne jest to że ludzie nie mogą się doprisic o badania?, że herlają gorączkują i w domu umierają? To jest byle jakość rządu PiS. Nie radzą sobie bo roztrwonili kasę a już coś o do druku mówią a co wtedy?, ceny w górę jak za komuny będziesz zarabiał miliony.
Paweł
Paweł 09.04.2020, 13:04
Czleku z UB rodem 8 lat głosowałem Na PO i CO dali Ci coś -sobie tak .Ojciec po 43 latach pracy od 2o10 do 2015 dostał 24 zł podwyzki i miał w tym okresie 1400z groszami .Pieniedzy na nic nie było i miało nie byc .A kto po 90 roku dobił słuzbę zdrowia idioto że tak powiem PIS ? Budowali autostrady -firmy na całym swiecie sie bogaciły ,a w Polsce bankrutowały .Pisiole rozkrecili gospodarke ,porozmawiaj wpierw z prywaciarzami ,a potem mów .
wiki
wiki 09.04.2020, 18:31
włąsnie porozmawiaj - 80% już padło i nie za PO a za pis
XY
XY 09.04.2020, 23:45
Dla PO atak zimy to była już tragedia.Gdyby rządziła PO obecnie umieralności była by większa jak w USA
YXS
YXS 10.04.2020, 12:08
Atak zimy jeszcze szło przeżyć, wystarczyło ciepło się ubierać, ale jak nam zwizytował pielgrzymką JaPa2 - (lipiec 1997) to sprowadził powódź tysiąclecia. To dopiero była gehenna.
wkurzony
wkurzony 09.04.2020, 14:34
Typowa mentalnosc elektoratu socjalnego - dali ci cos? Państwo, żeby dac takim leniom musi zabrac pracującym, bo państwo swoich pieniędzy nie ma. Do roboty sie weź leniu, a nie czekasz " co ci dadzą:
Paweł
Paweł 11.04.2020, 23:34
Trudno mi określić twoje myślenie ,jeśli jeszcze umiesz myśleć .Nie moge zrozumieć czy korzenie rodzinne masz postkomunistyczne bo na pewno nie kapitalistyczne bowiem skojarzenia masz rodem z UB.
PO-wiec
PO-wiec 10.04.2020, 12:10
Cały ten PiS-dzielcowy elektorat zaciera łapki co jeszcze dadzą. Nie zdają sobie sprawy głupki że już niedługo będą musieli oddać to z nawiązką i jeszcze długi będą spłacać ich dzieci.
Paweł
Paweł 11.04.2020, 23:31
Słuchaj PZPR--- owiec ja wiem ,że odpowiadało Ci że kradli i sie nie dzielili tylko kieszenie sobie wypełniali .Pieniadze ,które dostali emeryci i dzieci od lat sie im należały tak jak to jest w innych krajach ! !
Adek
Adek 09.04.2020, 10:02
Jesteś naiwny ze aż .......... . ( nie chcę urazić ) . Czy Ty już całkowicie nie myślisz , te Twoje uspraeiedliwienia są żenujące . Wojewoda dostał prykas z góry bo ma być pięknie i cudownie .
EwaDSD
EwaDSD 09.04.2020, 08:11
Bezmiar niebezpiecznej głupoty! Zamordyzm jako technika zarządzania
Ania
Ania 08.04.2020, 22:00
Kiedyś raziło mnie przeklinanie i w sumie nadal razi, ale ostatnio częściej przez to wszystko mam ochotę przeklinać. Nie wiem, a może i wiem... dlaczego pozbawia się nas informacji, dlaczego każe się nam głosować i to pod karą..... A gdzie wolność słowa, wolność wyboru, to podstawowe prawa konstytucji.... Brak słów... :(
Agnieszka
Agnieszka 08.04.2020, 21:51
Co za różnica? I tak dane były zaniżane i nierzetelne. Trzeba przyjąć, że chorzy są obok, że sami możemy to mieć i zachować ostrożność. Jeśli sami o siebie nie zadbamy, nikt tego nie zrobi.
emeryt
emeryt 08.04.2020, 21:45
Jak z tego wynika wojewoda boi sie ze w gminach beda podawac prawdziwe informacje.
Ja
Ja 08.04.2020, 21:21
I tak jakiś śmieszny wojewoda siedzący pod swoim biurkiem w zamkniętym pokoju ze strachu przed koronawirusem wydaje śmieszne polecenia
Sławek
Sławek 08.04.2020, 21:13
To jest Wojewoda? To jest aparatczyk katobolszewizmu na usługach KC PiS.
szeryf
szeryf 09.04.2020, 08:35
Stan sobie przed lustrem czerwonychporuwnujesz do czarnych.Oile wiem to SLD i PO ma blizej do Moskwy .Mówisz tak bo może kochasz postkomune ?
Sławek
Sławek 09.04.2020, 10:21
szeryf, zanim coś napiszesz. To naucz się jak to się robi. W tvpis mają teraz lekcje dla takich jak ty. Ucz się ucz.
zjadampisowcanasniadanie
zjadampisowcanasniadanie 09.04.2020, 09:52
jak masz ochotę pluć na ludzi, to chociaz napisz to poprawnie po polsku ..
WA
WA 08.04.2020, 21:03
Pięknie, ludzie mają prawo wiedzieć gdzie są zarażeni ludzie. Szkoda słów
samuraj
samuraj 08.04.2020, 21:01
niech podadzom ile jest osób zakarzonych w leśnsj ?
Absolwent Gimnazjum
Absolwent Gimnazjum 10.04.2020, 12:15
nie PODADZOM bo nie sami wiedzą ile jest ZAKARZONYCH - mogą co najwyżej podać ile jest orientacyjnie zakażonych.
g
g 08.04.2020, 20:32
do urn rodacy,do urn -zakłady pogrzebowe rozwieszają oferty,czego jeszcze nie rozumiecie -lądujemy we mgle
szeryf
szeryf 09.04.2020, 08:37
Widze ,że prawdziwych Polaków na portalu nie ma .Sami kolaboranci i sprzedawczyki rodem UBECJI
RGU
RGU 09.04.2020, 14:15
Trzeba się zmobilizować, nie chować głowy w piasek, zagłosujmy na Krzysztofa Bosaka - Konfederacja, może się uda uratować, to co jeszcze pozostało w Polsce !!!
WilhelmTall
WilhelmTall 09.04.2020, 15:50
Bosak? Toż to tępe jak złamana dzida. Jeżeli już to wrażenie robi coraz lepsze o wiele mądrzejszy Szymon Hołownia - a przy tym jaką ma żonę!
zulu
zulu 09.04.2020, 23:43
Hołownia to marionetka z TVN.
Kunta-Kinte
Kunta-Kinte 10.04.2020, 12:39
Oj ZUlu-zulu! Nie oglądaj ty TVP Info bo ci się wew mózgu robaki zalęgną.
Chory na koronawirusa
Chory na koronawirusa 08.04.2020, 20:15
Bardzo dobrze!! wszyscy chcą wiedzieć kto jest chory w danej miejscowości. Niektórzy jakby mogli to by zabili osoby zarażone taka żywią nienawiść zamiast współczucie. Osoby chore są obrażane, obgadywane i poniżane plotkami.Bezczelność ludzi nie zna granic. Zamiast walczyć z chorobą i mieć spokój muszą znosić ploty i obelgi. Dlaczego zarażeni mają być traktowani jak małpy w zoo ?!
xyz
xyz 08.04.2020, 21:38
Uważam, że takie codzienne raporty powinny być ogólnie dostępne łącznie z informacją o do ilości osób wyleczonych, bo powala to każdemu czytającemu ocenić stan zagrożenia zarażeniem w jego okolicy. A, że w tych raportach nie podaje się danych osobowych osób zarażonych, to mimo szczerego współczucia co do zachowania środowiska w jakim przebywasz, to nie uważam, aby był to powód do ich wstrzymania.
Życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia.
nju
nju 08.04.2020, 20:10
To może najpierw przekazywać informacje burmistrzowi, a ten niech przekazuje mediom. Burmistrzowi nie zabronili.
Mikado
Mikado 09.04.2020, 12:15
Arkadyjusz? On ma większe rozwolnienie (bo s-*-*-*-*-*-* jest cenzurowana) niż wojewoda. Próbował podawać ale nie miał wiarygodnego źródła. Bufon czyli Asystent niedomaga!
Krzysiek
Krzysiek 08.04.2020, 18:27
Wydaje mi się, że pozostanie nam co najwyżej jawne ośmieszanie tego państwa. Pamiętacie pomarańczową alternatywę? Polecam lekturę:
https://www.historiaposzukaj.p…
szeryf
szeryf 09.04.2020, 08:41
Juz bardziej osmieszni chyba nie możemy byc jak było za PO ,nikt sie z nami nie liczył ,wszyscy nas lepowali i na klenczkach i na kolankach i arabów nam chcieli rzucić i nakazy i zakazy .38 mln ludzi i nas walili na każdym kroku ,chyba ,że ci to pasowało ?
Filon
Filon 10.04.2020, 12:42
a sterował tym Kościół rzymsko katolicki .. matka nasza opiekunka... nasza ... pocieszycielka nasza ....
MalaMi
MalaMi 08.04.2020, 18:14
I jak tu wierzyć w prawdziwość przekazywanych nam danych. Nikt nam prawdy nie mówi I to nie paranoja,ale niestety przykra rzeczywistosc. Po co ludzie maja wiedziec, jak bardzo jest zle, skoro wedlug wladzy jest tak dobrze. A dziennikarzom lepiej zamknac usta, bo jeszcze spoleczenstwo dowie sie zbyt wiele.

Pozostałe