Koniec z przekraczaniem granicy w ramach pracy?

  • 25.03.2020, 09:07
  • Red.
Koniec z przekraczaniem granicy w ramach pracy?

Podziel się:

Oceń:

Osoby pracujące za granicą przy powrocie do kraju również trafią na 2 tygodnie do kwarantanny. Zmiana zacznie obowiązywać od 27 marca.

Do tej pory osoby, które ze strefy przygranicznej pracowały w Niemczech czy Czechach mogły przekraczać granicę bez konieczności przechodzenia 14-dniowej kwarantanny. Ma to się zmienić.

Od dnia 27 marca 2020 r. osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym może otrzymać, na swój wniosek, od właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny określonej w § 2 ust. 2 rozporządzenia zmienianego w § 1. - czytamy w ustawie. 

Ci, którzy będą chcieli pracować, będą mogli np. pozostać za granicą. Jednak w przypadku powrotu z pracy do Polski, trafią do przymusowej, 14-dniowej kwarantanny. 

Jednocześnie osoba pracująca za granicą będzie mogła uzyskać od organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny, np. w celu poinformowania pracodawcy. Przepis nie dotyczy kierowców pracujących w transporcie. 

Być może przepisy w ustawie z dnia 24 marca zostaną doprecyzowane. Na razie wygląda na to, że osoby, które pracuje w Niemczech i Czechach, do dnia 11 kwietnia będą musiały albo zostać na terytorium tamtych krajów albo pozostać w Polsce i powstrzymać się od pracy. 

Red.

Zdjęcia (2)

Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tir
Tir 27.03.2020, 09:20
Jeżeli pracuje w Niemcze h jako kierowca tira w firmie niemieckiej czy mogę na weekend przyjechać do domu
Beata
Beata 27.03.2020, 09:01
Wszyscy Ci ludzie pracujacy w Niemczech niestety wydaja pieniądze w Polsce. Pare milionów euro straci Poska. A pozatym tu każdy kto ma gorączkę odrazu ma test. Tego nigdy u nas w Polsce nie będzie.
Ania
Ania 26.03.2020, 19:52
Bzdura.Wjezdzaja i nie są sprawdzani na granicy,zadnej kwarantanny.Kogo Wy chcecie oszukac??????
Joey
Joey 27.03.2020, 09:03
Obowiązuje od DZISIAJ
Morawiec
Morawiec 26.03.2020, 10:02
No tak tyle że nie każdemu przysługuje pomoc . Ja mam rachunki miesięczne na 3 tysiące i teraz rosną długi. A dojeżdżałem codziennie do pracy. Jak zamykają granicę to niech wszystko zamkną będzie sprawiedliwiej i pozbierają 500+ itp. To będzie trwało bardzo długo więc i gospodarka padnie . Rząd was okłamuje a wy się słuchacie.
50 Grochala
50 Grochala 26.03.2020, 07:32
"W *** mam Polskę i *** za grosze.
Anglia czy Niemcy tam się wynoszę.
Liczą się funty, liczy się euro,
***m na zachód tam tego pełno.
Mijają lata, wieśniak jest Panem,
Choć na zachodzie ma prze***.
Niby ma euro, funty, dolary,
Lecz przed innymi, wciąż będzie szary.
Inny zarabia trzy razy więcej,
A Polak w gównie tapla swe ręce.
Bo chociaż z Polski uciekł z przed laty,
To pokazuje, że jest bogaty.
I teraz popatrz Drogi Rodaku,
Jak Ty ***sko boisz się piachu.
Nie chcesz już euro, nie chcesz dolara,
I czemu każdy tak z Was ***?!
Tydzień wakacji i trzy dni święta,
Myślisz że tutaj nikt nie pamięta.
A teraz czekasz na samoloty,
Byś mógł do Polski wrócić z powrotem.
Grunt pod nogami zaczął się palić,
Nie jesteś skory by zachód chwalić.
Kiedy już ludzi wywożą w workach,
To Ty narzekasz że stoisz w korkach.
Kiedy ostatnio bliskich widziałeś,
Na dwa tygodnie bana im dałeś.
A kiedy wszystko wróci do normy,
Ty znów s***isz, spakujesz torby.
Elza
Elza 26.03.2020, 07:05
Dlaczego oczernia się osoby które chcą tylko pracować i utrzymać swoje rodziny a nie mówi się o tych którzy bezmyślnie jechały na wycieczki czy wczasy wiedząc o rozszerzającej się epidemi i później wracały do kraju.To ci byli bezmyślni.Mnóstwo ludzi teraz robi remonty bo mają wolne idą do marketów nie przestrzegając zaleceń takich powinniście się bać.Nie dezynfekują rąk i nie trzymają zalecanej odległości .
luki
luki 25.03.2020, 17:36
Oczywiście współczuję tym wszystkim którzy stracą pracę w DE ale ta decyzja powinna zapaść juz dawno temu. Zobaczcie ile ludzi choruje w de, a wy nawet nieświadomie mozecie zarażać ludzi u nas! Oczywiście w najbliższym czasie czekają nas dramaty ludzkie i głęboka recesja, ale chyba lepiej przeżyć i jakoś później próbować sie pozbierać niż wylądować na wroclawskiej. Najgorsze przed nami dopiero !!! Najbliższe 2 tygodnie pokażą że byla to dobra decyzja. Oby tylko fabryki z żywnością i elektrownie działały, reszta jest nieważna.
Lubaniak
Lubaniak 26.03.2020, 15:39
Jak masz ochotę to przejedź się do Jędrzychowice i tam naocznie przekonasz się jak importujemy wirusa z europy zachodniej przy pomocy kierwoców ciężarówek. Żaden pojazd powyżej 3,5t nie jest zatrzymywany do kontroli stanu zdrowia kierowcy. Na wysokości punktu kontrolnego jest dla nich wydzielony lewy pas z ograniczeniem prędkości. Tak więc nie ludzie na co dzień pracujący w DE i wracający do PL przyniosą nam tą zarazę, a właśnie kierowcy ciężarówek.
Mistrz
Mistrz 25.03.2020, 18:13
Współczuję to ci i 0 myślenia oni robią po 20tys testów a unas brakło już testow
J.M...
J.M... 25.03.2020, 15:52
Jest zapis w tym rozporządzeniu ze kierowcy zawodowi pracujący od poniedziałku do piątku w Niemczech wracajac na tygodniowy odpoczynek sa zwolnieni z kwarantanny. Dzisiaj sie w tv wypowiadał oficer straży granicznej. Trzeba mieć umowę o pracę i ostatni wyciąg z wypłaty. Pozdrowionka
Gość
Gość 25.03.2020, 15:52
Jedno zasadnicze pytanie do wszystkich kto pokryje opłaty takie jak woda gas prąd czynsz i wiele innych.Ludzie tracą masowo pracę nie ważne czy w Polsce czy za granicą
Kolus
Kolus 25.03.2020, 14:17
Lubanskie cebulaki nie beda juz nam calego zgorzelca okupować . Robic u siebie tam buce
Nienawidzę ***ni
Nienawidzę ***ni 26.03.2020, 14:10
Masz coś do ludzi zLubania Pecie
Nata
Nata 26.03.2020, 12:31
W zgorzelcu nic nie ma a takze lubaniakow nie ma. A galerie i niemcy nie sa polozone w zgorzelcu..... :) mysl co piszesz.
Accu
Accu 25.03.2020, 16:12
Pier się cubulaku. Tak samo wasze buce robią w De i pewnie sam tam ***sz. nikt nie "okupuje" Zgorzelca bo tam w sumie nic nie ma oprócz z***ch galerii.
jaiona
jaiona 25.03.2020, 13:26
oficjalny twitt Ambasady PL w Berlinie:
https://twitter.com/PLinDeutsc…

Także kwarantanna dla pracowników przygranicznych też.
Oburzona
Oburzona 25.03.2020, 13:20
Ludzie, co Wy wypisujecie, sytuacja jest tak dramatyczna a Wy opluwacie się, wzajemnie obrażacie. Co musi się jeszcze stać aby ludzie coś zrozumieli, byli bardziej sobie przyjaźni. Włączcie opcję "ROZUM" i Enter.
Pracownik
Pracownik 25.03.2020, 11:11
A co do osob pracujacych w czechach jak jest traktowana ta kwarantanna? Ktory kraj jest zobowiazany do wyplacania swiadczen za odbyta kwarantanne?
llk
llk 25.03.2020, 12:04
Tam gdzie masz odprowadzane składki chorobowe
d
d 25.03.2020, 11:06
a co z kierowcami transportu
Pracownik
Pracownik 25.03.2020, 10:59
Jezeli pracownik pracuje na terenie czech to ktory kraj jest zobowiazany do wyplacenia swiadczenia za odbyta kwarantanne?
alfabet
alfabet 25.03.2020, 10:50
Malgorzato zapisz sie do Szkoly
abc
abc 25.03.2020, 12:04
A tego jeszcze nie zauważyłem ,, sie do Szkoly ,, tępaki do kwadratu!!
abc
abc 25.03.2020, 11:53
,, sie do szkoły,, bu ha ha ha ha , tępaki !
Mateo
Mateo 25.03.2020, 10:49
MOŻE otrzymać, nie oznacza, że każdy otrzyma.
Natalia
Natalia 25.03.2020, 10:38
Po uzyskaniu zaświadczenia o przymusowej kwarantannie jak to jest traktowane przez pracodawcę? Jak l4? Płatne normalnie?
Rozsądny
Rozsądny 25.03.2020, 10:36
Proszę przeczytać ze zrozumieniem przepis! Cytowany zresztą. I nie siać wśród ludzi paniki. Nie chodzi o przymusową kwarantanne, a potwierdzenie jej odbywania(w uzasadnieniu)-by mieć podstawę do potwierdzenia swojej nieobecności w pracy..."może otrzymać NA SWÓJ WNIOSEK!!!
zatroskany
zatroskany 25.03.2020, 16:06
No właśnie kwarantanna będzie obowiązkowa, a na żądanie można od SG otrzymać potwierdzenie jej odbywania dla pracodawcy. Najlepiej zostać w Niemczech, jeśli praca wygląda na stałą. W PL teraz z pracą kiepsko jest, Większość sklepów i restauracji pozamykana. Usługi pozamykane. Lada chwila zwolnienia. Dramat będzie w Świeradowie, Szklarskiej i Karpaczu, które stoją tylko na turystyce.
Malgorzata
Malgorzata 25.03.2020, 10:21
Troche za puzno, trzeba bylo wczesniej pomyslec.
wirus
wirus 25.03.2020, 16:23
A co, zarażona jesteś? Czy tylko tak zamęt siejesz?
Diss
Diss 25.03.2020, 12:57
Szkoda, że nie myślałaś jak to pisałaś.

Pozostałe