Co zmienia wprowadzony "Stan epidemii"?

  • 22.03.2020, 10:48
  • Żródło: 24jgora.pl
Co zmienia wprowadzony "Stan epidemii"?

Podziel się:

Oceń:

Wprowadzamy na terenie Polski stan epidemii – poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Tym samym minister zdrowia zyskał nowe uprawnienia, m.in. do ograniczania poruszania się w specjalnie wyznaczonych strefach.

Co to oznacza?

  • do świąt wielkanocnych zawieszone są lekcje w szkołach,
  • obowiązek realizowania podstaw programowych przez nauczycieli,
  • wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii,
  • sklepy spożywcze, drogerie, apteki będą otwarte w niedziele,
  • w systemie eWUŚ będzie widoczne, kto jest poddany kwarantannie.

Główna różnica między obowiązującym dotychczas stanem zagrożenia epidemicznego i wprowadzanym stanem epidemicznym polega na możliwości ustanowienia tzw. strefy zero, którą mogą być miasta lub wyznaczone przez ministra regiony.

Dzięki wprowadzonej zmianie szef resortu zdrowia otrzyma także prawo do m.in. wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się, zamykania konkretnych zakładów pracy, ustanawiania obowiązkowych procedur sanitarnych lub obowiązku szczepień, a także nakaz udostępniania nieruchomości i pojazdów służbom zwalczającym epidemię.

Ogłoszenie stanu epidemii jest trudne, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że te trudne decyzje są ważne. W tym kontekście niezwykle odpowiedzialnie zachowanie Polaków pozwala na ratowanie życia innych ludzi za co dziękuję – dodał Łukasz Szumowski.

W związku z zaostrzeniem rygoru epidemicznego na terenie Polski decyzją premiera wzrośnie kara za złamanie obowiązku poddania się kwarantannie z kwoty 5 tys. zł do 30 tys. zł oraz wdrożony zostanie “mechanizm śledzenia, czy każda osoba pozostaje pod adresem, który zadeklarował”.

Ceną za złamanie kwarantanny może być życie lub zdrowie – wskazał premier.

Zapowiedziano:

  • wydłużenie o 14 dni zasiłku opiekuńczego, w związku z zamknięciem szkół,
  • wybory prezydenckie nie zostaną przełożone, odbędą się 10 maja,
  • terminy egzaminów szkolnych zostają bez zmian, również terminarz szkolny.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: – Będziemy mieli w najbliższych dniach tysiąc-dwa tysiące chorych. W ciągu kilkunastu dni to może być 10 tysięcy, mówienie o efektach, kiedy to się skończy, jest gdybaniem. Przygotowujemy się na to, co będzie w najbliższych dniach i tygodniach, gdy tych zachorowań będzie bardzo dużo.

Źródło: 24jgora.pl

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zdzichu
Zdzichu 22.03.2020, 23:36
Wcześniej ludzie uczyli sie "wolności" teraz ucza sie jak zctej wolnosci nie korzystać
Szpieg z krainy deszczowców
Szpieg z krainy deszczowców 22.03.2020, 22:46

APEL DO KAŻDEGO KTO WIE ŻE JAKAŚ OSOBA JEST W KWARANTANNIE I NIE PRZESTRZEGA USTANOWIONYCH ZASAD. DZWONIĆ NA POLICJE DO SANEPIDU PODPIEPRZAĆ NA CAŁEGO. TO JEST W INTERESIE WSZYSTKICH !!!!!
Loco
Loco 23.03.2020, 10:53
Wal się konfidencie
Bogdan
Bogdan 22.03.2020, 19:25
Konferencja prasowa? A gdzie dziennikarze zadający pytania? Ten nierząd potrafi tylko oświadczenia wydalać!
Kleryk
Kleryk 22.03.2020, 22:47
... i homilie!
Szympanides Makakikopulos
Szympanides Makakikopulos 22.03.2020, 17:31
A ja panie premierze POlin i p'Rezydencie Pałacu (zaprawdę POwiadam Wam - "wart Pa(ja)c Pałaca a Pałac Pa(ja)ca") ogłaszam stan ePiSdemii na terenie całego k'Raju!
k'Raju "przez tak liczne wieki" okupowanego/tylekroć przez mężów świętych z EpiskoOkupatu Polski rostomaitym świętym zawierzanego, rozlicznemi relikwiami słynącego/moccno w ich oczyszczająco-ochronną moc na gruncie wiary stojącego - i co z tego skoro WADZA pozostająca/zwisająca za ręce i nogi pod pręgierzem "toruńskiego wyznania wiary" szykuje Narodowi hekatombę zakażeń pt. majowe wybory prezydenckie... jedynego PiS'kandydata który dzień i noc w mediach głównego ścieku bezustannie lata a pozostali restrykcjami "stanu ePiSdemicznego" nie pisną w TVPiS choć słowa jednego?!
Jakoś czasu epidemii zamilkł?za ołtarz się schował a może za ciężkie kotary Arcybiskupiego Pałacu co się Dziwisz że tam wlazł? kapciowy JaPa Drugiego Zaiste Świętego ksiądz Stanisław/szafarz ampuł z krwią Jego... Zamilkli?w mysie dziury się pochowali? szafarze i strażnicy relikwij przez odchyloną płytę nagrobną chyłkiem pobranych z grobu od błogosławionego ks. Popiełuszki a to wszystko w czasie, kiedy "Wi, de Pipuł" tak bardzo potrzebuje cudownych sił sprawczych rzeczonych ampuł, kości i innych świętości... Bo że coś Polskiem przez tak liczne wieki - jakiś kleszcz jadem kat-niegodziwości - truł, a Polaków na Eurokaleki tu poprzerabiał - nie ma wątpliwości...
Feliks
Feliks 23.03.2020, 11:38
Jeden co się modlił o cofnięcie tej pandemii usłyszał głos z nieba...
- Nie zawracaj mi d...y!
arek
arek 22.03.2020, 17:01
A gdzie są mądre dziewczyny z Mickiewicza jeszcze nie dawno tu były /indianki/
Milena z Mickiewicza
Milena z Mickiewicza 23.03.2020, 11:39
Wycofali je do klasztoru. Tam mają wikt i opierunek - i oczywiście nieustające seanse modlitewne w porządku dnia. Niech tam siedzą
Moli
Moli 22.03.2020, 13:53
Jesteśmy z woli PiS-rządu na manowcach. Wszystko zaczęło się od katastrofy smoleńskiej i nakręcania wrogości wobec Rosjan - przecież to oni puścili mgłę, rozrzedzili atmosferę helem, wprowadzili w błąd pilotów a w ogóle to stoją za zamachem. Tak ustanowionego wroga trzeba się strzec - zatem w sojuszu z żandarmem świata wprowadzono program zbrojeniowy w tym zakupy zbędnych już dla sojusznika bo mało przydatnych technologii. Poszły miliardy na złom - zamiast na poprawę zdrowia narodu w tym badania z zakresu profilaktyki medycznej. Nie było miejsca dla kilku naukowców którzy ze względu na ubogie wyposażenie instytutów badawczych (laboratoriów) wyemigrowali za granicę (Francja, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania, USA) - no i mamy. F 35, Macierewicza helikoptery, Błaszczaka czołgi.
Nie mamy na leki dla seniorów i program onkologiczny. Teraz dopadł nas jeszcze wirus ....
Polak zawsze mądry po szkodzie!
zulu
zulu 22.03.2020, 13:09
Kraj obudzi się po wyborach.Zdziwienie będzie ogromne.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 22.03.2020, 13:08
Koronawirus w Polsce. Wielkanoc w tym roku będzie wyglądała zupełnie inaczej. Prezydium Episkopatu Polski ze względu na stan epidemii wydało wskazania dotyczące świąt.
======================
No jak to jest? Do tej pory nie mają żadnych wytycznych od ich Boga Wszechmogącego? Jakaż to ogólnoświatowa obłuda, fałsz i hipokryzja. Zresztą nie tylko ten Stwórca rodem z Betlejem zawodzi. Wszyscy inni bogowie tego świata nawalili na całym froncie. Nie warci tych adoracji i utrzymywania pasożytniczej kasty ich szamanów. Poza tym ponoć mamy wiekuistą opiekę jakiegoś króla i królewny.
Boże coś Polskę przez tak liczne wieki…
Adir
Adir 22.03.2020, 19:48
Gdy trwoga, to do boga (z małej specjalnie)
Pastor
Pastor 22.03.2020, 22:00
Żeby to oni (ci szamani) chociaż trwogę mieli przed tym swoim bogiem. Te cwaniaki wiedzą jak ten teatr odgrywać aby opływać w dobra doczesne. A ogłupiona gawiedź pójdzie za nimi choćby w piekielny ogień...
Nie słyszą już „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).
Cezary Cezary
Cezary Cezary 22.03.2020, 11:59
Nauczyciele realizują ;-) Tak samo na MZ leczy.
Polinia
Polinia 22.03.2020, 11:43
.... możliwości ustanowienia tzw. strefy zero, którą mogą być miasta lub wyznaczone przez ministra regiony.
================
No to Arkadyjusz, Waleriano i Wysoka Rado - wydać edykt - zamykać Lubań - na rogatki patrole, mogą być społeczne - powołać na wzór ORMO - ORPolicji - nie wpuszczać nikogo, poza dostawami do sklepów - co najwyżej wypuszczać bez prawa powrotu.
Adir
Adir 22.03.2020, 19:55
"Nadzwyczajne sytuacje wymagają nadzwyczajnych środków..."
I Pan Arkadiusz i Pan Walery, to "tylko" pokarm dla wirusa i Graczy.
Normalna
Normalna 22.03.2020, 18:14
JAK NIE MA SIE NIC MADREGO DO POWIEDZENIA TO LEPIEJ MILCZEC!!!!
Normalny
Normalny 23.03.2020, 11:41
Masz rację - pomilcz!
Kicia
Kicia 22.03.2020, 17:03
Słusznie - bo poza tą Dunką nie było u nas ofiary epidemii czy tam pandemii. To po co kusić los?

Pozostałe