Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w SP nr 4

  • 06.03.2020, 11:28 (aktualizacja 06.03.2020, 12:11)
  • AF
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w SP nr 4

Podziel się:

W tym roku już po raz dziesiąty obchodziliśmy dzień 1 Marca, jako święto poświęcone pamięci Żołnierzom Wyklętym, czyli żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Zostało ono ustanowione 3 lutego 2011 roku, a jego uchwalenie jako Narodowego Dnia Pamięci jest formą uczczenia walki i ofiary oraz bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku Ci, o których mówimy Ostatni Partyzanci Podziemia Niepodległościowego.

Żołnierze Wyklęci nie chciano o Was pamiętać…

bo i jak pamiętać to, iż ówczesne władze skazywały prawomocnymi wyrokami sądu prawdziwych bohaterów na śmierć, jak pamiętać niejasne opisy przesłuchań, nieścisłości w dokumentach, w opisach śmierci członków ruch oporu… Jak wytłumaczyć, że dopiero 21.10. 1963 roku (po 24 latach walki, 18 lat po II Wojnie Światowej) umiera ostatni niezłomny – Józef Franczak – ostatni Żołnierz Wyklęty?!

My Pamiętamy!!!

Dlatego 5.03.2020r. o godz. 10.50 dla klas IV-VI i o godz. 11.45 dla klas VII-VIII, w sali nr 16 SP nr 4 w Lubaniu odbyły się prelekcje pana Piotra Kucznira (regionalisty, przewodnika, popularyzatora historii, autora licznych książek i artykułów o tajemnicach naszego regionu, przyjaciela naszej szkoły) poświęcone „niezłomnym bohaterom”. Tytuł prezentacji był bardzo znamienny:

„Żołnierze Wyklęci – fakty i mity.”

Pan Piotr Kucznir jak zawsze stanął na wysokości zadania i pomimo trudnego oraz obecnie bardzo kontrowersyjnego tematu, potrafił bardzo rzetelnie przedstawić informacje związane z Żołnierzami Wyklętymi zarówno dla klas młodszych, jak i starszych. Dzięki wykorzystaniu w prezentacji materiałów źródłowych, odpowiedniego doboru i selekcji treści oraz środków audiowizualnych, wiadomości przekazywane uczniom tym razem spotkały się z niezwykłym wręcz przyjęciem. Nasze spotkanie podsumujemy więc słowami piosenki, które uderzają w sedno tematu: „Niezłomni bohaterowie, przez historię zapomniani, ale młode pokolenie dba by o nich pamiętali, za nas życie oddawali w walce z okupantami, po to byśmy mogli być Dumnymi Polakami!!!”

AF

Zdjęcia (5)

Komentarze (1)

ernest_mamrot
Ernest_Mamrot 06.03.2020, 14:04
"Wyklęci" - Kontrowersje budzi nie tylko emocjonalność nazwy tej kategorii bojowników o wolność Polski, ale również to, że jest to pojęcie-worek. Okazuje się bowiem, że do Wyklętych zalicza się Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych, która wycofała się wspólnie z Wehrmachtem z polskiego terytorium wiosną 1945 roku. Żołnierze tej formacji czas stalinizacji Polski spędzili na Zachodzie, w związku z czym raczej trudno zaliczyć ich do powojennego podziemia niepodległościowego. Za Wyklętego uznaje się również rtm. Witolda Pileckiego - wielkiego bohatera, organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz-Birkenau - choć nigdy nie był ''leśnym'', tj. nigdy nie walczył w leśnych oddziałach partyzanckich.

Poza tym, nie wszyscy ci, których dziś określa się mianem Wyklętych, byli zwolennikami prowadzenia walki zbrojnej. Wywodzące się z szeregów AK zrzeszenie Wolność i Niezawisłość optowało za ''wyjściem z lasu'' i przejściem do konspiracji politycznej. W połowie 1945 roku Narodowe Siły Zbrojne rozwiązały swoje oddziały i nawoływały do "włączenia się w nurt legalnego życia". Część z żołnierzy wybrała jednak walkę z bronią w ręku, co jednak uczyniła – jak zauważył prof. Wnuk - ''wbrew zaleceniu dowództwa'' NSZ.

''Okazuje się więc, że 'żołnierze wyklęci' nie muszą być ani żołnierzami, ani członkami powojennego podziemia, ani ofiarami stalinowskiego terroru. To zbiór osób, z których dziś, bez oglądania się na fakty, tworzona jest mityczna, homogeniczna wspólnota antykomunistycznych bojowników'' – pisze profesor.
============
13 lutego 2018 na półkach księgarni w Polsce, znalazła się nowa, wydana przez wydawnictwo Rebis, książka Piotra Zychowicza „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych”, w której ten popularny w środowiskach patriotycznych autor niszczy mit Żołnierzy Wyklętych.
Czy pan prelegent zna to opracowanie? Czy może niewygodne w systemie ogłupiania młodzieży?

Pozostałe