Lubań „Miasto” po walnym

  • 25.02.2020, 09:46 (aktualizacja 25.02.2020, 10:35)
  • red.
Lubań „Miasto” po walnym

Podziel się:

Oceń:

W sali konferencyjnej Łużyckiego Centrum Rozwoju odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Koła PZW Lubań „Miasto”. Wędkarze podsumowali miniony rok. W czasie trwania zebrania wyróżniono najlepszych wędkarzy. Do władz okręgu w Jeleniej Górze złożono też kilka wniosków.

Jednym z punktów zebrania było wyróżnienie wędkarzy, którzy w minionym roku osiągali najlepsze wyniki. Wśród najmłodszych nagrody odebrali Maciej oraz Dominik Winiarski. Obaj reprezentowali koło z Lubania na zawodach rangi ogólnopolskiej, a także niedawno w Pińczowie brali udział w VI Ogólnopolskiej Halowej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Wędkarskich. Wśród seniorów cykl Grand Prix 2019 wygrał Rafał Wolski, drugie miejsce zajął Andrzej Zawadzki, a trzeci był Mieczysław Zając. W czasie trwania zebrania nie zabrakło dyskusji. Wędkarze składali wnioski, mające na celu poprawę dobrobytu wód w naszym regionie. Zgromadzeni m.in. opowiedzieli się za wprowadzeniem górnych granic ochronnych dla okonia (40cm), szczupaka (90cm) oraz sandacza (80cm).

- To gatunki bardzo cenne dla ekosystemu i w naszych wodach nie łowi się ich zbyt często. Jeśli już udało się drapieżnikowi osiągnąć taki rozmiar, to moim zdaniem zasługuje by żyć a nie skończyć na patelni. Obecność takich ryb z pewnością podniosłaby atrakcyjność naszych wód. W innych rejonach Polski takie zapisy przyjęły się to żadna nowość - argumentował jeden z wnioskujących wędkarzy. Inny złożył wniosek by po latach przerwy wymiarem ochronnym ponownie został objęty leszcz. - To ryba, którą ciężko jest zdobyć jako materiał zarybieniowy. Znad wody zabierane są nawet 15 centymetrowe sztuki. Leszcz jest dla nas bardzo cenny, a przez pewną grupę wędkarzy nie ma szans się rozmnażać - mówił wnioskujący. Kolejna obecna na zebraniu osoba zaproponowała, aby na wodach będących pod opieką koła po zarybieniu stawów karpiem, przez 30 dni po ponownym otwarciu akwenów można było zabrać do domu tylko jedną sztukę.

Wszystkie wnioski spotkały się z pozytywnym odzewem obecnych wędkarzy i niemal jednogłośnie zostały przegłosowane. Czy w przyszłym roku zostaną wcielone w życie zależy od włodarzy w Jeleniej Górze. Zwłaszcza wprowadzenie w życie ostatniego zapisu z pewnością byłoby ciosem dla osób, dla których wędkarstwo to coś więcej niż sport i rekreacja...

red.

Zdjęcia (4)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wedkarz
Wedkarz 25.02.2020, 14:20
Myślę że nasze lokalne społeczeństwo jeszcze do tego nie dorosło, odnośnie przegłosowanych postulatów.
Nie potrafią zrozumieć że jak coś zabiorą z wody to tego już nie ma. Po zarybieniu panuje swoisty amok, ludzie napełniają zamrażarki, a gdy skończą się ryby w wodzie to zaczyna się narzekanie na zarząd że pewnie kradną, bo nic nie ma w wodzie. Widzę światełko w tunelu, patrząc na młode pokolenie wędkarzy, ich podejście do wędkarstwa jest bardziej sportowe, co daje nadzieję dla naszych przetrzebionych wód.
😂😂😂😂
😂😂😂😂 26.02.2020, 09:50
No tak ale kto wymyśla górne wymiary które są niespotykane u nas na wodach?
Jaki to ma sens zrobić szczupaka czy sandacza 90cm gdzie 70 cm to rekordy na naszych wodach
Powinny być dużo mniejsze te wymiary wtedy wpłyną na ochronę a tak to nic nie warty papier.
Krzyku dużo a ryby i tak pójdą do wora
Wędkarz
Wędkarz 26.02.2020, 12:18
A ja złowiłem dwa okonie w zeszłym roku 43 i 46cm i oba wypuściłem. Nie miałem z tym problemu, mimo że regulamin pozwalał mi je zabrać. Spiął mi się sandacz przy samym podbieraku - miał lekko 80cm. Jak takie wymiary górne przejdą to będzie szansa, że w przyszłości jeszcze zostaną zaostrzone. W myśl zasady - skruszyć beton. Brawo za wnioski, może okręg zacznie dostrzegać postulaty wędkarzy, a nie samemu wymyślać bezsensowne zapisy bez konsultacji ze środowiskiem.
😁😁😁😁
😁😁😁😁 25.02.2020, 12:23
Ale pomysłowi, okoń 40cm kto kiedy takiego widział? Przy obecnych 15tkach górny powinien być 30cm.
Szczupak 90 cm 😂😂😂 razem z sandaczem od 70 powinien iść chociaż mięsiarstwo już w 40tkach widzi wymiar.
Pozatym co z tych wniosków jak jeden z Panów z koła na głosowaniu zarządu okręgu i tak opowie się jak Antoni każe.

A co z ssr bo ich coś nie widać.

Pozostałe