Dziś obchodzimy Dzień Kota. Przygarnij jednego

  • 17.02.2020, 11:12 (aktualizacja 17.02.2020, 12:05)
  • Red.
Dziś obchodzimy Dzień Kota. Przygarnij jednego Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Odwieczne pytanie: pies czy kot jest najlepszym przyjacielem człowieka? Nie da się na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Dziś na pewno prym wiodą mruczki, ponieważ 17 lutego obchodzimy Dzień Kota.

Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie. W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. Niestety, w niektórych miejscach te urocze czworonogi wcale nie mogą liczyć na sympatię, czy choćby współczucie. Co roku w Azji, głównie w Chinach, na stole ląduje kilka milionów kotów. Niezwykle trudno pojąć to w naszej rodzimej kulturze, gdzie całe pokolenia pamiętają „Pana kotka”, co leżał w łóżeczku, czy też ciekawskiego Filemona i zasadniczego Bonifacego.

Jeśli wciąż nie macie w domu mruczka, a chcielibyście takiego przygarnąć warto zajrzeć na strony schronisk w naszym regionie. Jest mnóstwo czworonogów, które szukają kochającego domu.

IDZ Schronisko dla zwierząt małych w Dłużynie Górnej

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Przylasku

Fundacja Maja - schronisko dla koni w Bogatyni

Red.

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hebel
hebel 20.02.2020, 00:05
Uwaga wolno biegający w przyrodzie kot domowy czyni w tej przyrodzie olbrzymie spustoszenie. Głównie wyłapuje małe ptaki szczególnie zaraz po wylocie z gniazda. Trzymanie kota do wyłapywania myszy i tego typu gryzoni to absolutny zabobon. Skuteczność zerowa a szkody w przyrodzie olbrzymie. Kot to bardzo skuteczny drapieżnik sztucznie wprowadzony w przyrodę i należy go z tej przyrody eliminować. Na koniec perełka i korona ściemy: Wymyślony przez aktywistów animalsów i przez nich wypromowany pogląd że zapach kocich szczyn i odchodów w piwnicy w bloku z wielkiej płyty odstrasza czy też ogranicza rozmnażanie czy też stresuje szczury to znakomity przykład dezimformacji w szczy.tnym celu, żeby w zimie koty miały wejście do piwnicy i nie marzły. Jest to informacja całkowicie nieprawdziwa i w 100% z palca wyssana. Kwestie zagrożeń parazytologicznych i bakteryjnych pominę z braku miejsca.
Wielu ludzi trzyma koty nieświadomie dzięki tej propagandzie. Trzymaj kota świadomie!
Wójt
Wójt 17.02.2020, 20:42
Nie ma nic w świecie piękniejszego od pyszczycha kocurzego - ja, Wójt, wama to mówię!!
maniek
maniek 17.02.2020, 15:28
powinien byc dniem wolnym od pracy, toz to najwiekszy przyjaciel glowy Panstwa

Pozostałe