Dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

  • 06.02.2020, 10:15
  • BRD KGP
Dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów Pixabay

Podziel się:

Oceń:

W całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzają dzisiaj działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Celem policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów - tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

Warto zaznaczyć, że aura sprzyja używaniu pojazdów jednośladowych, co w połączeniu z przeświadczeniem kierowców samochodów, że sezon na te pojazdy jeszcze się nie rozpoczął, prowadzi do większej niż w roku ubiegłym liczby zdarzeń drogowych z tą grupą niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem objęte są miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów w tym takie, na których często dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy!

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą, opadami atmosferycznymi.

Pamiętajmy!

Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

BRD KGP

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

policja darmozjady
policja darmozjady 07.02.2020, 14:18
W Olszynie też żadnego gliniarza nie zobaczy! Komenadant jak czytam pilnuje budowy brata na średnich za sklepem a ten drugi nie pamiętam jak się nazywa ale jest wiecznie naburmuszony to nie wiem czy keszze pracuje bo od dawna go nie widać !
Dentek
Dentek 07.02.2020, 08:31
To kiedy ktos sie zajmie tym co dzieje sie w Miloszowie ???
Miszelle
Miszelle 06.02.2020, 11:28
Co za kraj? Akcja policyjna za akcją.. a trup i kalectwo się ściele gęsto na drogach. Mniej akcji a więcej skutecznych działań i orzecznictwa. Powiększyć szeregi Policji (ale nie w biurach KGP) poprzez wysokie uposażenie - jak to jest w Unii czy USA - najniższa pensja netto 6000 zł i do roboty. Taka lubańska - tak zwana obwodnica - powinna być permanentnie patrolowana. Podobnie centrum miasta gdzie nagminnie przejeżdżają (przebiegają) na czerwonym. Pierdołowate interwencje - bo się napił albo naćpał i robi awanturę w domu - nie do Policji. Ileż to takich zdarzeń absorbuje patrol zmotoryzowany który jedzie na wieś uspokajać awanturnika. Przecież to jest chore.
PS. Kasjer w Lindlu zarania 5400 zł - a policjant....?
Ona
Ona 06.02.2020, 20:05
Zgadzam się z Miszellem. Pracuje w centrum Lubania więc widzę co się dzieje . Prawie codzień auta stoją między ratuszem a tretem i nikt im niczego nie robi . Widzę jak pojazdy wjeżdżają w kierunku baszty od strony ulicy Wąskiej . Widzę jak pojazdy jeżdżą koło Baru ratuszowego by sobie drogi skrócić . A parking pod tretem od strony czerwonego kościoła to sobie dwa pasy robią i nikt im niczego nie robi !!! Ja się pytam gdzie jest straż miejska i policja !!! . Rozumiem że jest ich mało i nie wszystko można dopilnować - ale ich wogólę nie widać by chodzili po centrum . Co do wypłat to jak najbardziej powinny wszystkie służby mundurowe zarabiać godnie - czyli więcej . A w Lidlu nie mają aż takich płac !!!

Pozostałe