Gorąca dyskusja w sprawie przedszkola

  • 29.01.2020, 15:52 (aktualizacja 31.01.2020, 14:33)
  • red.
Gorąca dyskusja w sprawie przedszkola

Podziel się:

Oceń:

LPWiK przejmie budynek przedszkola, a to zostanie przeniesione na Księginki. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta zapadła decyzja, na którą nie zgadzało się wielu mieszkańców miasta. Decyzję poprzedziła dyskusja, która najprawdopodobniej nie podobała się żadnej z trzech stron.

Wczorajsza sesja Rady Miasta można rzec była podsumowaniem kilkumiesięcznej akcji lobbingowej, która dotyczyła przeniesienia wspomnianego przedszkola. Z jednej strony przez kilka miesięcy magistrat forsował pomysł przeniesienia PM nr 1 na ul. Skalniczą na Księginakach. Z drugiej strony protestowali rodzice, którzy jako główny argument podnosili przywiązanie do miejsca. Z trzeciej strony, protest rodziców wspierali radni opozycyjnego wobec burmistrza Klubu Nowy Lubań, wytykając burmistrzowi uchybienia w wycenie remontu i działania przeciwko dzieciom.

Początek
Wiadomym było, że wczorajsza sesja Rady Miasta wzbudzi spore zainteresowanie i chyba z tego powodu jej początek nieco różnił się od standardowego. Z początkiem sesji zwyczajowo burmistrz odpowiada na pytania radnych dotyczących sprawozdania z pracy burmistrza w okresie międzysesyjnym, zwykle trwa to nie więcej niż 30 minut. Wczorajsze odpowiedzi burmistrza były bardzo wyczerpujące i skierowane najprawdopodobniej na zmęczenie widza śledzącego sesję. Do tego stopnia, że po około 50 minutach o przyśpieszenie zaczęli prosić opozycyjni radni. W pewnym momencie Marlena Adler w ramach protestu przyniosła na salę popcorn i z rozbawieniem zaczęła zajadać. Fakt ten oburzył radnych klubu Lubań Razem podnoszących argument, że podobne zachowanie jest niegodne sali rajców, gdzie wisi godło i flaga państwowa. Tyle w przedbiegach, zanim dyskusja się jeszcze rozpoczęła.

Stanowisko rodziców
Dyskusję w temacie przedszkola rozpoczął przedstawiciel rodziców, któremu przewodniczący Rady Miasta w trakcie sesji udzielał kilkukrotnie głosu. Przemysław Pawlaczyk zapowiedział złożenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej pod którą podpisało się 940 mieszkańców miasta. Zaproponował, aby remont budynku przeprowadzić w etapach, kilkoma wykonawcami tak aby minimalizować koszta. Według przedstawiciela rodziców jeżeli magistrat zająłby się koordynowaniem wykonawców kosztowało by to o wiele mniej niż zakłada miasto.

Na chwilę obecną jedyną przeszkodą aby przedszkole dalej funkcjonowało są zalecenia p. poż. Nasi eksperci, którzy działają w tej dziedzinie wycenili to na 200 do 300 tys zł. Nie wiem skąd Pan burmistrz wziął cenę 1,2 mln zł, ale on ma kosztorys, którego nam nie udostępniono.

Rodzice w swoim projekcie proponowali, aby pieniądze na remont przedszkola przesunąć z planowanej inwestycji w budynek przy ul. Skalniczej.

Dyskusja radnych
Bardzo dobrze przygotowani do dyskusji byli opozycyjni radni z klubu Nowy Lubań. Mówili o zawyżonej wycenie remontu i niekonsekwencji działań. Wytykali, że od 2015 roku mówiło się o remoncie i bezpieczeństwie dzieci, aby w końcu zdecydować o przeniesieniu przedszkola. Radni na podstawie dostępnych dokumentów zaproponowali też plan B, uwzględniający postulaty rodziców. Pytali gdzie jest wykonany przez miasto kosztorys remontu, którego mimo kilkukrotnych próśb nie otrzymali. Radny Wieczorek podnosił, że lokalizacja przedszkola w tym miejscu jest dogodna i jest to jedyne przedszkole publiczne w tym rejonie miasta. Podkreślał, że przenosiny przedszkola są uleganiem lobby przedszkoli prywatnych, które zawłaszczają centrum miasta. Jednym słowem negatywnie opiniowali projekt dyskutowanej uchwały, jednoznacznie opowiadając się po stronie rodziców.

Padły też stwierdzenia z którymi trudno się godzić. Radna Adler zarzuciła, że wydanie pieniędzy na wodny plac zabaw było nikomu niepotrzebną inwestycją. Natomiast radna Małgorzata Grzesiak w ferworze dyskusji stwierdziła, że lokowanie na Księginakch przedszkola jest spełnianiem zupełnie nieistotnych potrzeb mieszkańców, którzy są rodzinami dojrzałymi wiekiem, dodając...

„ mieszkańców, którzy nie są do końca rodzinami rozwojowymi, bowiem wiemy jaka kategoria mieszkańców z całym szacunkiem do nich, zamieszkuje tą część miasta”.

Odmienne stanowisko przedstawił radny Stanisław Jastrzębski z klubu Lubań Razem. Punktował, że budynek wymaga generalnej przebudowy, bo nie spełnia wymogów ”sanepidu” i p.poż., a skoro przebudowa to i zalecenia konserwatora zabytków.

Czy jest zasadne robienie remontu za tak duże pieniądze i czy jest logiczne użytkowanie przedszkola w tym miejscu? Czy jest możliwe zrobienie z tej starej substancji mieszkaniowej przedszkola z prawdziwego zdarzenia, spełniającego obecne wymagania? Powiem tak – oczywiście że można! Tylko gdzie tu sens i realia ekonomiczne.

Całość podsumował Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. Opozycyjnym radnym zarzucił, że powiedzieli dokładnie to co usłyszeć chcieli rodzice i dodawał, że jako samorządowiec czasem musi podejmować trudne decyzje.

Jesteśmy od tego, aby podejmować decyzje. Czasami są trudne a czasami niezrozumiałe, ale te decyzje zapadać muszą. I jako radni czy burmistrz podejmowania tych decyzji nie możemy się bać. Z tych decyzji, czy były słuszne czy nie, za cztery lata rozliczy nas społeczeństwo.

Co do faktów zaprzeczył możliwości wykonania zaleceń p. poż w cenie 200 tys. zł. Podkreślał, że bezpieczeństwo w przedszkolu jest sprawą nadrzędną, a mając doświadczenia z remontu przedszkola nr 5, w żaden sposób pod zaleceniami wykonanymi w kwocie 200 tys. zł się nie podpisze.

Dalej wyjaśniał, że w grudniu 2017 kosztorys opiewał na kwotę 4,7 mln zł i już wówczas podjęto decyzję, że kwota ta przerasta możliwości samorządu.

Gdybyśmy do tej kwoty dołożyli jeszcze milion nie musielibyśmy remontować przedszkola nr 1, a postawilibyśmy od podstaw zupełnie nowy budynek spełniający wszelkie standardy p.poż i ”sanepidowskie”. Dlaczego tego nie zrobiliśmy? Ano dlatego, że my również śledzimy dane demograficzne. W roku 2019 urodziło się 143 dzieci, podobnie jak rok wcześniej, a przyrost ten będzie constans albo ujemny. Po co budować przedszkole skoro obiekty, które już są mogą dziś przyjąć wszystkie dzieci. Dlatego nie zdecydowaliśmy się na budowę nowego przedszkola ani przebudowę PM nr 1, bo uznaliśmy że jest to bezcelowe.

Burmistrz zaznaczał też, że więcej chętnych niż miejsc jest w przedszkolach miejskich nr 3 i 5. Natomiast mimo świetnej kadry, PM nr 1 jako jedyne nie jest dopełnione. Na 100 miejsc uczęszcza tam 80 dzieci.

Arkadiusz Słowiński obalił też teorię jakoby budynek po przedszkolu nr 1 miał zostać sprzedany, bowiem pojawiały się takie twierdzenia.

Na początku stycznia jedna ze spółek powiedziała tak: Jeżeli będzie decyzja o przeniesieniu przedszkola na ul. Skalniczą my ten budynek od was aportem przejmiemy i wyremontujemy adaptując na swoje potrzeby. Tą spółką jest Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Efekt zaskoczenia skradł burmistrzowi radny Wiesław Wydra, który trafnie ripostował między innymi, że skoro miejskie spółki tak dobrze prosperują może niech wyremontują przedszkole, a miasto spłaci koszt remontu w nadchodzących latach.

W odpowiedzi padło, że jest potrzeba zejścia z tego budynku, aby wkrótce nie okazało się, że w związku z niżem demograficznym trzeba likwidować szkołę na Księginkach.

Głosowanie
Po burzliwej dyskusji, która trwała około trzy godziny, radni głosami 11 za przy 5 przeciw i 4 wstrzymujących się podjęli decyzję o przeniesieniu PM nr 1 na ul. Skalniczą w Lubaniu. Przedszkole Miejskie nr 1 w nowym miejscu ma funkcjonować już od września 2020 roku.

Podsumowanie
W efekcie wczorajszej dyskusji żadna ze stron nie była usatysfakcjonowana.

Radni klubu Lubań Razem mimo że projekt przegłosowali - i co więcej są przekonani o słuszności swojej decyzji - zebrali cięgi od rodziców,  opozycji i mieszkańców. W rozmowach w przerwie podnosili, że opozycja nie powinna w ten sposób się zachowywać.

Rodzice, bo byli przywiązani do miejsca, a według nich przedszkole miało szansę tam nadal funkcjonować. Natomiast to z czym się spotkali było zwykłą arogancją władzy. Na nic zdały się też ekspertyzy, przygotowania i włożony wysiłek. Na marginesie, po sesji od jednego z rodziców usłyszeliśmy: Szkoda, że nie mówili o tym w 2017 roku, kiedy wybierałem przedszkole.

Radni klubu Nowy Lubań, mimo włożonej energii, po raz kolejny przegrali batalię z klubem Lubań Razem, zgromadzonym wokół burmistrza.

Link do archiwalnego nagrania z sesji Rady Miasta Lubań TUTAJ. Temat przedszkola rozpoczyna się od 2 godziny nagrania.

red.

Zdjęcia (20)

Komentarze (130)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aż 85% dofinansowania
Aż 85% dofinansowania 02.02.2020, 11:37
85% dofinansowania!!

W Bukowie Śląskiej (woj.opolskie),
Remont ZABYTKOWEGO BUDYNKU przedszkola

"Wszystko ma kosztować blisko 600 tysięcy złotych, Z CZEGO PÓŁ MILIONA TO DOTACJA w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi Radiu Opole Bartłomiej Stawiarski- burmistrz Namysłowa."

źródło:
http://radio.opole.pl/100,2687…


Termomodernizacja Przedszkola w Bukowie Śląskiej

Projekt obejmuje przeprowadzenie prac ukierunkowanych na głęboką termomodernizacje obiektu użyteczności publicznej o charakterze edukacyjnym, tj. siedziby Przedszkola w Bukowie Śląskiej. Planowana inwestycja obejmuje modernizację instalacji CO wraz z wymianą kotła na wysokosprawny kocioł wykorzystujący paliwa odnawialne (pellet), modernizację instalacji c.w.u., wraz z instalacją kolektorów słonecznych, docieplenie przegród poziomych i pionowych wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, a także planowane jest utworzenie zielonej ściany w budynku przedszkola. Realizacja projektu przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji zanieczyszczeń (głównie CO2) oraz istotnego ograniczenia kosztów ponoszonych na ogrzewanie obiektu. Podejście technologiczne zastosowane w projekcie zostało przyjęte na bazie opracowanego audytu energetycznego.

 
Całkowity koszty projektu: 588 000,00 zł

Otrzymane dofinansowanie: 499 800,00 zł

Procentowy poziom wsparcia: 85%

Przedmiotowy projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014– 2020

źródło: https://namyslow.eu/5786/termo…
Lubaniak
Lubaniak 03.02.2020, 09:48
Jak widać można kasę z zewnątrz zdobyć na remont. Tylko trzeba mądrych włodarzy i musi im się chcieć.
Arkuszewski J.
Arkuszewski J. 01.02.2020, 20:05
Pora wywieźć na taczce Arkadiusza to zdecydowanie człowiek bez pomysłu intelektu i nie takiego burmistrza powinien miec Lubań. Preferuje tylko proste (sprzedaż oddanie za darmo i inne cwaniactwa) w obławianiu sie na majątku miejskim. Pogońmy tego cwaniaka (ukryta opcja pisowska bierz i zmykaj bo cie zamkną). Burmistrz za swojej kadencji jest specjalistą od likwidacji przedszkoli. Pierwsze za jego poparciem oddane zostało w prywatne ręce PM2 na Dąbrowskiego to była złodziejska transakcja a on jej udzielał swojego poparcia, teraz likwiduje PM1. Mam pomysł przenieśmy Urząd miejski na Skalniczą !!!!!! przecież burmistrz ma osobistego taksówkarza to go podwiezie
nietaknietak
nietaknietak 01.02.2020, 18:40
Jak jest więcej niż 5-10 komentarzy to już nikt nie śledzi takiej dyskusji. Dajcie sobie spokój.
taknietaknie
taknietaknie 02.02.2020, 13:17
Jak to nie ? Wtedy to dopiero można ??? zajadać. Ty to się nawet pofatygowałeś komentarz napisać. A trochę ich więcej niż 5,10 a nawet 15 .
Nie generalizuj i mów za siebie.
M
M 01.02.2020, 15:11
Ale za to bd nietypowe rondo w ksztalcie rombu z parkingiem na skrzyzowaniu slowackiego i kopernika za prawie 3 mln zl , Przy przedszkolu konserwator zabytkow im przeszkadza ale przy remoncie wiezy i domu solnego licza na wsparcie finansowe , tutaj pewnie tez by dostali dofinansowanie gdyby chcieli i byli troche połapani w tym co robia , a najgorsze jest to ze w wielu innych miastach sa burmistrzowie z gorszym wykształceniem i potrafia wszystko zalatwic .
Longinus
Longinus 02.02.2020, 18:46
... a co ma do posiadania rozumu i intelektu wykształcenie? Zresztą jaką wiedzę w dziedzinie zarządzania może mieć z bożej łaski nauczyciel od manipulowania historią?
Zenon nie Martyniuk
Zenon nie Martyniuk 02.02.2020, 12:59
M. Za remont słowackiego Kopernika odpowiada powiat, trudno pojąć podziały dróg i ich właścicieli
Lucija
Lucija 31.01.2020, 19:54
O święta Magdaleno!
Elektorator
Elektorator 31.01.2020, 18:10
Przede wszystkim Rodacy-Lubaniacy! Przy najbliższych wyborach żadnego dublowania na stołkach radnych. Wymiana całej rady. Nie ma prawa zasiadać etatysta typy: Hofbauer, Jastrzębski, Rogacki, Kraska, Iwanow, Wisłocki... i cała kamaryla takich co grzeją stołki i stwarzają pozory, że są niemalże bezgraniczne oddani sprawom społecznym. Spróbujmy zlikwidować diety i wówczas okaże się ilu tych "społeczników" zgłosi akces do Rady.
Ja
Ja 01.02.2020, 15:10
To wszystko zależy z jakiej strony wieje. Oni sami już nie wiedzą w jakiej partii byli , w jakiej są a w jakiej będą
Helena_G
Helena_G 31.01.2020, 17:56
Ludzie! Jak możecie tolerować to nieudacznictwo urzędowo-samorządowe pt. Arkadyjusz S.? Ciekawam jak się czują ci jego wybrańcy, to znaczy wybiórcy - chyba tak jak się czuje przy porannej pobudce człowiek z ręką w nocniku. Nie ma kto się zająć wnioskiem o referendum i rychłe odwołanie tej nieudacznej prominencji?
Wnioskodawca
Wnioskodawca 02.02.2020, 15:58
Proponuję na wnioskodawczynię o referendum odwoławcze rzeczonej prominencji szanowną Helenę_G.
Tadam
Tadam 31.01.2020, 14:26
Burmistrz ze swoim klubem mają swoje zdanie, Nowy Lubań ma swoje zdanie, a Łączy Nas Lubań nie ma w ogóle zdania ?
voila
voila 31.01.2020, 14:11
Nagranie z sesji jest dostępne
Każdy niech obejrzy i sam oceni

https://crv.pl/sesja-archiwaln…
olo
olo 31.01.2020, 07:55
Takiego sobie wybraliście i takiego macie!!!! Jaki naród taki rząd!!! ciekawe tylko czy przy wyborach będziecie pamiętać???
No w szoku
No w szoku 30.01.2020, 19:10
Czytając te komentarze odnoszę wrażenie, że ludzie faktycznie są zdziwieni tym, że radni z klubu Lubań Razem popierają swojego burmistrza i nie przejmują się opozycją, a co powinni popierać opozycję?
To tak jak by PiS miał popierać PO.
Pozdro
Pozdro 31.01.2020, 11:47
No w szoku jestem, że burmistrz musi często wręcz wyręczać tych swoich pozorantów w wypowiedziach. Choć na sesjach jest zawsze tylko gościem jak zwykł zawsze skrupulatnie podkreślać.

Ps. Powinni mieć swój rozum a nie klapki na oczach i zawsze na wszystko przytakiwać. Raz chyba tylko pan Otton wstrzymał się od głosu.
Wyborca
Wyborca 31.01.2020, 13:35
Tu tak jak w Sejmie, wódz jest najważniejszy. Radny Otton kilka razy się wodzowi postawił chyba jako jedyny w swoim klubie. Podobno nieźle za to oberwał od klubowych "kolegów". Tak się niszczy młodych ludzi, którzy mają odmienne zdanie.
Remik
Remik 30.01.2020, 18:51
Ludzie. Pojmijcie wreszcie, że w polityce jak w życiu, jak się kogoś nie lubi, czy nawet nie cierpi, to z takimi osobami nie chce się mieć nic wspólnego. Radni z klubu Lubań Razem nie cierpią tych z Nowego Lubania i mają do tego prawo. Mimo wszystko to oni wygrali i oni rządzą. A jak ktoś tylko ciągle cię krytykuje za wszystko i pluje i szczęka to nie będzie między takimi ludźmi współpracy.

Dla radnych z Lubań Razem radni z Nowy Lubań nie są partnerami do rozmów. Ot tyle.
Ja
Ja 30.01.2020, 20:13
Co za bzdura! Przepraszam bardzo, ale TO NIE PIASKOWNICA!!! generalnie wychodzi na to, że nikt nie jest dla nich partnerem do rozmów. Ups...
Izydor
Izydor 30.01.2020, 20:51
Sama jesteś bzdura, z Łączy nas Lubań da się rozmawiać. I między innymi dlatego, że Lubań Razem i Łączy nas Lubań rozmawiają ze sobą normalnie to Nowy Lubań jedzie po Łączy nas Lubań.
zdedykacjądlaizydora
zdedykacjądlaizydora 31.01.2020, 05:03
Nie widać tego dialogu na sesjach.
Powtórzę.
To nie piaskownica.
Fochy należy schować do kieszeni. To dorośli ludzie a nie 5-letnie dzieci.
Jako wyborca oczekuję od wszystkich trochę kultury, ogłady i kindersztuby.
A takie zwalanie jeden na drugiego jest "słabe" i "do bólu przewidywalne".
radzik
radzik 30.01.2020, 17:10
Mam ogromne pretensje do Radnych z Klubu "Lubań Razem" a właściwie "świty " Pana Burmistrza. W ogóle nie byli zainteresowani żadną dyskusją i wysłuchaniem argumentów drugiej strony. Jak można być takimi marionetkami ???co Burmistrz każe... tak ma być, tchórze bez własnego zdania i honoru . Taki właśnie typ ludzi swoim poddaństwem i bezwzględną "wiernością" przyczynia się do tworzenia dyktatur i reżimów totalitarnych na świecie .Pragnę tylko przypomnieć tym "radnym" iż mają pracować na rzecz mieszkańców a nie na rzecz burmistrza. To z naszych podatków opłacane są wasze diety, to my mieszkańcy głosujemy na was. Tą decyzją pokazaliście brak szacunku i totalną arogancję dla nas mieszkańców. Przegłosowaliście tak jak Burmistrz kazał. WSTYD!!!
Ja
Ja 31.01.2020, 06:01
Wiem z rozmów że niektórzy którzy radni głosujacy za przeniesieniem nie byli do końca pewni swojej decyzji. No ale sumienie, myślenie swoje a partia swoje.
Ja
Ja 31.01.2020, 07:06
To mogli chociażby wstrzymać się od głosu. Teraz jak mleko się rozlało a ludzie są oburzeni to raptem radnych sumienie zaczęło gryźć. Dobry żart.
??
?? 31.01.2020, 15:09
Do tego kciukującego w dół. Teraz mówią, że nie byli pewni tak? Może jeszcze zaraz doczekamy się wersji, że ktoś się pomylił i zamiast czerwonego wcisnął zielony albo w ogóle właśnie jakiś radny dowiedział się, że cierpi na daltonizm ?
Ony
Ony 30.01.2020, 20:15
A kto by głosował przeciw będąc w sidłach obecnego łlodarza. Ryzyko utraty premii itp? Ameby bez własnego zdania bo on obecnie rządzi Prezes!
?
? 30.01.2020, 13:56
Przedszkole istnieje prawie pół wieku. Ten dom zawsze będzie się kojarzył z przedszkolem. Miasto popada w ruinę domy które powinny zostać remontowane zostają wyprzedawane. Czekamy kiedy MDK , w którym wychowały się pokolenia też pójdzie pod młotek. Obecny burmistrz, który ma być reprezentantem wszystkich mieszkańców, jest podporządkowany jednej grupie społecznej. Tak nie może być, powinno zostać zrobione referendum w sprawie skrócenia jego kadencji. Ten człowiek nie nadaje się do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji. Amen!
Dino
Dino 30.01.2020, 19:13
Dinozarły też kiedyś to byli, a teraz to ni ma. Komu to przeszkadzali?
dodino
dodino 31.01.2020, 12:23
To jakieś pytanie retoryczne? Jak to komu!? Tym co rzucali w nie kamieniami!!! Hahaha
w lubaniu to już chyba same dinozarły zostały
Nikita
Nikita 30.01.2020, 11:51
Dzień dobry.Ogladałam transmisje z sesji to była żenada. Wszystko było ukartowane od samego początku do końca.To celowe przedłużenie przez Burmistrza,mimo uwag i prósb o przyspieszenie jego wypowiedzi. Cóż przedszkole ma zostać przeniesione bo tak chce Burmistrz i jego sfora,skoro tak to może Burmistrz wyjaśni jak widzi bezpieczeństwo dzieci i Pań w drodze do kina lub na inne imprezy kulturalne dla dzieci. Chodniki są wąskie, ruch ulicami Kościuszki, Leśna jest nasilony a tych co mają ciężką nogę nie brakuje.Czy weźmie na siebie taką odpowiedzialność.A może będą busy do przewożenia dzieci? Po co w szkole winda? Dla 4-5 dzieci bzdura w szkole są szerokie korytarze i schody.Jeżeli już to wystarczy pomyśleć o windzie krzesełkowej prostoliniowej(Acorn Superglide 130).Ale tu się nie myśli tu się kłamie! Radni z otoczenia Szamana Burmistrza czy wy macie sumienie,macie serce- nie nie macie,ale za to umiecie dobrze " owijać wełnę w bawełnę"Jak możecie spojrzeć ludziom w oczy po takich wywodach i szopce jaką zrobiliście na sesji.Te całe mydlenie ludziom oczu- wstyd.Czas sie obudzić z letargu! Za to wszystko ktoś kiedyś wam podziękuje. Będzie bolało oj bedzie!
Wychowawczyni
Wychowawczyni 30.01.2020, 16:57
Kładka na obwodnicy już ponad miesiąc wyłączona z ruchu. Niech ta cala porąbana Rada wespół z nieudacznym burmistrzem poobserwuje jak wygląda przeprawa zbiorowa uczniów ze szkoły na drugą stronę w okolicy przejść ul. Lwóweckiej. Pół klasy na zielonym reszta biegnie już na czerwonym.
Jak na zielonym wjedzie kierowca to potrąci - dojdzie do tragedii. Nauczyciel nie jest w stanie opanować podekscytowanej grupy która chce jak najszybciej przedostać się przez dwie jezdnie.
Uczeń
Uczeń 30.01.2020, 18:41
Tee wychowawczyni, kładka jest nad drogą krajową i burmistrz ma do niej do gadania tyle co ty.
Dem
Dem 30.01.2020, 20:11
Tłuku uzupełnij wiedzę.
Pytanie do admina/moderatora.
Pytanie do admina/moderatora. 31.01.2020, 16:35
Jak to jest, że komentarze są moderowane a jednak zostają zatwierdzone treści typu cyt." Tłuku", "puściły zwieracze", "Sama jesteś bzdura!". Rozumiem wolność słowa,ale obowiązuje chyba jakaś kultura wypowiedzi? Czy już wszyscy przywykli i zaakceptowali otaczające nas zewsząd chamstwo?
Wychowawczyni
Wychowawczyni 30.01.2020, 20:03
Tee Uczeń! To niech ten tak zwany burmistrz zorganizuje protest i zacznijcie chodzić po przejścia w tylko jedną godzinę lekcyjną - np. w ramach WF. Każda klasa. Zobaczycie jak szybko zjedzie ekipa i kładka wznowi funkcję dla niej wyznaczoną. Tylko czy nieudacznego burmistrza i całą BezRadę stać na taki gest?
Prognozuję taki stan jeszcze cały rok.
Aneczka
Aneczka 30.01.2020, 21:53
Co to za nauczyciel, który nie jest w stanie "opanować podekscytowanej grupy, która chce jak najszybciej przedostać się przez dwie jezdnie"?
Sss
Sss 30.01.2020, 20:45
Spoko, zaraz Nowy Lubań to załatwi, będą chodzić z popcornem ?
fgy
fgy 31.01.2020, 08:04
I po co ta złośliwość?
T. S.
T. S. 30.01.2020, 10:33
Radni w gminie Lubań potrafią ograniczyć szkodliwe działania wójta, brać przykład i działać.
Dlb
Dlb 30.01.2020, 22:58
Jeden wart drugiego, kłamią i likwidują dzięki wyborcom.
G..G
G..G 30.01.2020, 10:28
Komentarz Pani Grzesiak świadczy o jej prostactwie!!
Tadeusz
Tadeusz 30.01.2020, 10:23
Czy to prawda, co mówiła jedna z radnych że miasto przerżnęło 1,5 mln zł w sprawie z firmą, która na początku remontowała PM nr 5?
Ja
Ja 31.01.2020, 05:05
No właśnie, gdzie można uzyskać odpowiedź na to pytanie? Gdzie można to zweryfikować?
Ksieginy
Ksieginy 30.01.2020, 10:23
Niech szanowna pani Grzesiak się rozejrzy po swojej dzielnicy... patologia jest wszędzie!! Nie tylko na Ksieginkach. Zwłaszcza, ze większość ma opinie o tej dzielnicy sprzed 20 lat, kiedy rzeczywiście byli prawdziwi Księginiarze i wszyscy się ich bali, ale to już się dawno zakończyło!! Teraz jest to spokojna i cicha dzielnica. Brak słów dla tej kobiety.
?
? 30.01.2020, 20:47
No, na klasztornej nawet chodników nie ma, a na ksieginkach są.
Lubań
Lubań 30.01.2020, 20:34
Do Księginy. Spokojana dzelnica i brak patologii ??????????Ty chyba jesteś z tego województwa.
moje miasto Lubań
moje miasto Lubań 30.01.2020, 10:02
Pani Witku głosowałam na pana, ale nie po to by się pan wstrzymywał od głosu. Jestem rozczarowana.
szkoda
szkoda 31.01.2020, 10:50
Razem z panem było jeszcze TRZECH wspaniałych panów, którzy również wstrzymali się od głosu. A na pewno obiecywali swoim wyborcą coś innego.
ja
ja 30.01.2020, 16:32
Witek, nie spodziewałam się że tak zagłosujesz. Mój głos w najbliższych wyborach na pewno nie będzie na Ciebie.
fgh
fgh 31.01.2020, 08:06
No, ja też dałam się nabrać.

Pozostałe