Kopcimy i umieramy. Najwyższy współczynnik umieralności w regionie

  • 07.01.2020, 12:39 (aktualizacja 07.01.2020, 13:34)
  • red.
Kopcimy i umieramy. Najwyższy współczynnik umieralności w regionie ul. Esperantystów w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Wśród sąsiednich powiatów, to właśnie w lubańskim jest najwyższa umieralność spowodowana chorobami układu oddechowego. Warto zadbać aby jak najszybciej wyeliminować podobne obrazki z naszej codzienności. Podpowiadamy też jak po barwie dymu poznać czym pali się w piecu.

Co jakiś czas na naszą pocztę otrzymujemy zdjęcia czytelników obrazujące warunki w jakich przychodzi nam żyć mieszkając na wsiach czy osiedlach, gdzie gospodarstwa domowe opalane są tak zwanymi kopciuchami.

Dziś od Pana Wojtka otrzymaliśmy zdjęcie ulicy Esperantystów w Lubaniu. Mimo że biały dym świadczy o tym, iż spalane są paliwa o wysokiej jakości, taki widok nie napawa optymizmem. Zdjęcie to pchnęło nas do sprawdzenia, jak wygląda współczynnik umieralności w powiecie lubańskim spowodowany chorobami układu oddechowego.

Według danych GUS zgromadzonych na portalu Polska w Liczbach w procentowym udziale zgonów na 1000 mieszkańców prym wiodą choroby układu krążenia, nowotwory i choroby układu oddechowego. Kolejność ta jest taka sama we wszystkich sąsiadujących z lubańskim powiatach.

Różnice pojawiają się gdy przyjrzymy się poszczególnym liczbom, my skupiliśmy się na chorobach układu oddechowego i tak:

  • Powiat Zgorzelecki 5.6% zgonów
  • Powiat Lwówecki 6,1% zgonów
  • Powiat Bolesławiecki 7,5% zgonów
  • Powiat Lubański 8,3% zgonów

i dla porównania:

  • Powiat Jeleniogórski 4,4 % zgonów
  • Powiat Żagański 3,5% zgonów.

O metodzie palenia od góry, która znacznie ogranicza ilość niebezpiecznych substancji wydostających się z komina do atmosfery pisaliśmy już niejednokrotnie, dlatego nie będziemy powielali tematu. Przeczytacie o tym tutaj.

Podpowiadamy natomiast jak po barwie dymu rozpoznać czym pali się w piecu, robimy to za kominiarzami z Korporacji Kominiarzy Polskich.

Czarny dym to oznaka tego, że pali się marnej jakości drewnem, węglem, mułem węglowym lub flotem.

Pomarańczowy dym – zachodzi obawa, że pali się śmieciami (ostateczną ekspertyzę można wydać tylko po pomiarach laboratoryjnych).

Szary dym – spalane jest gorszej jakości drewno lub węgiel, albo też te paliwa są mokre; takiej barwy daje też spalanie biomasy.

Biały dym to znak, że spalany jest gaz, suche i dobrej jakości paliwa stałe.

W praktyce jest tak, że kolor dymu nie musi być 100-procentowym wyznacznikiem tego, że ktoś pali np. butelkami po napojach. Wpływ na ten czynnik mają także inne uwarunkowania, np. wiek pieca, stopień zanieczyszczenia komina itp.

Przy okazji przypominamy, że w Lubaniu od 20 do 31 stycznia 2020 roku będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania opartych na paliwie stałym lub biomasie na ekologiczne źródła ciepła. Więcej na ten temat tutaj.

red.

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jerzy B.
Jerzy B. 09.01.2020, 09:04
Jakie wnioski z tego badania wyciągają nasi wlodarze. Jaki mają pomysł, jakie podejmą działania??? Wymiana kopciuchow owszem, ale większości nie stać nawet z dofinansowaniem.
Lubańscy NieDaSie
Lubańscy NieDaSie 09.01.2020, 11:23
Najlepszym wnioskiem byłaby rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej. Ale tak pięknie to nie będzie. NIE DA SIĘ.
Rozbawiony
Rozbawiony 08.01.2020, 15:11
Rozśmieszacie że po wyglądzie dymu można stwierdzić czym się pali.
Ja palę od góry,bardzo dobrym węglem (duża kaloryczność) i podczas rozpalania jest CZARNY dym, jak się rozpali to nie ma dymu wcale.
Zapal jeden z drugim liście spadłe z drzewa lub siano i jaki będzie dym?, BIAŁY to wie każdy stary działkowicz (kiedyś spalanie liści było rzeczą normalną).
zulu
zulu 08.01.2020, 09:06
Może największa umieralność spowodowana jest podłą opieką medyczną na terenie powiatu?
Aj
Aj 10.01.2020, 15:05
Też uważam ,że ta umieralność jest spowodowana ,,wysokiej,,jakości obsługą w znanym w całym regionie ,,Centrum medycznym,,?
Piguła
Piguła 10.01.2020, 20:56
Bzdura! W ościennych powiatach niczym sie ich służba zdrowia od naszej pod względem jakości nie różni - a nawet w niektórych dziedzinach jest niższa. Przede wszystkim powietrze!
Cień
Cień 08.01.2020, 07:47
Co by nie mówić i tak każdego dnia mijamy ludzi którzy mimo tego że taki wysoki poziom smoku to jeszcze w gębie wisi im papieroch albo ten nowy wynalazek elektroniczny a marchewkę Sobie zapodaj jeden z drugim oszolom ,a potem lezy taki w szpitalu kolejki do specjalistow no się truli na własne życzenie .Powinna być ustawa kto jest palaczem,pijusem zaniedbany ma tył kolejki za ludźmi w pierwszej kolejności
Smog
Smog 07.01.2020, 19:05
Tragedia z tym smogiem.Gdzie sie czlowiek nie ruszy tam wielce SMOG.PROSZE SOBIE POCZYTAC JAKI BYL STAN POWIETRZA W POLSCE W LATACH 80-90 A JAKI MAMY TERAZ.
Krzysiek
Krzysiek 08.01.2020, 06:38
Czyli co, Ciechocinek? W przeciwieństwie do Ciebie interesuje mnie poprawa obecnego stanu a nie rozważania o tym jak to było dawniej. Polecam zamienić auto na spacerek i przekonać się na własnej skórze jakie to atrakcje oferowane są naszym płucom. Lubań to smrodziarnia i tyle w temacie.
Cień
Cień 08.01.2020, 07:57
Pisałem pracę na temat,człowiek zanieczyszcza w dwóch procentach reszta to wulkany na dnach oceanów.Problem to urbanisci typowe głupki ,ta cała deweloperka powietrze stoi nie ma cyrkulacji .Wyobraźcie sobie ze Warszawa kiedyś była najlepiej zaprojektowanym miastem w Europie wszystko wydmuchiwalo. było jak należy nic w tym kraju się nie zmieni dalej uczą dzieci głupot w szkołach a nie myślenia .
Nico
Nico 08.01.2020, 14:59
nie gadaj że ją zaliczono ?!
qwerty
qwerty 07.01.2020, 18:11
Polacy Ro(b)(d)acy, prawda taka jest że jesteśmy gorsi od żydów. Boimy się wszystkiego co nowoczesne, żydzimy na wszystkim bo przecież każdy z nas chce zedrzeć. Wycinamy dpfy, kupujemy brunat na lewo (pełno tego na olx), na składach węgiel mokry jak skarpetki po maratonie, jaramy drzewem mokrym jeszcze z liściami zielonymi bo sąsiadowi się złamało o spadło za płota. A jak później ludzie umierają to służba zdrowia winna i władza winna. Zapukajcie sobie w serca (najlepiej w głowy). Otwórzcie oczy, na tym swiecie są ludzie którzy wysyłają sondy na Marsa a Wy zwykłe szaraki chcecie byc mądrzejsi od nich i snujecie bzdurne tezy że zawsze był dym i nigdy nikt nie umierał. Jak tak twierdzisz to zamknij się w grażu na godzinkę, odpal sobie głośno muzyke i swojego diesla i pośpiewaj i zaśnij.
Grizzly
Grizzly 08.01.2020, 08:10
Sondy wysyłają na marsa ,oj kolego przesadzone takie rzeczy to po wojnie robili teraz potrafią naginać czasoprzestrzeń i byś wszędzie Nasa to najbardziej zaklamana ludzi wprowadzają celowo w błąd A z kosmitami to już dawno są dogadani szkoda ryja szczepic żeby ludzie widzieli co ja widziałem jeszcze z kilkoma innymi qladowcami w radoniowie na górze kopalni uranu talerz latajacy prawdopodobnie niemiecki projekt dzwon itp .ludzie za głupi są by pojąć to wolą do kościółka chodzić wystroic się i myślą o życiu wiecznym jak tu zapewnić sobie nie potrafią niedorajdy życia na poziomie.A kosmici komu mają się ujawniać jak 99 % to bydło
Obserwator
Obserwator 07.01.2020, 17:34
To nie jest ulica Esperantystów. Jest to widok na ulice Reja-Kochanowskiego od strony Łokietka...
Ekolo
Ekolo 07.01.2020, 20:32
To tam taka banda smrodziarzy mieszka?
Jolka
Jolka 08.01.2020, 11:30
Palone było na Reja, na Kochanowskiego mieszkam, w sobotę taki dym że myślałam że to mgła
Cezary Cezary
Cezary Cezary 07.01.2020, 15:16
Dziwne tylko że 15-20 lat temu nie było takiego zadymienia w mieście i tu są dwie wersje :
-inny opał (to na pewno)
-zmieniona zabudowa terenowa i zmieniono naturalne korytarze powietrzne które wietrzyły miasto.
Niech tylko nikt nie wymienia samochodów, bo szczyt smogu przypada na 21:00 - 2:00 ... więc to nie samochody.
Kopciuszek
Kopciuszek 27.01.2020, 02:13
żyłem w tamtych czasach to pamietam jedno - nikt nie palił jakimiś wynalazkami.
Kupowało się zwyczajnie wegiel kamienny, dobrej jakości. Czasem trzeba było rąbać -takie wielkie bryły dawali. Miałem nikt nie palił bo za dużo zabawy z tym było.
Biednym dawali wegiel z pomocy społecznej. "przydział" węgla dostawali też np. kolejarze.

Druga rzecz że piece są przystosowane do węgla - krótki komin, mała komora, przepustnica do zduszania płomienia - węgiel palił się tak dobrze że ilość powietrza należało ograniczać - inaczej można było bez problemu topic w piecu szkło, co czesto jako dziecko robiłem :)

Również utrzymanie pieca było inne.
Zdun był szanowanym zawodem.
Przydział węgla był, ale co roku był taki sam.
Jeśli więc komin był brudny bądź piec zużyty - zamawiało się kominiarza i zduna.
Pamiętam akcję burzenia pieca i odbudowywania z dzieciństwa conajmniej 3 krotnie. I że za kazdym razem piec po odbudowie działał lepiej a wegla starczało na dłużej.
Rodzice czyścili też piec regularnie, gips do uszczelniania rewizji zawsze był przy piecu.

Dzisiaj są wycinarki plazmowe i spawarki ktore nie potrzebują siły zeby spawać elektrodą 4 a ludzie nie potrafią zrobić wydajnego pieca z płaszczem.
Na forum jakieś brednie o religii i narkotyki.. ludzie ogarnijcie się bo wstyd przed całym światem...

snack
snack 07.01.2020, 18:20
Bo 15-20 lat temu większość z tych piecy była nowa. To raz, dwa było tylko nikt tego nie nagłaśniał przez co nie zwracaliśmy na to uwagi. - nie będziesz przejmował się tym czy jesteś brudny na twarzy do póki ktoś Ci nie zwróci uwagi nie prawdaż?
Samson
Samson 07.01.2020, 15:16
Na razie n ie jest aż tak źle. Mamy dwie fontanny, kilka pomników, kilka kościołów i świętą patronkę która nad tym całym B_U_R_D_E_L_E_M czuwa. Burmistrz się buduje a przy nim kilku innych ... A i tak niedługo wojna, bo jak długo można bez wojowania żyć?
Prezydent trzyma rękę na pulsie a tym razem mamy pewnych sojuszników. Co tam powietrze.
Czyste powietrze
Czyste powietrze 07.01.2020, 14:59
Zapraszam do Radostowa dolnego. Tam kopcą cały rok. W zime... a w lato wypalają inne rzeczy. Czasami pół wioski jest w śmierdzącym dymie.
Kolo_ek
Kolo_ek 07.01.2020, 20:35
Bo kmioctwo pospolite nie jest w stanie swoimi podczaszkowymi substancjami ogarnąć ze trują nie tylko siebie ale i swoje wnuki...
Mieszkaniec Księginek
Mieszkaniec Księginek 07.01.2020, 14:18
Pod uwagę trzeba wziąść także fakt, że oprócz dymu z komina terenie Lubania mamy wysypisko śmieci, które także przyczynia się do gorszego powietrza
.
. 07.01.2020, 14:47
wziąć
Polonista
Polonista 07.01.2020, 20:36
Na Księginkach mówią i piszą: wziąść
Dziwne
Dziwne 07.01.2020, 14:02
A gdzie nasze drzewa które wycinacie hektarami i sprzedajecie za granice i to jeszcze półdarmo ??? Niedługo dwutlenek węgla który wydychamy będzie nam szkodził ... albo jak całe śmietniska się pala a strażak w wiadomościach mówi ze to nie jest szkodliwe dla środowiska a ktoś wrzuci kawałek morkego drzewa czy dym nie taki to odrazu interwencja i kara :/
Świetlik
Świetlik 07.01.2020, 13:40
Kominek to ciepło ogniska domowego i naturalny zapach paleniska. To skaczące płomyki różnokolorowe, radosne. To sama natura. Walcie się z tą ekologią :))))))))))))))))
Cezary Cezary
Cezary Cezary 07.01.2020, 15:17
Akurat w kominku nie pali się najtańszym węglem, co najwyżej mokrym drewnem.... ale to jeszcze pół biedy :P
pale czym popadnie
pale czym popadnie 07.01.2020, 13:36
Pali się dobrym paliwem źle, pali się złym źle. to może k..... podłączmy za free wszędzie PEC zamiast dotacji albo przestańcie już te bzdury wypisywać tak jak wasza kochana Gretha Thunberg. gdzie jest jak płonie Australia? Nie dopłynęła tam jeszcze tratwą?
dfg
dfg 08.01.2020, 06:27
Chciałam to napisać, ale tak dobrze bym tego nie ujęła. Nie zgadzam się jednak z drugą częścią wypowiedzi.
obywatel
obywatel 07.01.2020, 13:24
umieralnosc zależy od naszej służby zdrowia i lekarzy a my tu mamy najgorsza słuzbe i tyle w temacie !!!!
QEW
QEW 07.01.2020, 18:06
Zachorowań na raka związanego z układem oddechowym i krężania oraz zawałów i ataków serca mamy również prawie najwięcej w europie. A to od czego zależy? Gdzie Ty będziesz jak twoi bliscy będą umierali na choroby układu oddechowego ? Starzy nie zrozumieją. Kiedyś to rury były ołowiane w wodociągach bo ludzie nie wiedzieli że są szkodliwe i żyli. Kiedyś to czarownice palono na stosach i nie widziano w tym nic złego.
Obywatel 112
Obywatel 112 07.01.2020, 13:20
Ewidentnie widać na zdjęciu że komuś sadza się pali w kominie, bardzo niebezpieczne zjawisko które może doprowadzić do pożaru domu.
112
112 07.01.2020, 15:12
Brawo trafne stwierdzenie... Ale jak zwykle robi się szum, żeby społeczeństwo nabuntowac.

Pozostałe