Były burmistrz Karpacza skazany

  • 04.01.2020, 09:42
  • Źródło: 24jgora.pl
Były burmistrz Karpacza skazany 24jgora.pl

Podziel się:

Oceń:

Rok i osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata - taki wyrok usłyszał Bogdan M. , były wieloletni burmistrz Karpacza. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy rozbudowie ul. Parkowej i budowie tunelu pod stokiem Kolorowa w 2011 roku. Cała inwestycja kosztowała 18,5 miliona złotych. Podstawą oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze była kontrola przeprowadzona przez Urząd Wojewódzki, która wykryła nieprawidłowości w realizacji inwestycji. W konsekwencji wojewoda zażądał zwrotu 2 milionów dotacji.

Oprócz byłego burmistrza wyroki w zawieszeniu usłyszeli także przedstawiciele generalnego wykonawcy przebudowy drogi. Z kolei trzech urzędników przyznało się do winy i dobrowolnie poddało karze.

Postępowanie prokuratorskie wykazało, że w celu uniknięcia zwrotu dotacji ówczesny burmistrz i jego urzędnicy poświadczyli nieprawdę odnośnie wykonania wszystkich zadań inwestycji przy ul. Parkowej i budowie tunelu pod stokiem Kolorowa.

Sprawa przebudowy drogi trafiła do jeleniogórskiej prokuratury już w 2013 r., jednak przez długi czas była zawieszona. Zawiadomienie złożył ówczesny wojewoda dolnośląski. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze stwierdził w styczniu ubiegłego roku, że szkodliwość społeczna tego czynu była znikoma i umorzył postępowanie. Od tej decyzji odwołała się Prokuratura i samo miasto Karpacz, występujące w tej sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

W naszej ocenie zachowanie byłego burmistrza Karpacza, jak i zachowania siedmiu innych osób, które wskazały w dokumentacji, że cała budowa została wykonana w sposób prawidłowy, cechowało się społeczną szkodliwością na pewno w stopniu wyższym niż znikomy – argumentował prokurator Tomasz Czułowski.

Wrocławski Sąd Apelacyjny uznał racje śledczych. Sprawa musi więc trafić na wokandę. Sąd zwrócił uwagę szczególnie na fakt, że pierwsza instancja w sposób zbyt ogólny podeszła do kwestii społecznej szkodliwości czynów oceniając w ten sam sposób wszystkich ośmiu oskarżonych.

Tym razem Sąd uznał, że były burmistrz Bogdan M. działał jednak na szkodę gminy Karpacz i skazał go na 1 rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności, w zawieszeniu na okres próby wynoszący 4 lata.

Źródło: 24jgora.pl

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

karpaczanin
karpaczanin 07.01.2020, 19:57
Dlaczego mieszkańcy Karpacza, czyli poszkodowani mają płacić a nie Ci którzy dopuścili się przestępstwa i za nie zostali przez Sąd ukarani.
Malinka
Malinka 05.01.2020, 00:45
To może niech prokurator sprawdzi jak wygląda i pracują w urzędzie Podgórzyn. Wójtem jest gość który na przepisach zna się bardzo wiewiórczo, mało tego, nigdy go nie ma w gminie bo ciągle choruje. Więc kto rządzi tą gminą i czy oni panują w papierach? Inna podejrzana afera to sprzedaż gruntów, działek, dla kolegów ceny zawyżone z kosmosu. Nawet oficjalnie na papierze nie podali mieszkańcom gminy jakie jest zadłużenie tej gminy.
wiewiór
wiewiór 05.01.2020, 21:23
Jak zna się "wiewiórczo", to może coś chomikuje?
Ryś
Ryś 04.01.2020, 13:18
No tak się robi pieniądze.

Pozostałe