W 2020 roku tylko 7 niedziel handlowych

  • 27.12.2019, 10:39 (aktualizacja 27.12.2019, 14:35)
  • Źródło: lwowecki.info
W 2020 roku tylko 7 niedziel handlowych

Podziel się:

Oceń:

W 2020 roku zakaz handlu będzie jeszcze bardziej restrykcyjny niż w 2019 r. Zakupy zrobimy w zaledwie siedem niedziel w ciągu całego roku.

Od nowego 2020 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele. Będzie jednak kilka wyjątków: 2 niedziele przed Bożym Narodzeniem, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz 4 razy w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Ustawodawca przewidział także wyjątki od reguły, pomimo zakazu otwarte mogą być sklepy, w których za ladą staną właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami lub wyrobami tytoniowymi.

Ta furtka miała na celu umożliwić funkcjonowanie małym osiedlowym, czy wiejskim sklepikom.

To nie koniec zmian. Ustawa o zakazie handlu w niedziele wskazuje także dni, w których handel będzie zabroniony po godzinie 14. Mowa tutaj o 11 kwietnia 2020 (dzień przed Wielkanocą) oraz 24 grudnia 2020 (Wigilia świąt Bożego Narodzenia).

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara do 100 tysięcy złotych, a w przypadku uporczywego naruszania tych przepisów, kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.

Obserwacja skutków, jakie wywołało ograniczenie handlu w niedziele, potwierdza, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Taka regulacja, obejmująca zarówno pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i osoby wykonujące zadania na podstawie umów zlecenia, pozwoliłaby osiągnąć ten sam cel, co wprowadzenie zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu, bez negatywnych skutków dla konsumentów, części pracowników oraz wykonawców. – tłumaczą eksperci z Konfederacji Lewiatan.

Ograniczenie handlu w niedziele, wbrew twierdzeniom jego zwolenników, nie pomogło małym sklepom, które nadal upadają i notują spadki obrotów. Utrzymywanie tej regulacji jest pozbawione ekonomicznego sensu – tak wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Źródło: lwowecki.info

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ZAN
ZAN 29.12.2019, 14:34
Dlaczego nikt nie pomyśli o biednych księżach ,którzy pracują w niedzielę też powinni trzy niedziele mieć wolne ,i wysokie kary za łamanie ustawy.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 29.12.2019, 21:33
Przecież to za sprawą tej episkookupacyjnej pasożytniczej kasty "żont" nasz ogłupiony poprzez nie mniej ogłupiony parlament stosowne w tym przedmiocie ustawy wydalił. Myśleli szamani, że jak zamkną handel w niedziele to owczarnia pobieży w te pędy do świątyń i tam tę kasę pozostawi. Tymczasem kicha, jaja jak biszkoptowe birety - ilość uczestniczących we mszach zwanych świętymi i innych nabożnych mecyjach spada a pałacowa elyta kurialna mamony potrzebuje bo i potrzeby rosną. Sam poborca Caritas tej sitwy nie utrzyma. Stąd parafie łapią się innych sposobów - jak na przykład wielebny z Kościelnika.

Pozostałe